Tip na víkendový výlet - Salzburg

Salzburg alebo vo voľnom slovenskom preklade - „Soľný hrad“. Štvrté najväčšie mesto Rakúska ale nazývajú pre množstvo zachovaných historických pamiatok aj Rímom severu.

Mesto sa preslávilo aj ako rodisko W. A. Mozarta, na počesť ktorého sa tu koná každoročne svetoznámy hudobný festival. Byť v Salzburgu a vyhnúť sa Mozartovi je snáď nemožné. Jeden z najväčších, zároveň ale len jeden z mnohých turistických ťahákov mesta – Mozartov rodný dom - Mozarts Geburtshaus sa nachádza na ulici Getreidegasse 9, ktorá je hlavnou ulicou mesta. Dom so žltou fasádou je nepretržite objektom záberov turistov z celého sveta a stáva sa tak nepostrádateľným foto suvenírom hádam každého návštevníka Salzburgu. Samozrejme, v meste je aj dom, kde slávny skladateľ žil, tzv. Mozart-Wohnhaus. Ten je na druhej strane rieky Salzach na Makartplatz 8. Pri návšteve oboch domov sa ale platí celkom vysoké vstupne, približne 5 euro.

Salzburg - Salzach

V Salzburgu sa už od roku 1920 koná každý rok v lete preslávený festival, keď cem cestuje množstvo ľudí z celého sveta, ulice a námestia premenia na jedno veľké divadlo a na svoje si prídu aj milovníci hudby. Len pripomeňme, že festival v Salzburgu vznikol roku 1920 z iniciatívy režiséra Maxa Reinhradta, skladateľa Richarda Straussa a dramatika Huga von Hofmannstahla. Nemusíte byť ale smutný, ak sem zavítate aj v inom čase. Mestom znie hudba po celý rok, a ak máte náladu na Mozartovu operu, navštívte trebárs známe Bábkové divadlo.

Pochopiteľne, keďže sme v Salzburgu, veľa slov sa tu začína na „salz“ – slaný a rieka pretekajúca stredom mesta sa tiež volá Salzach. Netreba zrejme pripomínať, že v okolí mesta sa nachádzali bohaté ložiská tejto suroviny a soľ bola po dlhé stáročia najdôležitejším zdrojom príjmov pre tunajších obyvateľov. Aj vďaka silnému ekonomickému zázemiu sa stalo mesto postupne významným centrom katolíkov. Prvým biskupom tu bol už na konci 7. storočia Rupert, po ktorom je dnes pomenovaný jedna z dominánt mesta - Dóm. Celkovo, historické centrum nie je veľké ako trebárs v Paríži, či Ríme, zato je však mimoriadne malebné. Zo západnej strany je staré centrum ohraničené horou Mönchsberg. Veľa domov je tak postavených prakticky hneď vedľa strmého brala.

Hohensalzburg

Aby ste mali možnosť vychutnať kolorit tohto miesta, doporučujeme návštevu Felsenkeller – Skalného sklepa. Táto útulná vináreň je vytesaná priamo do skaly.

pevnost HohensalzburgSalzburg, to ale nie je iba hudba, festival a Mozart. Je to aj mesto s jedinečnou a prekrásnou architektúrou. Mesto palácov, kostolov, zámkov... Niet sa preto čo čudovať, že historické jadro mesta bolo v roku 1996 zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Samotným centrom mesta je námestie Residenplatz, obklopené historickými budovami. Na veži tu každý deň o 7, 11 a 18 hodine vyhráva zvonkohra s tridsiatimi piatimi zvonmi melódiu od Mozarta. Tieto melódie sa pritom každý mesiac striedajú. Na západnej strane námestie sa nachádza veľký komplex kláštora sv. Petra.

V Salzburgu je však aj ženský kláštor – Nonnberg, ktorý je zároveň najstarším ženským kláštorom v Európe. Historickým námestím je aj Domplatz – Katedrálne námestie, ktoré tesne susedí s Dómom zo 17. storočia alebo lepšie povedané katedrálou. Zmestí sa vraj do nej až 10 000 ľudí. Na tomto námestí sa konajú koncerty vážnej hudby, čo zvyšuje atraktivitu celého námestia.

Za už spomínaným kláštorom svätého Petra stúpa cesta strmo nahor do pevnosti Hohensalzburg. Vybudoval ju v roku 1077 arcibiskup Gebhard a ide o pravdepodobne najväčší zachovaný hrad v strednej Európe. Sprievodcovia hovoria, že pevnosť sa nepodarilo nikomu dobyť. Pri pohľade na strmé bralo vo výške 120 metrov a mohutné múry pevnosti sa ani tomu nemožno čudovať. Už tichšie a medzi štyrmi očami ale sprievodca dodal, že tak často zase pevnosť obliehaná nebola. Dnes je pevnosť sprístupnená pre návštevníkov po celý rok. Je z nej skutočne neopakovateľný výhľad na celé mesto a okolie. Ak ste už v Salzburgu, návštevu pevnosti nemôžete vynechať v žiadnom prípade. Dostať sa sem možno pešo alebo pozemnou lanovkou – zubačkou za 3,6 EURA. Pripomeňme si ale aj druhú časť mesta, na opačnom brehu rieky Salzach – tzv. Nové mesto

Dominantou tejto časti Salzburgu je celkom určite zámok Mirabell s prekrásnymi záhradami, súčasťou ktorých sú fontány, plastiky, sochy a zaujímavé kvetinové mozaiky... Zámok Mirabell dal pôvodne postaviť miestny arcibiskup pre svoju milenku Salome Altovu. A dobre urobil. Táto židovská krásavica nakoniec porodila milému arcibiskupovi 15 detí.

Salzburg card

Samozrejme, návšteva mesta ako Salzburg nie je pre bežného Slováka lacnou záležitosťou. Práve preto príjmite následujúcu radu. Veľmi užitočná vám môže byť - Salzburg card. Kartička, ktorá pomáha k bezplatnej návšteve do väčšiny múzeí a pamiatok ale platí aj v mestskej doprave v zóne S. Vrátane lanovky na pevnosť Hohensalzburg. Ceny za Salzburg card sú nasledovné. V termíne od 1.1. do 15.6. a 16. 9. do 31. 12 stojí karta 19, 26 alebo 32 EUR. Záleži podľa toho, či ju chcete na jeden, dva alebo tri dni. V hlavnej sezóne, v čase od 16.7. do 15.9. je Salzburg card o niečo drahšia – 21, 28 alebo 34 EUR. Ak ale mienite seriózne navštíviť múzea, pamiatky a využívať miestnu dopravu, kúpou karty určite ušetríte.