Lofer - rafting, turistika a cyklotrasy

Turistika, cykloturistika, horolezectvo a vodácke športy všetkých náročností čakajú na návštevníkov nádhernej oblasti v údolí rieky Saalach. Konkrétnejšie v okolí dedín Lofer, St. Martin, Unken a Weissbach.

Turistické stredisko Lofer sa nachádza priamo pod impozantným štítom Loferer Steinberge (2 513 m) a zároveň na brehu rieky Saalach. Je obklopené sústavou masívov dolomitského charakteru, s vynikajúcimi možnosťami pre vyžitie sa horolezcov, najmä milovníkov kolmých stien a v okolí sa nachádza aj množstvo pešo dostupných hrebeňov, kaňonov a jaskýň. Na strane druhej je rieka Saalach známym rajom pre vodákov a rafterov. No a v neposlednom rade, ak by ste mali náladu na výlet do širšieho okolia, tak v blízkosti sa nachádzajú turistické atrakcie ako Salzburg, Kitzbühel, Kaprun, Zell am See, Berchtesgaden....

Kandidát na ZOH 2014

Celá oblasť, ktorá je skutočne veľmi malebná sa nachádza len niekoľko desiatok kilometrov od Salzburgu, v doline Saalachtal. Vo výbežku rakúskej spolkovej krajiny Soľnohradsko hraničiacom s Tirolskom a Bavorskom. Konkrétne som tu navštívil štyri dedinky Lofer, St. Martin, Unken a Weissbach. Z turistického hľadiska sú veľmi úzko prepojené, či už s ubytovacími kapacitami, ponukou výletov alebo pri organizovaní spoločenských podujatí. Tu treba pripomenúť, že ide o spoločenský pokojnú oblasť, ktorá je skutočne zaujímavá najmä svojou prírodou a športovými možnosťami. Kto by očakával rušnú zábavu, mal by svoje kroky nasmerovať inam...

Len pre lepšiu predstavivosť pripomeňme, že vo všetkých štyroch dedinách žije len niečo okolo 5500 obyvateľov. Na druhej strane sa tu ubytovacie kapacity pohybujú na čísle 4000 postelí. Na naše pomery dosť nepredstaviteľné číslo. Tu mi nedá zareagovať a pridať jednu vsuvku. Údolie Saalachtal je skutočne veľmi malebné. Panoráma okolitých horských masívov so škvrnami celoročného snehu, raftové člny na Saalachu, pohľad na množstvo cyklistov na cestách, či rodiny zoradené od najmladšieho po najstaršieho na turistickej vychádzke, dodávajú Saalachtalu dojem z hľadiska infraštruktúry a organizácie dokonale zvládnutej destinácie. Veď nie nadarmo bola práve táto oblasť jedným z kandidátov na usporiadanie ZOH 2014.

Podobných miest ale máme neúrekom aj na Slovensku. Možno hory nie sú tak vysoké a rieky nie sú tak dravé. Ale čo sa týka prírodných krás, to určite áno. A preto ma skutočne nevýslovne štve, keď vidím a na vlastnej koži cítim ako trestuhodne, hlúpo, arogantne a vyslovene nekultúrne devastujeme a z hľadiska turistického ruchu púšťame pomedzi prsty to, čo nám nadelila Matka príroda... Ale to len na okraj. Teraz sa už venujme dedinke Lofer a okoliu....

Zjazd na divokej vode

Lofer je známy predovšetkým ako raj vodákov a rieka Saalach sa stáva každoročne miestom súťaží Svetového pohára v zjazde na divokej vode. A preto, ak chceme zažiť skutočné dobrodružstvo na divokej vode a v prekrásnej voľnej prírode, vyskúšajte rafting na Saalachu. Len pripomeňme, že dedina Lofer je od Bratislavy vzdialená približne 400 kilometrov. Čo nie je zase tak ďaleko. Priamo v Loferi si možno prenajať raftový čln aj so sprievodcom a zažiť neopakovateľnú približne dvojhodinovú plavbu po divokej vode do dediny Unken. Samozrejme, v prítomnosti profesionálneho sprievodcu, čo zaručuje bezpečnosť. Vďaka tomu je tento zážitok vhodný aj pre úplných začiatočníkov, rovnako ako aj pre skúsenejších vodákov. Za takéto dobrodružstvo zaplatíte na osobu približne 50 eur, no stojí to skutočne zato. Ak by ste sa pred výletom chceli pripraviť, viac informáciíi získate na www.motion.co.at.

Aby sme ale nezabudli aj na milovníkov hôr, v okolí sa nachádza nespočetné množstvo možností na turistiku. Z Loferu sa ale dá vyviezť aj lanovkou Loferer Alm-Bahn 1 do nadmorskej výšky približne 1000 metrov. Ide viac o vyhliadkovú jazdu vhodnú pre rodinky s deťmi s nádhernými výhľadmi na okolité kamenné hory. Vo vzdialenosti 45 kilometrov sa nachádza aj 15 golfových ihrísk. Pre našinca je ale asi viac užitočná informácia, že pre rodiny s deťmi ale aj pre všetkých návštevníkov sú v letnom období len v Loferi k dispozícii tri kúpaliská. Pri tejto príležitosti vám dávame do pozornosti kartu Saalachtal Card. S touto kartou máte neobmedzené vstupy do dvoch vyhrievaných bazénov s tobogánmi, vstup do krytého bazénu, neobmedzené užívanie kabínkovej lanovky aj s bicyklom, ďalej vláčik "Kaserasi", detský program a dva voľné vstupy na turistické chodníky. Viac informácii dostanete na miesto v každom infocentre.

Seisenbergklamm, Lamprechtshöhle, Vorderkaserklamm

Pre aktívnych turistov by som ale určite doporučil výlet do okolia dediny Weißbach. Konkrétne na turistickú vychádzku do kaňonu Seisenbergklamm. Ten nie je veľmi dlhý a začína priamo v dedine. Celá cestička kaňonom má asi iba 600 metrov, takže je vhodná skutočne pre každého a vizuálne je veľmi atraktívna. Pokračovať po ceste možno aj ďalej, až sa po približne hodinke dostanete na otvorené horskú lúku, kde je možnosť občerstvenia. Len pripomeňme, že cestu vybudovali drevorubači už v roku 1831.

Len o kúsok ďalej je ďalšia vychádzková trasa – Vorderkaserklamm. Voda si tu prerazila cestu hlboko medzi skalami a vytvorila prírodný kaňon s množstvom vodopádov a kaskád. Je tu veľmi pekne zachovaný náučný chodník. Ťahákom je aj jaskyňa Lamprechtshöhle. Nachádza sa medzi dedinami Weissbach a St. Martin. Vchod do jaskyne je neďaleko cesty. Hlavnú časť tvorí vysoká šachta, ktorá sa kľukatí do výšky schodiska nad jaskynným potokom. Celkovo, Lamprechtshöhle má päťdesiatkilometrový podzemný systém a je to vraj najdlhšia priechodzia jaskyňa na svete. Ako vhodný tip na turistický výlet spomeňme aj Maria Kirchental - pútnické miesto s kostolom vo výške 880 metrov nad morom. Z dediny St. Martin sa k nemu dostanete autom alebo pešo. Cesta vedúca do strmého kopca trvá necelú hodinu.

Lofer a okolie je aj obľúbenou zimnou destináciou. Nástup do kabínovej lanovky je priamo v centre Loferu a na lyžiarov tu čaká celkovo 45 km upravovaných zjazdoviek, dve kabínkové lanovky, šesť sedačka, štrovsedačka a 11 vlekov. Ide pritom o stredisko vhodné pre menej zdatných lyžiarov, pričom je tu iba jedna čierna zjazdovka. Na druhej strane je tu ale pestrý výber červených a modrých tratí s najdlhším, sedem kilometrovým zjazdom. Lyžovanie je ale možné až vo výškach 1620 metrov a výhodu sú vynikajúce trate na bežky. Štvrťhodinky od Loferu je aj lyžiarsky areál Steinplatte a 25 km je vzdialený St.Johann. Ceny ubytovania v letnej sezóne, ktorá trvá od mája do októbra, sú o pár eur nižšie ako v zime. V priemere sa cena za jednu noc s raňajkami zaplatíte od 20 do 30 eur.

Viac informácii na www.salzburger-saalachtal.info