Cestovateľské besedy Dobrodruh

Zažili ste na cestách niečo zaujímavé, chcete sa podeliť o skúsenosti a prezentovať? Napíšte nám na [email protected] a zorganizujeme aj pre vás cestovateľskú besedu.

V najbližšom období sa pod hlavičkou DOBRODRUHA budú konať tieto besedy:


Dobrodruh na cestách 

Bude to príbeh môjho života. Reálne príbehy, bez pátosu heroizmu.

Dozviete sa o začiatkoch slobodného cestovania na Slovensku riadne od podlahy v tých najtvrdších podmienkach. Zápasili sme s nedostatkom informácii a učili sa na vlastných chybách.

Rozpoviem vám o úplných začiatkoch, keď sme stopom a vlakmi brázdili celú Európu, vyberieme sa "po zemi" zo Slovenska až do Nepálu, krížom cez Balkán, Turecko, Irán, Pakistan a Indiu.
Priblížim vám ako sme mladí chalani vystúpili na päťtisícovku Kazbek v Gruzínsku ale aj bájny Ararat v Turecku.

Dobrodruh na cestách 2

REPRÍZA: Sama peši vyše 1000 km do Santiaga

Do Santiaga vedie 6 oficiálnych peších trás, z ktorých som už tri prešla.

Primitivo 330 km cez hornaté Asturias.

Norte, ktoré budí rešpekt, 1000 km z hornatého Baskicka až po Costa de la Muerte na koniec sveta do Finisterre.

A práve som sa vrátila z Camino Frances, ktoré som začala v Lurdoch, celkovo okolo 1000 km.

Čo ma k tomu vedie, že raz do roka zbalím batoh a vyrazím?

Povieme si čo si treba zbaliť, kde spávať, kedy vyraziť, ktoré appky vám zjednodušia cestu a podľa čoho sa orientovať.

compostela


 

Cykloexpedícia 11 dní a 1100 km po Jordánsku

Stúpal som neskutočne strmým kopcom. Pot stekal do očí, nohy pálili a naložený bicykel sa trápil snáď ešte viac ako ja. Túžil som, aby sa sklon aspoň na chvíľu vyrovnal, no ešte viac som dúfal, že sa nikde neobjaví v tomto momente stádo oviec so svojimi psími strážcami. Bol som už poriadne vysoko, avšak stále som bol pod hladinou mora. Hlboko pod sebou som totiž nechával Mŕtve more. Krásne, tyrkysové, zaliate slnkom, no hlavne ponorené mínus 400 metrov pod hladinou svetového oceánu.

Jordánsko, púštna krajina, ktorú som sa rozhodol precestovať sám na bicykli, mi pripravila každý deň kopec úžasných scenérií a príbehov. 

jordansko


Ďalšie besedy si môžete pozrieť ONLINE zo Záznamu:

Job snov: Fotoreportérka precestovala 70 krajín - ZÁZNAM

➡️Jana Čavojská je reportérka a fotografka. Zaujímajú ju príbehy ľudí po celom svete. Často sú to príbehy o smútku alebo nespravodlivosti, o ľuďoch, ktorí stratili domov, prišli o svoje sny, prežili alebo prežívajú náročné situácie. Precestovala za nimi asi 70 krajín na štyroch kontinentoch.

Jana Čavojska


1777 km bicyklom pozdĺž hraníc Slovenska - Záznam

➡️ Napriek novembrovému chladu a krátkym dňom som naložil všetko potrebné na bicykel a vyrazil som spoznávať Slovensko zo sedla bicykla. Prešiel som v novembri 1 777 km pozdĺž hraníc Maďarska, Ukrajiny, Poľska, Čiech a Rakúska. Od rovinatého
juhu, cez najvzdialenejšiu Novú Sedlicu, až po mrazivú a kopcovitú Oravu.

Vydajte sa aj vy na pomyselný okruh okolo Slovenska z tepla domova a objavte, čím vás Slovensko prekvapí.

Laco Branicky


Tour de Mongolia na bicykli - ZÁZNAM

➡️ Mongolsko je jedna z mála krajín, zasiahnutých civilizáciou len okrajovo. Teda minimum betónu, asfaltu, prakticky žiadna cestná sieť alebo elektrika. Len tradičný život a neporušená príroda. Raj pre expedičných cyklistov.
Miro sa sem vybral s troma parťákmi na prelome augusta/septembra aby podnikli cykloexpedíciu po západnej časti Mongolska, konkrétne - Mongolský Altaj.
 

tour de mongolia


3 mesačná cesta snov po Patagónii a Južnej Amerike - Záznam

➡️Borisa vždy fascinovali hory a pekná príroda. Už niekoľko krát urobil v živote radikálny rez, keď odišiel z práce a vybral sa na niekoľko mesiacov do sveta. Rozhodol sa cestovať. Pokiaľ si to ešte môže dovoliť. Tak bol už v minulosti na Islande a teraz ho zlákala Južná Amerika. Vyrazil sem na 3 mesiace, pričom základňou sa mu stalo hlavné mesto Čile - Santiago.

patagonia


Výstup na Kilimandžáro - Záznam

➡️Krto sedel s kamarátmi na pive a spontánne sa dohodli, že skúsia vyliezť na Kilimandžáro. Nikto z nich nebol ani horolezec, ani nemal skúsenosti s vysokými horami, či výškami nad 3500 metrov. Napriek tomu to skúsili...

Vypočujte si skúsenosti z výstupu na Kilimandžáro za jednu hodinu pohľadom chalana, ktorý predtým nikdy nič podobné nezažil. Dozviete sa chyby, ktorým sa vyvarovať, ale aj odporúčania, čo by sa dalo urobiť inak.

vystup na kilimadzaro


Azorské ostrovy: prívetivá tvár vulkánov - Záznam

➡️Ostrovy patriace Portugalsku, o ktorých ešte donedávna bežný Slovák nemal ani tušenie, sa stávajú stále vyhľadávanejšou cestovateľskou destináciou aj v našich končinách.

Prijmite pozvanie na prechádzku po ostrovoch São Miguel a Terceira, pokiaľ tam ešte nie je tak plno, a príďte sa presvedčiť o niektorých veciach.

Azorske ostrovy


Prvý Slovák čo prešiel 3527 km dlhý Appalachian Trail - Záznam

➡️ Appalachian Trail je 3527 kilometrov dlhá pešia diaľková trasa, ktorá sa tiahne po východnom pobreží USA. Prechádza cez 14 štátov od severného Mainu až po južnú Georgiu.

Apalačský trail (Appalachian trail ) je najdlhšia čisto pešia trasa na svete. Je tu zákaz bicyklov, motorových vozidiel aj nosných zvierat.

applaach


Slovák behá po Slovensku - Záznam

➡️Veľa Slovákov sa teší z toho, že má otvorené možnosti cestovať do celého sveta. No vlastnú krajinu dobre nepoznajú. V čase, keď sa nedá cestovať alebo iba s veľkými obmedzeniami je ten správny čas začať spoznávať SLOVENSKO.

Rád sa s vami podelím o krásne miesta a ukážem vám, prečo sa oplatí navštíviť Debraď alebo Havaj, ako ísť na pekný výlet do slovenskej Prahy a dokázať vám, že každé naše mesto má čo ponúknuť a ani Prievidza rozhodnenie je „najväčšia diera“. Rozprávať bude David Slovák


Slovák behá po Slovensku


POZOR: Čas, DÁTUM a miesto cestovateľských besied Dobrodruh sa môže z organizačných a kapacitných dôvodov meniť. Minimálne dva dni pred akciou si preto overte aktuálne údaje!

Pre lepší prehľad, tu sú linky na besedy zo ZÁZNAMU: