Salzburg

Ubehli dva-tri roky a opäť som mal cestu do Salzburgu. Toto mesto mi utkvelo v pamäti ako veľmi útulné, malebné a sympatické. Bol som zvedavý, či sa mi tento dojem s odstupom času opäť potvrdí.

Cesta do Salzburgu je autom veľmi jednoduchá. Prakticky celý čas po diaľnici. Najprv smerom na Viedeň, ďalej Linz a Salzburg. Približne 400 kilometrov. To len na priblíženie skutočnosti, že Košice sú napríklad z Bratislavy zhruba rovnako ďaleko, ba zrejme ešte aj ďalej. Keďže v minulosti sme na našom webe o Salzburgu spomenuli všetko podstatné o jeho pamätihodnostiach, histórii aj  atmosfére, nebudem opäť spomínať Mozartov rodný dom, Salzburský chrám, či zámok Mirabell... No pokúsim sa tento článok skôr poňať ako porovnanie s minulosťou.

salzburg-panorama_1

Hohensalzburg

Samozrejme, opäť sme sa vybrali na pevnosť Hohensalzburg, ktorá je najväčšou a doďaleka viditeľnou dominantou mesta. Hore sme sa vyviezli lanovkou - zubačkou, ktorej stanica je v starom meste dolu pod hradom. Zubačka ide hore každých niekoľko minút, čiže sa netvoria žiadne zástupy a premávka je plynulá. Samozrejme, na hrad sa dá vybrať aj pešo. Ak so sebou nemáte malé deti a cítite sa v dobrej kondičke, vrele odporúčam. Predtým som bol na hrade, a celkovo v Salzburgu, v zimných mesiacoch. Teraz bol krásny a teplý deň. Naskytol sa tak parádny výhľad na staré mesto, zelené pasienky a vysoké kopce. Salzburg ako na dlani. Skutočne, navštíviť toto mesto a nepozrieť sa naň z výšky hradného kopca by bola veľká škoda. Túto atmosféru sme si užili. Nakukli sme aj do útrob hradu. Nachádza sa tu veľmi pekná výstava zbraní, oblečenia, expozícia o dejinách hradu a sú tu aj obytné miestnosti zariadené tak, ako pred stovkami rokov. Návštevu pevnosti Hohensalzburg tak vrele odporúčam.

Cintorín sv. Petra

Kde som však minule nebol a teraz áno, tak to je Cintorín sv. Petra. Je prilepený na jednu zo salzburských hôr, konkrétne Kapucínsku horu, do ktorej sú aj vytesané katakomby ešte z čias ranného kresťanstva. Cintorín sv. Petre je totiž veľmi starý. Prvé zmienky o ňom siahajú až do čias neskorej Rímskej ríše, kam možno hľadať aj počiatky Salzburgu, ktorý nazývali Rímania Juvanum. Sú tu pochované mnohé významné osobnosti, za všetkých spomeniem aspoň meno Santina Solariho, ktorý bol staviteľom Salzburského chrámu.

Na cintoríne panuje vskutku mystická atmosféra a možno povedať, že ide o jeden z najkrajších cintorínov na svete vôbec.  Ak ste sa do Salzburgu vybrali na výlet aj s deťmi, tak určite stojí za zmienku ZOO. Nachádza sa na juhu mesta v tesnej blízkosti zámku Hellbrunn. Čiže môžete spojiť  návštevu zámku aj ZOO. Nachádza sa naozaj  v peknom prostredí, keď sa nad areálom ZOO týčia vysoké kopce lemujúce celé mesto. Na 14 hektároch je tu vyše 800 zvierat, vrátane nosorožcov, mačkovitých šeliem, antilop... Samotný zámok Hellbrunn je pokojným a príjemným miestom na prechádzku a obdivovanie architektúry.

1201_panorama

M32

Ak chcete mať celý Salzburg ako na dlani, spomeniem ešte budovu múzea moderného umenia, ktorá sa nachádza na vrchole brala nad uličkou Getreidegasse. Možno sa sem dostať pohodlne rýchlo výťahom, ktorého nástupná stanica je priamo pod bralom. Budova múzea je síce moderná a u domácich nijako zvlášť obľúbená, no výhľad na mesto je odtiaľ skutočne úžasný. Povedal by som, že ešte lepší ako z pevnosti. A to z toho dôvodu, že odtiaľto je vidno celé mesto aj práve s pevnosťou. Všetky podstatné dominanty v jednom. Súčasťou múzea je aj reštaurácia M32, kde si môžete dať  relax pri káve, zákusku alebo dobrom jedle. Len netreba zabúdať, že Salzburg zase nepatrí k najlacnejším miestam.

Salzburg Card

Tu je na čase pripomenúť výhody tzv. -  SALZBURG CARD. Karty, ktorá vám po zakúpení umožňuje bezplatne využívať mestskú dopravu, vrátane lanovky na pevnosť, či výťahu do budovy múzea. A rovnako vám zabezpečuje bezplatný vstup prakticky do všetkých múzeí a platených objektov. Skutočne takto možno ušetriť desiatky Euro. Cena karty sa pohybuje na jeden deň v sume 22,- Euro, na dva dni 30,- Euro a na tri dni 35,- Euro. Vstupné len do bežného múzea sa pritom bežne pohybuje okolo sumy 10,- Euro, čiže Salzburg Card sa určite oplatí, ak chcete spoznávať mesto aj po kultúrnej stránke. Určite vás zaujíma, kde sa v Salzburgu ubytovať. Ja osobne môžem odporučiť úplne nový Amedia hotel. Nachádza sa asi pätnásť minút pešo od starého centra mesta. Je tu dobré parkovanie a dobra strategická poloha na všetky výlety. Pričom cena síce nie je nízka, no nedosahuje zase výšku hotelov priamo v starom centre mesta. Celkovo viac info o Salzburgu na www.salzburg.at