To najkrajšie zo Srí Lanky s Dobrodruhom

Navštíviť Srí Lanku je momentálne v kurze. Vydajte sa s nami na Srí Lanku, objavte kultúrne pamiatky, čajové plantáže, kde sa zastavil čas, alebo pobrežie lemované plážami. Zažijeme však aj rafting, kaňoning, skúsime surfing a samozrejme, kto chce aj jazdu na slonovi...
 
Sri Lanka

Deň 1 - Prílet na Srí Lanku

Prílet na Srí Lanku – ostrov zvaný „Perla Indického oceánu“. Na Srí Lanku priletíme pravdepodobne večer. Transferom sa presunieme do mesta Negombo, kde prespíme. 

Deň 2 - Návšteva pevnosti Sigiriya

Druhý deň sa presunieme do samotného srdca ostrova, kde navštívime starobylú kamennú pevnosť Sigiriya. Pevnosť sa týči na 200 metrov vysokom samostatne stojacom skalnom útvare, ktorý jednoznačne dominuje svojmu okoliu.
sigiriya
 
Popoludní nás čaká prehliadka klasickej miestnej dedinky a života jej obyvateľov. Na vozoch ťahaných volmi sa presunieme dedinou i pozdĺž ryžových polí. Následne si presadneme do katamaranu a vyberieme sa sledovať vodné vtáctvo na jazere.
Napokon navštívime farmárov, ktorí nám vo svojom príbytku ponúknu drobné občerstvenie v podobe papáji, banánov a miestnej špeciality - čierneho čaju s palmovým cukrom servírovaného v kokosovej škrupine. Posilnení prírodnými darmi môžeme skúsiť vyliezť do príbytku na strome, ktorý farmári používajú ako strážnu chatku.
 
Katamaran nás neskôr odvezie späť do dedinky, kde budeme svedkami prípravy tradičného jedla farmárov. Večer si môžeme oddýchnuť pri príjemnej Ajurvédskej masáži.

Deň 3 – Panoráma zo skaly Pidurangala

Po raňajkách navštívime skalu Pidurangala obľúbenú vďaka panoramatickému výhľadu na okolie, ktorý ponúka. Následne sa presunieme do národného parku Minneriya.
Park rozprestierajúci sa na 8 890 hektároch je ideálnym miestom pre eko turistov. Večne zelené a krovinaté miesto je domovom  jeleňa druhu Sambar. Park je zároveň považovaný za jedno z najlepších miest na pozorovanie slonov na svete. Slony priťahované zelenými pastvinami prichádzajú do parku počas sezóny sucha vo veľkých stádach. V strede parku sa nachádza aj vodná nádrž postavená v 3. storočí.

Deň 4 – Návšteva kráľovského mesta Polonnaruwa

Po raňajkách navštívime starobylé kráľovské mesto Polonnaruwa. Ide o druhé najstaršie mesto vyhlásené v 10. storočí aj za hlavné mesto Srí Lanských kráľovstiev. Mesto je v súčasnosti zapísané na zoznam svetového dedičstva. Neskôr budeme svedkami rybárčenia miestnych obyvateľov na jazere a večer si vyskúšame pripraviť rybu na Srí Lanský spôsob. Ak nejakú ulovíme :)

Deň 5 – Jaskynný chrám v Dambulla a mesto Kandy

Po chutných raňajkách nás čaká presun do mesta Kandy. Posledného hlavného mesta z kráľovských čias. Cestou sa ešte zastavíme v jaskynnom chráme Dambulla. Skala, v ktorej sa chrám nachádza, je vysoká 152 metrov. Oči návštevníka očaria hlavne sochy a nástenné maľby. V chráme sa nachádza aj 14 metrov dlhá socha ležiaceho Budhu. 
Dambulla
Dambulla
Dambulla
Následne budeme pokračovať do spomínaného mesta Kandy. Kým však začneme objavovať jeho zákutia, navštívime ešte neďaleké mestečko Matale so svojou bylinkovou a koreninovou záhradou.

Deň 6 - Prehliadka mesta Kandy

Deň začneme prehliadkou mesta Kandy. Navštívime botanickú záhradu v Peradeniya. Kandy je aj centrum umenia a remesiel, klenotníctva i rezbárstva. Panoramatický výhľad na okolie si vychutnáme z Upper Lake Road. Večer ešte navštívime budhov chrám, v ktorom budeme svedkami ceremónie Pooja (hinduistický modlitebný rituál) a tanečnej šou. 
 
Večer ešte navštívime budhov chrám, v ktorom budeme svedkami ceremónie Pooja (hinduistický modlitebný rituál) a tanečnej šou. 

Deň 7 - Deň vodných športov

Dnes nás čakajú vodné športy (raftovanie, kanoistika), ale i bicyklovanie a turistika v okolí mestečka Kitulgala. Deň zavŕšime grilovaním diviaka. 
rafting sri lanka
 

Deň 8 - Relax v mestečku Kitulgala

Po náročných dňoch bohatých na zážitky nás čaká relax v Kitulgala. Prípadne sa opäť môžeme venovať športu, ak bol predchádzajúci deň príliš krátky

Deň 9 - Výlet na čajové plantáže v Nuwara-Eliya

Srí Lanský čaj. Bohatstvo kvôli ktorému bola krajina svetoznáma už v koloniálnych dobách. V súčasnosti je ostrov tretím najväčším producentom čaju na svete. A my sa vyberieme obdivovať „pohľadnicovo“ krásne čajové plantáže do horského mestečka Nuwara-Eliya (1 868 m). Samozrejme neobídeme ani továreň na jeho spracovanie.
caj sri lanka
sri lanka caj
 
Popoludní sa presunieme na vlakovú stanicu Nanu Oya. Jazda vlakom do mesta Ella patrí k tým najscénickejším nielen na ostrove ale i vo svete.

Deň 10 – Ráno odjazd smer Adams Peak ( Adamova hora )

Posilnení raňajkami sa vyberieme na menšiu turistiku na Little Adams Peak (1 141 m) a Ella Rock (1 041 m). Z vrcholov je krásny panoramatický výhľad na okolitú bujnú vegatáciu.

Little Adams Peak

Neskôr si nenecháme ujsť ani známy Nine Arch Bridge prezývaný aj ako nebeský most. Ide o viadukt z koloniálneho obdobia.

Nine Arch Bridge Večer sa môžeme v prípade záujmu nechať rozmaznávať bylinkovým kúpeľom a masážou v Ajurvédskom Spa.

 
Sri lanka
 

Deň 11 - Presun do mesta Tangalle

Presun do pobrežného mesta Tangalle. Ubytovanie v hoteli, voľný program.
 
plaze sri lanka

Deň 12: Za rybármi sa vyberieme do mesta Weligama.

Návšteva Srí Lanky by nebola kompletná bez pozorovania práce šikovných rybárov sediacich na drevených koloch zapichnutých vo vode čakajúc pri tom na svoj úlovok. Za rybármi sa vyberieme do mesta Weligama.

Deň 13 - Negombo a odlet

Prv než sa presunieme na letisko, navštívime ešte dánsku pevnosť v meste Galle postavenú v roku 1 663, bane na ťažbu mesačného kameňa, múzeum cunami a korytnačiu farmu.
V neskorých nočných hodinách sa presunieme na letisko, odkiaľ odletíme domov.
Prílet v poobedňajších hodinách na bratislavské letisko

Termín

jeseň 2020 /termín ešte upresníme po vzájomnej dohode/
Svoje miesto si môžete booknuť už teraz na [email protected]
 
Cena výletu: 990€ + letenka (približná cena 500-650€, závisí od ponuky leteckej spoločnosti )
 
V cene:
 • ubytovanie s raňajkami v 3 - hviezdičkových hoteloch
 • doprava so šoférom v klimatizovanom autobuse
 • barbecue
 • transfery z letíska
 • služby domáceho sprievodcu
 • organizácia v štýle Dobrodruh
 
Cena nezahŕňa:
 • Športové aktivity (rafting 15 – 35€, výlet na horskom bicykli spojený s kúpaním sa v prírodnom bazéne - cca 20€ )
 • obedy a večere
 • jazdu jeepom na Safari (Minneriya)
 • cestovné lístky na vlak z Nanu Oya do Ella (ak chcete cestovať 1. alebo 2. triedou)
 • vstupné do chrámov a do pamiatok
 • sprepitné v hoteloch, reštauráciach a podobné
 • výdavky osobnej potreby
 • servisný poplatok za ETA autorizáciu (cca 15 euro)
 
Ak chcete s nami vyraziť na Srí Lanku, píš nám na [email protected] alebo do správy na facebook Dobrodruh.sk.

Pozrite si aj ďalšie výlety s Dobrodruhom: