Skrytý klenot Balkánu: Čierna Hora je ako z rozprávky

Vidieť Čiernu Horu aspoň raz za život si zaslúži každý poctivý a nadšený cestovateľ. Pláže tu upokojujú, príroda provokuje, história inšpiruje a jedlo láka. Pozor, vysoké nebezpečenstvo zahltenia všetkých zmyslov naraz!

Čierna Hora, považovaná za srdce Balkánu, je pomerne podceňovanou turistickou destináciou. No ak sem zavítate, tento čarovný kúsok Jadranu vás presvedčí, že neprávom. Súhra prírodných krás, bohatej histórie, autentickej atmosféry a „off beat“ dobrodružstva je veľmi špecifická a podobnú inde v regióne nenájdete. Stále väčšej popularite sa preto teší u cestovateľov, ktorí vyhľadávajú útulnosť, nedotknutú prírodu bez návalu turistov. Ak sa rozhodnete pre letecký zájazd do Čiernej hory, zavedie vás do historických miest, na pokojné pláže a k fascinujúcim prírodným krásam – to všetko pekne pokope. Stačí si vybrať z tipov na miesta, ktoré rozhodne nesmiete odignorovať.

Ruiny v Starom Bare

V meste Stari Bar, ktoré leží na juhovýchode Čiernej Hory, sa história ťahá cez celé stáročia. Od benátskej éry, cez obsadenie Srbmi a Maďarmi, po získanie zeme Čiernohorcami - každý kultúrny vplyv sa na tomto mieste niečim viditeľne podpísal. Škoda, že koncom 70. rokov minulého storočia zemetrasenie zničilo mnoho stavieb. No aj mesto v ruinách stále rozpráva svoje príbehy. Zavedie vás k nim chodník hore kopcom a vysvetlí, aké bolo toto mesto kedysi živé a plné chrámov, palácov a širokých námestí. Pri prechádzke starými múrmi narazíte na zachované časti pevnosti. V zrúcaninách nájdete malé múzeum plné archeologických nálezov. Sú tu základy kostola sv. Juraja, v 17. storočí prebudovaného na mešitu, aj zvyšky tureckého kúpeľa z 18. storočia. Dôležitým symbolom je starý hodinový maják a ďalším turistickým lákadlom starý akvadukt zo 17. storočia, ktorý kedysi zásoboval mesto vodou zo vzdialeného prameňa.

Čierna Hora, Kotor

„Najjužnejší fjord“ v Kotore

Stari bar je solídny prológ k tomu, čo Čierna Hora ponúka ďalej. Krásy Jadranského pobrežia, národné parky i plavba po jedinečných zálivoch vás zamestná na celé štyri dni, ktoré vám tento zájazd dopraje. „V rámci celodenného výletu absolvujete zastávky v perlách Jadranu – v Tivate a Budve, i prehliadku Kotoru, starobylého mesta v južnej časti krajiny, ktoré je zapísané na zozname UNESCO pre jedinečnú architektúru a historický odkaz,“ dáva tipy majiteľ cestovnej kancelárie DAKA David Gavaľa. Kotoru sa niekedy dokonca hovorí „najjužnejší fjord Európy“, hoci geologicky ide o iný typ útvaru. Napriek tomu nemá v stredomorskom regióne obdobu. Dychberúcu scenériu si budete môcť vychutnať z lode počas plavby po zálive Boka Kotorska.

Čierna Hora, Boka Kotorska

Jazero na hranici s Albánskom

Pokračujeme výletom k Skadarskému jazeru, ktoré tvorí prirodzenú hranicu medzi Čiernou Horou a Albánskom. Toto veľkolepé jazero je nielen významnou prírodnou krásou, ale aj miestom bohatým na kultúru a históriu. Na jeho brehu môžete obdivovať Skadar, už na albánskej strane, známu turistickú vychytávku. Po ceste padne vhod zastávka v malebnom letovisku Ulcinj, ležiacom na južnom cípe Čiernej Hory, s očarujúcimi pieskovými plážami a pokojnou atmosférou, ideálnou na oddych pri mori. Následne vás čaká návšteva bývalého hlavného mesta Čiernej Hory – Cetinje, ktoré je historickým srdcom krajiny a miestom bohatým na kultúrne pamiatky. Po prehliadke mesta sa vydáte do pohoria Lovčan so skutočne majestátnym výhľadom na okolitú krajinu. Po výstupe k mauzóleu bývalého vladyku Čiernej Hory je z najvyššieho vrchu pohoria možné vidieť celú panorámu,“ sľubuje David Gavaľa.

Čiernohorské palacinky

Cestovateľ na záver pridáva jeden dôležitý a chutný tip: „Čierna hora v posledných rokoch do obnovy a sprístupnenia historických pamiatok veľa investovala. Ich prehliadkou odporúčam stráviť aspoň hodinu-dve každý deň. Ideálne si na chvíľu sadnite na terasu reštaurácie a výhľad na tieto úchvatné stopy minulosti si vychutnáte úplne komfortne.“ Keď sme pri jedle, nemusíte byť „food“ turista, aby ste si pomedzi všetky dôležité návštevné body popridávali aj „povinné“ ochutnávky lokálnych špecialít. Len si to predstavte: tiché uličky, staré kamenné domy, pôvabná príroda na dosah ruky a do toho vôňa Njegusi prosciutto, cevapi, ale aj čierneho rizota z morských plodov či aj u nás populárnych palačinke. Pozor, chuť balkánskej kuchyne je „infekčná“, budete ju mať na jazyku ešte dlho po príchode domov. Hoci, vrátiť sa sem je len otázkou času.