Rodinné leto pri Dunaji v Dunajsko-moravskom regióne

Výlety do Dunajsko-moravského regiónu, do oblasti, ktorá sa rozprestiera medzi Viedňou a Bratislavou, sú tradičným lákadlom pre zaujímavé rodinné podujatia, dobrodružné akcie a mnohé iné atrakcie.

Bohatý program na všetkých troch hlavných výletných miestach – Národný park Dunajské luhy, Archeologický park Carnuntum, Schloss Hof - sľubuje nezabudnuteľné letné zážitky!   Zámok Schloss Hof oslavuje v tomto roku 350. výročie narodenia svojho staviteľa princa Eugena Savojského. Archeologický park Carnuntum organizuje honosné podujatie v znamení Rimanov - celkom zblízka bude možné sledovať boje rímskych legionárov a bojovníkov. Odhaliť tajomstvá Národného parku Dunajské luhy (Donau-Auen), pozorovať zvieratá v ich prirodzenom prostredí a vychutnávať si zvláštnosti krajiny. Návšteva národného parku je skvelým tipom na rodinný výlet.

Zámok Schloss Hof - rodinné a barokové zážitky

Počas leta, od 1. augusta do 1. septembra sa zámok Schloss Hof úplne prispôsobuje letným prázdninám. Na deti tu čaká pestrý a bohatý program. Denne od 14. – 17.- tej môžu maľovať, tvoriť, obliekať sa do dobových kostýmov, stať sa princom či princeznou. Všetci štvornohí obyvatelia sedliackeho dvora sa 4. augusta predvedú na detskej slávnosti s koňmi a oslami. Na statku zámockého areálu totiž žijú všakovaké tradičné druhy zvierat - kone Norik, biele somáre, lamy, ťavy a špeciálne ovce s „okuliarmi“ (druh, ktorý má okolo očí farebné plochy podobajúce sa na okuliare). V tunajšej „ZOO“ sa môžu deti s mnohými zvieratami pobaviť, pohladiť ich. Ďalšie slávnosti a podujatia, ako napríklad veľká slávnosť koní bude 15. septembra, potom slávnosť vďaky za úrodu bude 22. septembra, ďalšia - slávnosť šarkanov - sa uskutoční  6. októbra.

V znamení  princa Eugena bude aj Veľká baroková slávnosť na zámku Schloss Hof - 29. júna. Rajom pre deti je labyrint z kukurice, v ktorom sa deti môžu „strácať“ od júna do októbra. V nedeľu a počas slovenských štátnych sviatkov o 11.30 hod., o 13.30 hod. môžu návštevníci využiť služby slovenského sprievodcu. Najmä na výstave s názvom „Triumf a vášeň – 350 rokov princa Eugena“.

Zámok Schloss Hof

Otvorené: 25. marec - 3. november 2013, denne od 10.00 – 18.00 hod. A-2294 Schlosshof 1, Tel.: +43 (0)2285 20 000 www.schlosshof.at; [email protected]

Národný park Dunajské luhy - pozorovať obyvateľov luhov

Odhaliť tajomstvá Národného parku Dunajské luhy (Donau-Auen), pozorovať zvieratá v ich prirodzenom prostredí a vychutnávať si zvláštnosti krajiny. Návšteva národného parku je skvelým tipom na rodinný výlet. Brány zámku Orth - centra národného parku - v obci Orth an der Donau, ktorý je kontaktným miestom a vstupnou bránou do národného parku.

Na multimediálnej výstave „DonAUräume“ o dunajských ramenách (je prístupná aj v slovenčine) sa hravým spôsobom možno dozvedieť o premenách tejto oblasti pri Dunaji a spoznať pozadie zvláštností dunajských luhov. Na zámockom ostrove, ktorý je vonkajším areálom centra národného parku, môžete na vlastnej koži spoznávať osobitosti fauny (napr. európska korytnačka močiarna, užovka, syseľ) a flóry lužných lesov v okolí Dunaja. V jednom z dunajských ramien, v jedinečnej presklenej podvodnej stanici je možný unikátny pohlaď na život pod vodou. Na pozorovateľni zámockej veže možno nazrieť do „denníka“ luhov, fotovýstava odhaľuje podoby regiónu Dunajsko-moravského regiónu (fauna, flóra), pre deti i dospelých je pripravené divadelné predstavenie o tom ako vznikali lužné lesy. Vyhliadková veža s novou prezentáciou „Au-Tage“ - dni luhov, má funkčnú kameru na pozorovanie hniezd bocianov a kaviek obyčajných.

Prázdninový program v júli a v auguste

Tohtoročnou novinkou, vždy každý štvrtok, počnúc júlom a končiac augustom, sú v ponuke Národného parku Dunajské luhy špeciálne „prázdninové programy“ pre všetkých návštevníkov zámku Orth - centrum národného parku. Od 14.00 do 17.30 budú deti spoznávať ryby, hľadať najmenších vodných tvorov, zorientujú sa v základných faktoch ako je to s umením lietať. TIP: kombinovaná túra - plavba v nafukovacích člnoch po ramenách Dunaja a prechádzka po luhoch. Priame stretnutie s prírodou a svetom zvierat je zaujímavé pre deti, ale aj pre ich rodičov. Sprievodcovia národného parku vám poodhalia „zaujímavosti“, ktoré často ostávajú bežnému pozorovateľovi skryté. Na túru sa možno objednať do 20. októbra, každú nedeľu a sviatočné dni o 14,30 (pre 9 osôb)

Zámok Orth – centrum Národného parku Dunajské luhy

(Donau-Auen) Otvorené: marec – september: denne od 9.00 do 18.00 hod., október - 1. november: denne od 9.00 do 17.00 hod. A-2304 Orth/Donau Terl.:+43(0)2212-3555 www.donauauen.at; [email protected]

Archeologický Park Carnuntum

Otvorené: 21. marec  - 17. november 2013, denne 9.00 – 17.00  hod. A-2404 Petronell Carnuntum, Hauptstr. 1a, Tel.: 02163/3377-0 www.carnuntum.co.at; [email protected];  

EXTRA TIP

Slovenské dni so zľavou TIP: 20% zľava pre slovenských návštevníkov počas slovenských štátnych sviatkov + slovenskí sprievodcovia: 5. 7.; 29. 8.; 1. 9.; 15. 9.; 1.11. Platí pri návšteve Schloss Hofu, Archeologického parku Carnuntum a Národného parku Dunajské luhy (Donau Auen).

Podrobnosti o Dunajsko-moravskom regióne nájdete na slovenskej webovej stránke www.dunajskomoravsky-region.sk