MMM Corones: Messner uzatvoril kapitolu múzeí

Najznámejší žijúci horolezec Reinhold Messer otvoril v poradí šieste múzeum. Vraj má byť posledné. Vrchol Kronplatzu tak zdobí futuristická stavba od svetoznámej architektky.

Na konte má všetkých štrnásť osemtisícoviek, ako prvý zdolal Everest bez kyslíka, postupne si rovnakým spôsobom pripísal aj ostatných trinásť najvyšších hôr sveta a ako prvý výstúpil sólo na Nanga Parbat. Najznámejší žijúci extrémny horolezec pochádza z Južného Tirolska a okrem športu sa venuje vydávaniu kníh, zbieraniu historických predmetov spojených s horolezectvom a otváraniu múzeí. Šieste, už vraj posledné, otvoril na vrchole talianskej hory Kronplatz. Múzeum nesie názov MMM Corones.
 
Dnes už sedemdesiat ročný legendárny horolezec pri otvorení múzea povedal, že chcel ľudom ukázať tradičné horolezectvo skôr, než sa naň zabudne. Podľa Messnera sa horolezectvo čím ďalej stáva športom, čo mu síce nevadí, no chcel by, aby ľudia v budúcnosti vedeli aká bola tradícia. 

Uzatvoril projekt MMM

Prvých päť múzeí, ktoré Messner otvoril, malo každé inú tematiku. Jedno je venované skalám, iné ľadu, ďalšie zasa horským národom. Už to piate malo byť posledné, no predsa len pribudlo šieste. Je už definitívnym zavŕšením projektu MMM, teda Messner Mountain Museum. Horolezec ich s humorom označuje za svoju pätnástu osemtisícovku. 

Svetoznáma architektka

Architektúru múzea má na svedomí svetovo známa britská architektka pôvodom z Iránu, Zaha Hadid. Steny, stropy a iné prvky sú odliate z betónu, použité sú panoramatické okná a z terasy je ohromujúci výhľad na Zillertalské Alpy. Múzeum je vsadené do vrcholu hory Kronplatz. Messner mal podmienku, aby bol z múzea výhľad na jeho srdcovú horu Geisler, na ktorej začínal svoju horolezeckú kariéru. Podmienka bola samozrejme splnená. 
http://www.mmmcorones.com/en/media/download-center.html