Najzaujímavejšie vysokohorské chaty? Týchto 9 k ním rozhodne patrí!

Atmosféra vysokohorských bivakov, chát, núdzových prístreškov, či obrovských Alpských chát je vždy jedinečná a vždy iná. Jediný spôsob ako sa dostať na vysokohorské chaty je po vlastných, a preto je táto atmosféra za odmenu. Vybrali sme pre vás deväť chát, z ktorých má každá osobité kúzlo. Poznáte ďalšie? Podeľte sa s nami v komentároch. 

Chacaltaya Lodge, Bolívia

Chacaltaya je vrch patriaci do horského pásma Cordillera Real v Bolívií. Chata bola tradične pomenovaná podľa vrchu, na ktorom sa nachádza. Pôvodne slúžila lyžiarom a celé stredisko sa hrdilo prívlastkami jediné v Bolívií a jedno z najvyššie položených v Južnej Amerike. Celá táto paráda bola o to lákavejšia, že sa bavíme o rovníkovom tropickom až subtropickom pásme. Lyžovalo sa na ľadovci, ktorého vek bol stanovený na 18-tisíc rokov. Avšak v roku 2009, sa tu lyžoval posledný lyžiar. Ľadovec sa roztopil a chata je dnes útočiskom peších turistov. Zaujímavosťou je, že v nadmorskej výške 5 420 metrov je položená vyššie ako Base camp Everestu.
Chacaltaya Lodge

Grand Mulets Refuge, Francúzsko

Grand Mulets je jednou z najpôsobivejších chát vo Francúzskych Alpách. Aby sme však boli presnejší, ide o niečo medzi chatou a bivakom. Z nadmorskej výšky 3 051 metrov dáva pozor z jednej strany na ľadovec Bossons a z druhej na severnú stranu Mont Blancu. V súčasnosti ju najviac využívajú skialpinisti počas jarných výstupov, no slúži tiež ako jedna z variant výstupov na najvyššiu horu západnej Európy. Club Alpin Francais pred chatou varuje. Vzhľadom na to, že sa nachádza na prírodnom pyramídovom výbežku je často problém k nej trafiť. Samozrejme, v zlom počasí. Bez vodcu alebo niekoho, kto ju už viackrát navštívil, sa o  cestu sem nemáme pokúšať.

Grand Mulets Refuge, Francúzsko

Sefton Bivvy, Nový Zéland

Tento bivak vás zrejme skôr nadchne históriu a príbehom ako vzhľadom, no romantici si isto nájdu to svoje. Sefton Bivvy je najstaršou chatkou v národnom parku Mt. Cook. Ako názov parku napovedá, nachádza sa pod horou Mt. Cook, vo výške 1 650 metrov. Štvorlôžkové viac-menej núdzové ubytovanie pamätá začiatky viacerých známych horolezcov a dodnes je povinnou zastávkou pri dobýjaní vrcholu s nadmorskou výškou 3 724 metrov. 
Sefton Bivvy, Nový Zéland
 

Gervasutti Refuge, Taliansko

Talianska legenda Reinhold Messner je známy tým, že sa mu súčasný, moderný, stav svetového horolezectva veľmi nepozdáva. Na druhej strane sa nebráni modernej architektúre jeho múzeí na vrcholoch hôr. Chcel by teda klasické horolezectvo v modernej architektúre? Táto debata by bola rozhodne zaujímavá a stopercentne by prišla reč aj na chatu Gervasutti. Táto “tuba” inšpirovaná námorným a leteckým dizajnom inštalovaná v nadmorskej výške 2 835 metrov, vzbudila množstvo zmiešaných emócií. Ako sa vám pozdáva tento 12 lôžkový návštevník z budúcnosti, ktorý si našiel svoje miesto pod Grandes Jorasses?
Gervasutti Refuge

Bivak Koncheto, Bulharsko

Zdá sa vám Koncheto bivak podľa fotky ako niečo, čo je skôr za trest, než aby ste boli šťastní, že tu môžete prespať? Verte, že keby ste dorazili k týmto pár pozbíjaným latám prišlo by vám to ako päť hviezdičkový hotel. Bivak sa nachádza na hrebeni medzi druhým a tretím najvyšším vrcholom pohoria Pirin, Kutelo a Banksi Suhodol. Hrebeň je zrejme jeden z najznámejších v krajine. Na šírku má často len do pol metra a na vzdialenosti približne 400 metrov je z každej strany prudký zráz s približne 70 stupňovým svahom. Mnoho turistov úsek dobrovoľne obchádza. Bivak sa nachádza na severozápadnom konci hrebeňa.
Bivak Koncheto

Solvay Hut, Švajčiarsko

Chatu, ktorú poznajú mnohí, no drvivá väčšina sa do nej nikdy nedostane. Zážitok je totiž len pre vyvolených a skúsených horolezcov. V nadmorskej výške 4 003 metrov na stene Matterhornu bola desať lôžková chata postavená za rekordných päť dní v roku 1915. Rekonštrukciou prešla roku 1966. Jedinečné výhľady, zdvihnutý adrenalín, no mnohokrát aj pocit obrovskej úľavy po jej dosiahnutí, či už pri výstupe alebo zostupe. To sú faktory, ktoré robia z chaty jedno z top horolezeckých miest na svete.

Bivouac Tita Ronconi, Taliansko

Aj napriek obrovským cieľom a ambíciám môžeme horolezcov spokojne nazvať tými najskromnejšími ľuďmi. Dôkaz? Bivak Tita Ronconi v Taliansku. Štvorlôžková búdka v nadmorskej výške 3 169 metrov sa nachádza v talianskej časti Álp, Val Masino. Nie je tu miesto takmer na nič. Len na núdzové prenocovanie a svižný postup, či zostup. No aj napriek tomu je tento bivak častokrát naozaj neoceniteľný.
Bivouac Tita Ronconi

Vignettes Hut, Švajčiarsko

Priam povinnosť pre všetkých na trase Chamonix - Zermatt. So 120 lôžkami, a v letnej sezóne 100% obsadenosťou, už môžeme hovoriť takmer o hoteli. V nadmorskej výške 3 160 metrov bola chata založená roku 1861 anglickými horolezcami, ktorí sem všetok materiál vynosili po svojich. Tento obrovský výkon budete obdivovať najmä potom, čo zdoláte ľadovec, ktorý sa rozprestiera pod úpätím Pigna d’Arolla, kde sa chata nachádza. Atmosféra je tu doslova magická.
Vignettes Hut

Bertol Hut, Taliansko

Chata Bertol je známa najmä vďaka svojej neistenej polohe. Skalný stĺp, na ktorom je postavená, nedovoľuje akékoľvek istenie. Do chaty, ktorej poloha je južne od Pointe de Bertolete vo výške 3 311 metrov, sa dostanete po sústave rebríkov a prechodov cez ľadovcové trhliny. Je to akýsi maják nádeje v Alpách Pennie. A rozhodne obrovský zážitok. Traduje sa tu vtip, že sa neoplatí padať v noci z postele, a ak ste námesačný, mali by ste spať naviazaný v sedacom úväze.
Bertol Hut
zdroj: redbull.com foto: wikipedia.org, experienzt.com, summitpost.org, gowhere.bg, fun.putidea.info,