Spoznajte Európske turistické trasy s osobitým kúzlom

Ponúkame vám prehľad zaujímavých turistických trás v rôznych častiach Európy. Vyžadujú len potrebnú dávku kondície. Veríme, že si tu niečo vyberiete :)

West Highland Way, Škótsko

dĺžka trasy: 150 km

Najdlhší škótsky pochod začína v Milngavie, približne tridsať minút od letiska Glasgow, a smeruje na sever do Fort William, ktorý je na brehu jedného z najväčších jazier v krajine Loch Linnhe.Trasa tiež známa ako Slighe na Gàidhealtachd an Iar in Scottish Gaelic, kopíruje vojenské cestičky z osemnásteho storčia a staré cesty, ktoré vychodili domorodci. Je lákavá tiež pre úchvatné výhľady. Spoznáte Loch Lomond, nádherné močiare Rannoch Moor, alebo tiež Diablovo schodisko na skalnatom hrebeni Aonach Eagach. Počas trasy bude tiež míňať Ben Nevis, najvyššiu horu Škótska a Spojeného kráľovstva s nadmorskou výškou 1 344 m n.m. Výstup na vrchol zaberie približne tri hodinky, teda vynechať ho by bol hriech.

highland way

Slovinský Mountain Trail, Slovinsko

dĺžka trasy: 500 km

Trasa od roku 1953 spája pohoria Pohorje, Julské Alpy, Kmnicko-Savinjské Alpy a Karavanku, vrátane Triglavu (2 864 m n.m.), najvyššieho vrchu Slovinska. Trasa začína v meste Maribor a vedie rozmanitými hrebeňmi, vrcholmi, údoliami, cez panónske pláne, náhorné plošiny, nevynecháva ani kopčeky menšieho významu a končí v rozľahlých prímorských viniciach v pobrežnom meste Ankaran. Na trase je viac ako 50 chát, takmer 80 kontrolných bodov a dve múzeá. Každý kto trasu absolvoval si pochvaľom, ako dobre je udržiavaná a značená. Slovinská alpská asociácia ponúka brožúrku na zbieranie pečiatok na zaujímavých miestach trasy.

mountain trail

El Camino del Rey, Španielsko

dĺžka trasy: 760 km

 

Originál Rímska obchodná cesta, ktorá sa neskôr zmenila na kresťanskú púť, je v súčasnosti najznámejším španielskym diaľkovým pochodom. Nástupných miest je viacero, no cieľový bod je vždy rovnaký. Santiago de Compostela, katedrála v severnom Španielsku, kde sú udajne pozostatky svätého Jakuba. Za najkrajšiu verziu tejto trasy je považovaná takzvaná Francúzska cesta, ktorá začína v mestečku Saint-Jean-Pied-de-Port. To je od španielskej hranice vzdialené približne osem kilometrov. Trasa vedie cez majestátne Pyreneje a kopcovitý galicjský vidiek. Trasa má síce desivú dĺžku, no na viac ako jeden deň sa baliť nemusíte. Po ceste je obrovské množstvo dediniek, možností ubytovania a reštaurácií.

GR 20, Korzika

dĺžka trasy: 180 km

Korzická GR20 sa považuje za najťažší diaľkový pochod v Európe. Aj keď to z kilometráže tak nevyzerá. Problémom je totiž terén, ktorý je primárne skalnatý so strmými stenami. Jeden úsek je vybavený reťazami, aby bol vôbec prechodný.Ak máte radi trochu adrenalínu, je práve pre vás GR20 najlepšia voľba. Odmenou vám tiež budú úchvatné výhľady na ľadovcové jazerá alebo dramatické pobrežie Stredozemného mora. Trasa je rozdelená na pätnásť úsekov. Každý má dĺžku presne zodpovedajúcemu jednodňovému pochodu. A každý úsek končí na chate. Tie sú turistami vychvaľované a preto je na ne Regionálny park Korzika náležité hrdý. Trasa je značená ako turistickými značkami, tak skalnými mužíkmi. Avšak chodí sem pomerne veľa ľudí, ktorí sa nie vždy správajú ako majú, preto je lepšie mať zo sebou mapu trasy.

korzika

Alta Via 1 (Dolomitská High Route), Taliansko

dĺžka trasy: 150 km

Vlní sa cez dramatické Dolomity a je považovaná za najväčší hit severovýchodného Talianska. Alta Via 1 je robustná trasa, ktorá prevedie turistov cez bojové polia 1. svetovej vojny vo veľkých nadmorských výškach, ale tiež okolo nádherných vápencových útesov, nedotknutý alpských jazier, cez nádherné lúky a popod skalné vrcholy dosahujúce výšku 3 000 m n.m. Pohorie zapísané v dedičstve UNESCO je veľmi charakteristické pre svoju jedinečnú geológiu a pre fotografov turistov je doslova rajom. Na trase je dostatočný počet chát s možnosťou stravovania, takže sa nemusíte bať šialene ťažkých ruksakov plných zásob. Na trasu je najlepšie sa vydať od júla do septembra, s výnimkou augusta, kedy je tu nepríjemne veľa ľudí.

dolomity

zdroj: fodors.com foto: pixabay.com/lutz6078, pixabay.com/olleaugust, www.wikimedia.org, pixabay.com/kordi_vahle