Do Maroka na Jebel Toubkal, pozrieť Marakéš a dve noci na Sahare

Chceš zažiť atmosféru a chuť orientálneho Maroka v spoločnosti ďalších dobrodruhov? Tak poď s nami! A možno si tu nájdeš kamošov aj na ďalšie cesty do sveta:)
Spolu si užijeme atmosféru orientálneho sveta, vyšliapeme na Jebel Toubkal - najvyššiu horu severnej Afriky a pozrieme si štyri kráľovské mestá Maroka - Rabat, Meknes, Fez a Marrákeš.
 

Deň 1 - Marakéš

Odlet Viedeň / Budapešť – Marakéš
 
Marakéš je jedným z najmagickejších miest v Maroku. Je to nekorunované hlavné mesto južného Maroka, nie však tak kosmopolitné ako Casablanca či Rabat. Marakéš je viac africký, púštny a berberský.
Marakes
Marakeš
Vo štvrtom najväčšom marockom meste sa vrátime akoby o tisíc rokov späť. Stratíme sa v uličkách mediny, teda starého centra, ochutnáme miestne pokrmy, na obrovskom bazáre kúpime suveníry, remeselné výrobky aj turistické čačky. A samozrejme, navštívime námestie Jemaa El Fnaa.
 
Námestie Jemaa El Fnaa je mnohými považované za najkrajšíe námestie v Maroku a celkovo celej Afrike. Vo dne je väčšina z námestia len veľkým otvoreným priestorom, v ktorom niekoľko hadích zaklínačov očarúva flautami svoje kobry. No aj počas dňa sa o pitný režim postará množstvo stánkov ponúkajúcich čerstvý pomarančový, či grapefruitový džús.
Jemaa El Fnaa, Marakes
Večer sa ale námestie postupne zapĺňa a zhromaždí sa tu množstvo kúzelníkov, akrobatov, hudobníkov, umelcov. Navyše, po zotmení sa tu rozložia stovky stolov a stánkov osvetlených plynovými lampášmi. Námestie sa zmení na obrovskú jedáleň pod holým nebom. Vzduch je plný nádherných vôní až do neskorej noci. Nás čaká spoločná večera a dobrá nálada :)
Koutoubia, Marakes

Deň 2 - Túra na chatu pod Jebel Toubkal

Po raňajkách sa presunieme o niekoľko desiatok kilometrov do dedinky Imlil, ktorá je vstupnou bránou do pohoria Atlas.
Atlas nás privíta pravdepodobne jemne zasneženými vrcholkami hôr. Po príchode do Imlilu vyrazíme už ďalej peši. Čaká nás cca. 5 hodinová túra na kamennú chatu pod vrchol Jebel Toubkal vo výške cca. 3 200 m. Batohy vyložíme na oslíkov, takže sa pôjde naľahko. Na chate bude tradičná večera a nocľah v spoločných izbách. Podobne ako na horských chatách na Slovensku.
Maroko, Jebel Toubkal
Maroko, Jebel Toubkal
Maroko, Jebel Toubkal

Deň 3 - Výstup na Jebel Toubkal

V tento deň vystúpime na najvyšší vrchol severnej Afriky - Jebel Toubkal vysoký 4 167m. Odmenou za výstup budú nádherné výhľady. 
Ide o turistický výstup, čiže tzv. "choďák". Netreba byť naviazaný na lane ani mať horolezecké schopnosti. Navyše, so skupinou pôjde aj miestny sprievodca. Treba však mať fyzickú kondíciu, aspoň na úrovni turistiky vo Vysokých Tatrách. A samozrejme dobrú obuv (hlavne s dobrou podrážkou), nakoľko terén je kamenistý. 
 
Kto by sa na tento výstup necítil, nevadí. Môže zostať na chate a počkať ostatných. Je tu možnosť podniknúť prechádzky do blízkeho okolia chaty, oddychovať, kochať sa peknými výhľadmi. Večer, po návrate hlavnej skupiny bude spoločná večera.
Maroko, Jebel Toubkal
Maroko, Jebel Toubkal

Deň 4 - Dedinka Imlil a späť do MarakéšA

Po raňajkách nás čaká zostup do dedinky Imlil, odkiaľ sa mikrobusom vrátime do mesta Marakéš. Ubytujeme sa v  hoteli s bazénom, kde si po túre oddýchneme a ešte raz sa nadýchame nočnej atmosféry mesta.
Marakeš
 

Deň 5 - Presun do mesta FEZ (FéS)

Ráno vyrazíme do približne 500 kilometrov vzdialeného mesta Fez. 
Marocká kultúra na dlani. Tak by sa dal jednoducho popísať pocit, ktorý vo vás zanechá návšteva Fezu.
Mesto Fez je kultúrnou a vzdelanostnou metropolou Maroka. Je to niekdajšie hlavné mesto krajiny, založené samotným pravnukom proroka Mohameda – Moulay Idrissom. 
Čaká nás prehliadka krásneho mesta, exkurzie do stredoveku - najväčšia marocká medina, farbiarne kože, remeselnícke dielne, exteriér mešity Karaouine, nenápadná, no nádherná fontána Nejjarine, obchody, farby, vône mesta a zvonku si pozrieme kráľovský palác.
Noc vo Feze.
fez
Fez - kralovský palac
 
 
 

 

 
 

Deň 7 - mesto Ourzazate

Na tretí deň, hneď po východe slnka, sa na ťavách vrátime späť do hotela v Merzoughe. Môžeme zo seba zmyť všetok piesok, vychutnať si raňajky a pripraviť sa na cestu späť do Marakéša. Ak čas dovolí cestou naspäť navštívime svetoznámu kasbu Ait Benhadou. Vo večerných hodinách príchod do Marakéša.
Ait Benhadou
 

Deň 8 - Cesta domov

Odlet  Marakéš – Viedeň / Budapešť
----------------------------------
Články o našich predošlých cestách do Maroka si môžete prečítať TU:
 

Predpokladané náklady na výlet:

(platí pri minimálnom počte 8 ľudí): 1100€ + letenka (cca 250-300e)
 
V  predpokladanej cene: Ubytovanie v hoteloch *** a viac kategórie s raňajkami, ubytovanie na vysokohorskej turistickej chate (2 noci) s polpenziou, výlet na Saharu s plnou penziou a komplet služby v rámci tohto výletu (strava sa nevzťahuje na samotnú cestu na Saharu, tam ani naspäť), výlet na ťavách, všetky transfery v rámci Maroka, sprievod na výstup na Jebel Toubkal, transfér z letiska v Maroku, kompletná organizácia výletu v štýle Dobrodruh style :)
 
V  cene nie je: poistenie, vstupy, strava mimo uvedené, výdavky osobnej potreby, prepitné
 

TERMÍN:

  • cca 17. až 25. máj /Termín upresníme po dohode, aby sa mohol prispôsobiť výhodnejším cenám leteniek/
► Ak chcete s nami vyraziť do sveta, píšte nám na [email protected] alebo do správy na facebook Dobrodruh.sk a samozrejme môžete aj osobne v našej klubovni Dobrodruh, kde dáme kávu alebo pivo a pokecáme face to face :)
  • Pre vyzbieranú skupinu Dobrodruhov organizuje výlet Morocco desert.