Poď do Maroka na Jebel Toubkal a pozrieť štyri kráľovské mestá

Chceš zažiť atmosféru a chuť orientálneho Maroka v spoločnosti ďalších dobrodruhov? Tak poď s nami! A možno si tu nájdeš kamošov aj na ďalšie cesty do sveta:)
Spolu si užijeme atmosféru orientálneho sveta, vyšliapeme na Jebel Toubkal - najvyššiu horu severnej Afriky a pozrieme si štyri kráľovské mestá Maroka - Rabat, Meknes, Fez a Marrákeš.
 

Deň 1 - Marakéš

Odlet Viedeň / Budapešť – Marakéš
 
Marakéš je jednou z perál severoafrického Maroka. Je to farebné mesto plné úchvatnej architektúry, ktoré sa rozprestiera na dohľad vysokým horám a na jeho okraji začína púšť. Marakéš je štvrté najväčšie mesto Maroka a patrí k najvýznamnejším. Nájdete ho vo vnútrozemí v južnej časti krajiny. Leží na úpätí mohutného pohoria Veľký atlas. Tak mohutného, ​​že v zime na jeho vrcholkoch uvidíte sneh, čo je v Afrike veľmi ojedinelé. V rámci nášho výletu sa vyberieme aj sem.

Ulice centra Marakéša žijú svojim rušným životom. Zamotáte sa tu do spleti cestičiek s rôznymi stánkami a trhmi. Centrálna časť mesta - medina je zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO práve pre túto jedinečnú atmosféru. Váš nos tu poteší vôňa rôzneho korenia a vaše oči divoké farby predávaných odevov. Vaše chute vás možno zavedú do niektorej z miestnych reštaurácií, kde budete môcť vyskúšať niečo z famóznej arabskej kuchyne. Tá sa pohrá s vašimi chuťovými pohárikmi úplne novým spôsobom, na ktorý v Európe nie sme tak zvyknutí. 

Jednou vetou: Stratíme sa v uličkách mediny, ochutnáme miestne pokrmy, na obrovskom bazáre kúpime suveníry, remeselné výrobky aj turistické čačky a samozrejme, navštívime námestie Jemaa El Fnaa.

Marakes
Marakeš
Námestie Jemaa El Fnaa je mnohými považované za najkrajšie námestie v Maroku a celkovo celej Afrike. Počas dňa je väčšina námestia len veľkým a skoro prázdnym priestorom, so zopár predavačmi suvenírov a bežným denným ruchom. No aj počas dňa sa o pitný režim postará množstvo stánkov ponúkajúcich čerstvý pomarančový, či grapefruitový džús.
Jemaa El Fnaa, Marakes
Večer sa ale námestie postupne zapĺňa a zhromaždí sa tu množstvo kúzelníkov, hudobníkov, umelcov. Navyše, po zotmení sa tu rozložia stovky stolov. Námestie sa zmení na obrovskú jedáleň pod holým nebom. Vzduch je plný nádherných vôní ale aj dymu z grilov až do neskorej noci. Dáme si tu spoločnú večeru a k tomu čerstvú pomarančovú šťavu. Kto chce, môže ochutnať napríklad aj slimáky.
Jozef Terem
Koutoubia, Marakes

Deň 2 - Túra na chatu pod Jebel Toubkal

Po raňajkách sa presunieme o niekoľko desiatok kilometrov do dedinky Imlil, ktorá je vstupnou bránou do pohoria Atlas.
Atlas nás privíta pravdepodobne jemne zasneženými vrcholkami hôr. Po príchode do Imlilu vyrazíme už ďalej peši. Čaká nás cca. 5 hodinová túra na kamennú chatu pod vrchol Jebel Toubkal vo výške cca. 3 200 m. Batohy vyložíme na oslíkov, takže sa pôjde naľahko. Na chate bude tradičná večera a nocľah v spoločných izbách. Podobne ako na horských chatách na Slovensku.
Maroko, Jebel Toubkal
Maroko, Jebel Toubkal
Maroko, Jebel Toubkal

Deň 3 - Výstup na Jebel Toubkal

V tento deň vystúpime na najvyšší vrchol severnej Afriky - Jebel Toubkal vysoký 4 167m. Odmenou za výstup budú nádherné výhľady. 
Ide o turistický výstup, čiže tzv. "choďák". Netreba byť naviazaný na lane ani mať horolezecké schopnosti. Navyše, so skupinou pôjde aj miestny sprievodca. Treba však mať fyzickú kondíciu, aspoň na úrovni turistiky vo Vysokých Tatrách. A samozrejme dobrú obuv (hlavne s dobrou podrážkou), nakoľko terén je kamenistý. 
 
Kto by sa na tento výstup necítil, nevadí. Môže zostať na chate a počkať ostatných. Je tu možnosť podniknúť prechádzky do blízkeho okolia chaty, oddychovať, kochať sa peknými výhľadmi. Hlavná skupina sa vráti z výstupu poobede a všetci si vychutnáme spoločnú večeru.
Maroko, Jebel Toubkal
Maroko, Jebel Toubkal

Deň 4 - Dedinka Imlil a späť do MarakéšA

Po raňajkách nás čaká zostup do dedinky Imlil, odkiaľ sa mikrobusom vrátime do mesta Marakéš. Ubytujeme sa v  hoteli s bazénom, kde si po túre oddýchneme a ešte raz sa nadýchame nočnej atmosféry mesta.
Marakeš
 

Deň 5 - Presun do mesta FEZ (FéS)

Ráno vyrazíme do približne 500 kilometrov vzdialeného mesta Fez. 
Marocká kultúra na dlani. Tak by sa dal jednoducho popísať pocit, ktorý vo vás zanechá návšteva mesta Fez.
Mesto Fez je kultúrnou a vzdelanostnou metropolou Maroka. Je to niekdajšie hlavné mesto krajiny, založené samotným pravnukom proroka Mohameda – Moulay Idrissom. 
Čaká nás prehliadka krásneho mesta, kde je najväčšia marocká medina - stredoveké centrum, farbiarne kože, remeselnícke dielne, exteriér mešity Karaouine. Ďalej nenápadná, no nádherná fontána Nejjarine, obchody, farby, vône mesta. A zvonku si pozrieme kráľovský palác.
Noc vo Feze.
Fez
Fez - kralovský palac
 

Deň 6 - mesto Meknes a Rabat

 
Skoro ráno sa ešte trochu môžeme pomotať po Feze a doobeda nasleduje presun do kráľovského mesta Meknes. To leží len 60 kilometrov západne od Fezu a je akoby jeho menšou a pokojnejšou podobou. Mesto je obohnané 20 kilometrami hradieb a určite si pozrieme impozantnú bránu do starého mesta. Za svojimi zdobenými bránami skrýva kráľovské mauzóleum, sýpky Hari es-Souani, múzeum marockého umenia Dar Jamaï, či náboženskú školu Madrasa Bou Inani.
Cesta ďalej pokračuje do hlavného mesta Maroka - Rabat, ktoré je od Meknesu asi 150 kilometrov. Večerná prechádzka po meste, vodné fajky, noc v Rabate.
maroko
 

Deň 7 - mesto Rabat

 
Pri cestách do Maroka väčšina turistov automaticky zamieri do Marakéša, Fezu, k moru alebo do hôr. Hlavné mesto Rabat je trochu bokom. 
Čo však uvidíte, keď sa budete prechádzať po centre Rabatu? Predovšetkým si určite všimnete dlhý pás hradieb, ktorým je centrum mesta obohnané dodnes. Nová a moderná výstavba sa smerom k pobrežiu stráca a vy sa zrazu ocitáte v životom pulzujúcej medine, kde sa dodnes výhodne nakupuje zlato, šperky, koberce alebo textílie. Medina so svojimi úzkymi uličkami sa naplní návštevníkmi najmä navečer. Príjemnou prechádzkou z mediny je možné navštíviť Kasbu Oudaïa, ktorá sa týči nad Atlantickým pobrežím.
Rabat má aj svoje pláže, kde sa môžeme okúpať.
Poobede presun do Marakéša, ktorý je vzdialený približne 320 kilometrov.
Rabat
rabat
 

Deň 8 - Cesta domov

Odlet  Marakéš – Viedeň / Budapešť
----------------------------------
Články o našich predošlých cestách do Maroka si môžete prečítať TU:
 

Predpokladané náklady na výlet:

(platí pri minimálnom počte 6 ľudí): 1200€ + letenka (cca 250-300e)

(platí pri minimálnom počte 8 ľudí): 1100€ + letenka (cca 250-300e)
 
V  predpokladanej cene: Ubytovanie v hoteloch *** a viac kategórie s raňajkami, ubytovanie na vysokohorskej turistickej chate (2 noci) s polpenziou, všetky transfery v rámci Maroka, sprievod na výstup na Jebel Toubkal, transfér z letiska v Maroku, kompletná organizácia výletu v štýle Dobrodruh style :)
 
V  cene nie je: poistenie, vstupy, strava, výdavky osobnej potreby, prepitné
 

TERMÍN:

  • alebo +- 5. až 11. jún /Termín upresníme po dohode, aby sa mohol prispôsobiť výhodnejším cenám leteniek/
► Ak chcete s nami vyraziť do sveta, píšte nám na [email protected] alebo do správy na facebook Dobrodruh.sk a samozrejme môžete aj osobne v našej klubovni Dobrodruh, kde dáme kávu alebo pivo a pokecáme face to face :)
  • Pre vyzbieranú skupinu Dobrodruhov organizuje výlet Morocco desert.