Do Maroka na Jebel Toubkal, Marakéš a skúsiť sandboarding na Saharu

Chceš zažiť atmosféru a chuť orientálneho Maroka v spoločnosti ďalších nadšencov cestovania? Tak poď s partiou dobrodruhov do Maroka! A ktovie, možno si tu nájdeš kamošov aj na ďalšie cesty do sveta:)
Spolu si užijeme atmosféru orientálneho a farebného Marakéša, vyšliapeme na Jebel Toubkal - najvyššiu horu severnej Afriky a tri dni strávime na ťavách medzi pieskovými dunami čarovnej Sahary, kde si vyskúšame sandboarding...
 

Deň 1 - Marakéš

Odlet Viedeň / Budapešť – Marakéš
 
Marakéš je jedným z najmagickejších miest v Maroku. Je to nekorunované hlavné mesto južného Maroka, nie však tak kosmopolitné ako Casablanca či Rabat. Marakéš je viac africký, púštny a berberský.
marakes
 Jemaa El Fnaa
Ubytujeme sa v  tradičnom marockom dome - v Riad-e. V našej blízkosti bude palác Dar el Bacha, botanická záhrada Majorelle, námestie Jemaa El Fnaa i minaret v mešite Koutoubia. 
V  poobedňajších hodinách sa vyberieme na prehliadku mesta, pričom sa samozrejme prejdeme aj námestím Jemaa El Fnaa.
Nikde inde v  Maroku nenájdete miesto ako Jemaa El Fnaa. Vo dne je väčšina z námestia len veľkým otvoreným priestorom, v ktorom niekoľko hadích zaklínačov očarúva flautami svoje kobry či v severovýchodnej časti námestia skupinka mužov medicíny prezentuje lieky, zázračné a zubné sťahováky, ovláda hrôzostrašné kliešte a ponúka trhanie zubov...
Za súmraku sa námestie postupne zapĺňa, až sa stane karnevalom rozprávačov, akrobatov, hudobníkov a zabávačov. O náš pitný režim sa postará množstvo stánkov ponúkajúcicich čerstvý pomarančový a grapefruitový džús i špeciálne pripravovaný čaj. Ako súmrak padá, námestie sa stáva obrovskou open - air jedálňou, plnou stánkov osvetlených plynovými lampášmi. Vzduch je plný nádherných vôní a chochol dymu špirálovito stúpa až do neskorej noci.
V rámci našej prechádzky sa zastavíme aj pri 70 metrovom minarete nesúcom názov Koutoubia postavenom v 12.storočí sultánom Yacoub el Mansour.
Koutoubia
Navštívime aj Palác El Badi, naučíme sa vyrábať populárny argánový olej a  navštívime aj svetoznáme koželužne, kde sa dodnes farbia kože podľa stredovekého spôsobu. A k tomu samozrejme vodné fajky, spoločná večera a dobrá nálada :)
 

Deň 2 - Túra na chatu pod Jebel Toubkal

Po raňajkách sa presunieme mikrobusom do dedinky Imlil, ktorá je vstupnou bránou do pohoria Atlas.
Imlil
Atlas nás privíta jemne zasneženými vrcholkami hôr. Obujeme si turistické topánky a vyberieme sa na cca. 5 hodinovú túru na kamennú chatu pod vrchol Jebel Toubkal vo výške cca. 3 200 m. Na pomoc si môžeme prizvať aj oslíkov, ktorí nám veľmi radi pomôžu s  batožinou. Na chate nás bude čakať tradičná večera a  posedenie pri ohni.

Deň 3 - Výstup na Jebel Toubkal

V tento deň vystúpime na najvyšší vrchol severnej Afriky „Jebel Toubkal„ vysoký 4 167m. Odmenou za výstup nám budú nádherné výhľady, slastný pocit z úspechu a pevne veríme, že aj prípitok z kalíška "ohnivej vody" :) Po návrate spoločne oslávime výstup pri večeri.
jebel toubkal

Deň 4 - Dedinka Imlil a späť do MarakéšA

Po raňajkách nás čaká zostup do dedinky Imlil, odkiaľ sa mikrobusom vrátime do mesta Marakéš. Ubytujeme sa v  hotely s bazénom, kde si po túre oddýchneme a ešte raz sa nadýchame nočnej atmosféry mesta.
 

Deň 5 - 6 - Šup na Saharu vyskúšať sandboarding po dunách

V skorých ranných hodinách si po nás príde mikrobus a vyrazíme na trojdňový výlet do marockej prírody. 
Cestou máme možnosť  zastaviť v  Ourzazate v tamojších filmových štúdiách, kde sa točili filmy ako Gladiátor, Kráľovstvo nebeské, Múmia, Asterix a mnoho ďalších. Filmové štúdia sú tak trochu poznačené zubom času i púštnym pieskom, ale určite majú svoje čaro.

Následne pokračujeme do Merzoughy, kam je plánovaný príchod vo večerných hodinách.

Náš saharský program začína večer:

3- dňový výlet na ťavách do púšte

 
Výlet začína večerným stretnutím v hotely v  Merzoughe, kde si môžeme odložiť všetky naše nadbytočné veci a po celom dni sa osprchovať. Následne nasadneme na ťavy a vyberieme sa na 1,5 hodinový trek do vybaveného kempu v Sahare. Tu nás pri zvukoch nomádskych bubnov čaká večera pri vatre. Prekrásne zábery západu slnka a zaspávanie v domorodých nomádskych stanoch nás úplne očaria.
Po raňajkách sa vyberieme do púšte za domorodými nomádmi, ktorí nám pripravia obed a  strávime s  nimi krásne chvíle. Následne sa vyberieme späť do kempu, vezmeme si piesočné boardy a pokúsime sa zjazdiť viacero vysokých piesočných dún. Bude to zábava :)
 
Cestou späť do kempu prejdeme cez oázy v dunách. V  kempe nás čaká večera. 
 

Deň 7 - mesto Ourzazate

Na tretí deň, hneď po východe slnka, sa na ťavách vrátime späť do hotela v Merzoughe. Môžeme zo seba zmyť všetok piesok a pripraviť sa na cestu späť do Marakéša. 
 
Ak čas dovolí, navštívime svetoznámu kasbu Ait Benhadou. 
Ait Benhadou
Vo  večerných hodinách príchod do Marakéša.
 

Deň 8 - Cesta domov

Odlet  Marakéš – Viedeň / Budapešť
 
 
Články o našich predošlých cestách do Maroka si môžete prečítať TU:
Fotogaléria 2016: Výlet do Maroka
 
Predpokladané náklady na výlet: 685€ + letenka (podľa aktuálnej ceny)
 
V  predpokladanej cene: Ubytovanie v hoteloch *** a viac kategórie s raňajkami, ubytovanie na vysokohorskej turistickej chate /2 noci/ s polpenziou, výlet na Saharu s plnou penziou a komplet služby v rámci tohto výletu, výlet na ťavách, všetky transfery v rámci Maroka, sprievod na výstup na Jebel Toubkal, transfér z letiska v Maroku, kompletná organizácia výletu v štýle Dobrodruh style :)
V  cene nie je: poistenie, vstupy, strava mimo uvedené, výdavky osobnej potreby, prepitné

TERMÍN:

  • prelom máj/jún 2023 /Termín upresníme po dohode, aby sa mohol prispôsobiť výhodnejším cenám leteniek/
► Ak chcete s nami vyraziť do sveta, píšte nám na [email protected] alebo do správy na facebook Dobrodruh.sk a samozrejme môžte aj osobne v našej klubovni Dobrodruh, kde dáme kávu alebo pivo a pokecáme face to face :)
  • výlet je pod záštitou Občianske združenie Dobrodruh.sk