Djerba - ostrovné Tunisko

Legendárny Odyseus stroskotal pred tritisíc rokmi na ostrove neďaleko severoafrickej pevniny. Mal však šťastie. Za pomoci čarovného lotosu sa ocitli argonauti v snovom opojení a ich jedinou túžbou bolo leňošiť a odpočívať. 

Na ostrov Djerba, v južnej časti Tuniska, cestujú v súčasnosti každoročne tisíce turistov. Podobne ako Odyseus, aj oni sa oddávajú zábave, morským vlnám a slastnému odpočinku v tieni paliem. Krátko po pristátí na medzinárodnom letisku v Melite čaká na návštevníkov Djerby exotický obraz. Na ploche 520 km štvorcových sa zelenajú stovky palmových hájov, na plážach žiari jemný snehobiely piesok a v uličkách sa promenáduje pestrá zmes Berberov, Arabov a Židov.

Pozdĺž celého pobrežia sú učupené hotely v štýle tradičnej orientálnej architektúry, ktorých koncentrácia je najhustejšia na východe ostrova na plážach de Sidi Mahres a de la Seguia. Ich súčasťou je niekoľko golfových ihrísk. Návštevníci si môžu vybrať zo širokej ponuky vodných športov či zvoliť vychádzku za pamiatkami a folklórom. Panuje tu mimoriadne priateľská klíma. Priemerná zimná teplota tu dosahuje 3 stupne, letná 26 stupňov Celzia. To znamená, že na Djerbe sa cítite v januári ako v marcovom Lisabone alebo májovom Berlíne či letnom Paríži. Čím bližšie však postupujete k púšti, tým väčšmi môžete cez deň očakávať vysoké horúčavy a v noci značné ochladenie. Niet sa preto čo čudovať miestnemu porekadlu: ..Vo Sfaxe prečkajte zimu, v Gabesi prežite jar a v meste Tozeur si vychutnajte leto. Ale na Djerbe objavíte piate ročné obdobie."

Ostrovný svet

guellalaS polostrovom Zarzis je Djerba spojedná starou, šesť kilometrov dlhou rímskou hrádzou El Kantara. Napriek tomu je Djerba ostrovný svet s vlastnými tradíciami, pamiatkami a históriou. Centrum je v hlavnom meste Houmet Souk, plnom uzučkých uličiek s množstvom čajovní, kaviarní a reštaurácii, kde môžu návštevníci ochutnať lahodné datľové víno laghmi. Nachádza sa tu aj malebný prístav a pevnosť z 15. storočia Borj Džerba. Postavil ju emir Abi Farés z dynastie Hafsidov a slúžila na obranu pred španielskymi útokmi. Neďaleko mesta je mauzóleum Sid Zitouni, v ktorom sa nachádza múzeum ľudového umenia a tradícií. Sú v ňom zhromaždené zbierky židovských a moslimských krojov a šperkov, kópie starých hrnčiarskych dielní a podobne. Hrnčiarstvo má na ostrove stáročnú tradíciu a medzi obľúbené výletné miesta patrí aj dedinka Guellala, kde sa dodnes vyrába keramika tradičnou metódou.

Neďaleko hlavného mesta leží aj dedina Riadh so synagógou Ghriba. Postavili ju potomkovia Židov, ktorí sem prišli z Palestíny v roku 548 pred n.l. Synagóga predstavuje duchovné centrum pre štúdium tóry a každoročne sa tu schádzajú tisíce pútnikov z celého sveta. Milovníci folklóru si prídu na svoje v mestečku Midoun. Popri výlete na ťavom chrbte sa tu návštevníci zoznámia so starým africkým tancom gougou, v ktorom sa spája tradícia so zručnosťou a pestrými krojmi... Foto: internet