5 nebezpečných no vizuálne nádherných trás vo svete, kam sa môže vybrať aj bežný turista

Pokiaľ sa vám krúti hlava aj keď pozeráte z okna na štvrtom poschodí či vás chytajú závrate pri panoramatických fotkách z hôr, radšej ani nečítajte ďalej :) Samozrejme, berte tieto slová s nadhľadom. Prinášame vám zopár lokalít vo svete, kam sa možno vybrať na túru – no  rebríky v Slovenskom raji vám budú pripadať ako ľahšia nedeľná prechádzka.

El Caminito del Rey, Španielsko

V preklade „Malá kráľovská cesta“ sa nachádza neďaleko dedinky El Chorro v južnom Španielsku. Po schodoch vytesaných do kameňa a drevených trámoch sa poprechádzate vo viac než tridsaťmetrovej výške okolo kamenných útesov. Chodník pôvodne slúžil ako zásobovacia a dopravná tepna pri stavbe vodnej elektrárne. O jeho meno sa zaslúžil španielsky kráľ Alfonso XIII., ktorý sa po útesoch poprechádzal roku 1921, no odvtedy chodník chátral – viacero jeho častí sa prepadlo, výnimkou neboli ani niekoľkometrové trhliny. Dobrodruhov však drobné nedostatky neodrádzali. Na internete sa dá nájsť mnoho dych berúcich videí, kedy turistiku od zmiznutia v nenávratne delia doslova milimetre. Za posledné roky však už prebehla údržba a dostavba chodníka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I dare you ?? #heights #cliffedge

Príspevok, ktorý zdieľa Travel In Style (@travel_in_style_12), 17 Aug 2019 o 2:00 PDT

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Caminito del Rey - The King's Path. The path was constructed around 1901 to make the transport of goods and personnel to and from the plant between the Choro and Gaitanejo waterfalls easier. The path is 1 meter wide and has various spectacular glass floors and, to top it all, you walk over a suspension bridge above the Balconcillo de los Gaitanes. The bridge hangs over the 100 meter deep Gaitanes gorge! It is a very beautiful place. Our children were unfortunately too young to walk this path, but we will probably come back! ? #andalusia #andalusiatravel #spain #pueblosblancos #travelwithkids #liketotravel #travellingthroughspain #globetrotter #instatravel #travelgram #wanderlust #travelmakesmehappy

Príspevok, ktorý zdieľa Nienke Stegeman (@travel_pics_byme), 17 Aug 2019 o 6:35 PDT

 

Maroon Bells, Colorado, USA

O kráse coloradskej prírody nebude veľa pochybností, cesta po hrebeni medzi dvoma štvortisícovkami Maroon Peak a North Maroon Peak však ponúka aj nezvyčajný adrenalínový zážitok. Ílovité geologické zloženie vám nedokáže presvedčivo zaručiť pevnú pôdu pod nohami, a tak sa prechádzka po tomto hrebení môže hravo zvrtnúť na malé kamenno-lavínové dobrodružstvo. Maroon Bells majú na svedomí už zopár obetí, hoci čo do stúpania nejde o práve náročnú túru. Ako informujú výstražné tabule: skaly sú tu voľné, nestabilné a extrémne zradné a zabíjajú bez varovania. Kedy však tabule odradili odhodlaného zberateľa zážitkov?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nothing to see here, nothing to see...just your average Tuesday minus maybe the tacos ?... Got to check South Maroon off my 14er to-do list this morning. To say that Maroons have been a bucket list item for a while would be to say very little. I’ll be the first to admit that this one didn’t come easy and the adrenaline junkie in me will definitely have a lingering disappointment I wasn’t able to grab North Maroon via the traverse (that looked absolutely incredible) Pictures just don’t do Elks and Maroons in particular enough justice. 24 hour adventure to reboot and clear my head ✔️ and now on to? (ok, who am I kidding, ????)and 235799642378 calories for dinner? #cheers @colorado14ers #climbon #colorado14ers #co14ers #thegreatoutdoors #coloradical #14er #climbing #colorado #summer #mountainadventures #adrenalinejunkie #views #aspen #maroonbells #exposure #girlswhoclimb #climbingadventures #thrills #14ers #coloradoclimbing #elkmountains #traverse #notquitethetacotuesday #climb #aspensummer #maroons #mountains

Príspevok, ktorý zdieľa Marina Jensen (@marinajensen), 30 Júl 2019 o 5:38 PDT

 

Huayna Picchu, Peru

V preklade „Mladý vrchol“ sa týči nad legendárnym mestom Inkov, Machu Picchu. Jeho nadmorská výška je asi 2 720 metrov, výstup naň z presláveného historického miesta trvá len hodinu. Inkská civilizácia horu obmotala náročnými schodiskami a chodníkmi a na jej vrchole vystavala niekoľko chrámov a terás. Huayna Picchu má na svedomí už niekoľko obetí z radov histórie chtivých turistov – prevýšenie cca 300 metrov na kilometer, staré schodiská vytesané do žulového kameňa, ktorý sa rozpadáva pod nohami, klzké úseky, mokré laná, ostré nástrahy, nezriedka hmla ako mlieko. Výstup na horu domáci pomenovali nelichotivým spojením „cesta smrti“, jedným dychom však dodajú, že výhľad z Huayna Picchu za ten nebezpečný risk stojí.

 

Taghia, Maroko

Niečo pre milovníkov kamenných stien. Taghia je malá dedinka, ukrytá v pohorí Atlas v severozápadnej Afrike - Maroku. Tunajšie okolie turisti zvyknú nazývať africkým yosemitským parkom, pravdaže, hoci, ani zďaleka sem toľko turistov nechodí. Skalnaté končiare sú síce zdolateľné, ale len s veľkou dávkou sebazaprenia. Nižšími polohami vás prevedú kamenné mosty, ktoré sa však čoskoro vyšvihnú do výšky niekoľkých stoviek metrov nad kaňon. Miestni obyvatelia tesali chodníky do kameňa celé storočia, aby im ich námahu na viacerých miestach prekazila voda či obyčajná gravitácia. Vyššie polohy už dajú zabrať aj skúseným horolezcom. Stojí to za návštevu?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#taghia

Príspevok, ktorý zdieľa شعبان عبدالرحمن (@chaabane_abderrahmane_), 17 Júl 2019 o 7:59 PDT

 

Hora Hua Shan, Čína

Po našom tiež Chua Šan, alebo „Kvetinová hora“, je jednou z piatich posvätných hôr taoizmu a má celkom päť vrcholov, na ktorých sa nachádzajú rôzne náboženské stavby. Ako ich vôbec človek dokázal postaviť je naozaj závažná otázka, keďže už pri pohľade na – nazvime to možnosti výstupu – bežnému smrteľníkovi naskočí husia koža. Najnebezpečnejšia je južná strana, kde sa dosky prichytené v kameni doslova vznášajú stovky metrov vo vzduchu, na niekoľkých miestach dokonca zmiznú a dobrodruh je odkázaný na neveľké skalnaté trhliny a jednu hrdzavú reťaz. Výnimkou nie sú ani takmer vertikálne výstupy. Presné štatistiky úmrtnosti na Kvetinovej hore nejestvujú, podľa dohadov tu však prišlo o život celkovo približne sto ľudí.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The Huashan Plank Walk in China ?? Video by: @deanie_babies Would you try this? ?

Príspevok, ktorý zdieľa Adventure - Travel (@adventure), 29 Máj 2019 o 10:37 PDT