Dobrodružné cestovanie vlakom: Najkrajšie železničné trate sveta

Cestovanie vlakom je už dnes v úzadí, no na svojom čare rozhodne nestratilo. Vybrali sme pre vás tie najkrajšie trasy po celom svete. Za niektorými dokonca nemusíte ani priveľmi cestovať. 

Glacier Express, Švajčiarsko

Zo Zermatt do St. Moritz
Kvalita vlakov, ich frekvencia a vysoká technická úroveň by kľudne mohlo byť tým, vďaka čomu sa môžu Švajčiari pýšiť svojimi železnicami. Prečo sa však brániť vizuálnym orgiám matky prírody, keď ich máte plne k  dispozícii? Práve príroda robí z jazdy Glacier Expressom, respektíve Ľadovcovým Expressom, jedinečný zážitok. Alpy, horské chaty, pasúce sa kravy alebo pláne budete pozorovať takmer s otvorenými ústami na trase Zermatt St. Moritz.
Zaujímavosť: Vlak počas 7-hodinovej cesty prejde 91 tunelov a 291 mostov.
Glacier express

Durango & Silverton úzkokoľajka, USA

Colorado 
Vystúpite viac ako 900 výškových metrov a vrátite sa v čase tak o 130 rokov späť. Úzkokoľajka Durango & Silverton sa totiž datuje od roku 1882, súčasná lokomotíva je však už z roku 1920, je kŕmená uhlím a poháňa ju para. Rýchlosť vlaku je v priemere 30 kilometrov za hodinu, vezie totiž okrem iného 6 ton uhlia a takmer 37 tisíc litrov vody. Vám, ako cestujúcemu, to však absolútne nebude prekážať. O to viac si užijete strmé horské priesmyky juhozápadného Colorada. 
Zaujímavosť: Vlak môžete poznať z filmu Butch Cassidy and the Sundance Kid z roku 1969, v ktorom hrali Paul Newman a Robert Redford.
Durango & Silverton
 

Hiram Bingham Orient-Express, Peru

Z Cusco do Machu Picchu
Celodenná okružná jazda sa začína v koloniálnom meste Cusco a má namierené do jednej z najzáhadnejších pamiatok našej histórie Strateného mesta Inkov. Cestou vás ohromujú scenérie popri údolí rieky Urubamba. Počas jazdy je servírovaný obed, na ceste späť večera so 4 chodmi. 
 
Zaujímavosť: Vlak je pomenovaný po prieskumníkovi, ktorý roku 1911 objavil Machu Picchu. 
Hiram Bingham Orient-Express

Tranzalpine, Nový Zéland

Z Christchurch do Greymouth
Mesto Christchurch je preslávené vďaka svojim očarujúcim záhradám. Tiež tu začínajú plavby po rieke Avon, no v našom prípade tu najmä štartuje trasa vlaku Tranzalpine. Tá vedie južnou časťou ostrova a trvá 4,5 hodiny, počas ktorých si užijete výhľady na Cantenbury plantáže, rieku Waimakariri a tiež dramatické pohľady na alpské viadukty vedúce až k Arthurovmu priesmyku. Končíte v drsnej divočine v meste Greymouth, ktoré je východiskovým bodom pre dobrodruhov mieriacich na ľadovec Franz Josef.
Zaujímavosť: Po ceste je 8,5 kilometrov dlhý tunel vytvorený riadenými odstrelmi.

Železnica Talyllyn, Wales

Tywyn
Už len názov Veľké-malé vlaky Walesu sú lákavé. Ak vás však slovné hračky neberú, presvedčí vás samotná jazda. Okruh úzkokoľajkou rýchlosťou približne 14,5 kilometra na 23 kilometrovej dráhe je podobný zážitok, ako keď ste v detstve chodili na kolotoče. Vlak je výsledkom snahy dobrovoľníkov. Súprava, vrátane lokomotívy, sa datuje na rok 1865. Celá okružná trasa vedie údolím Fathew a pôvodne slúžila na prepravu bridlice, ktorá sa tu ťažila.
Zaujímavosť: Bola to práve železnica Tylyllyn, ktorá inšpirovala W.V. Awdryho napísať knihu Thomas the Tank Engine (Lokomotíva Tomáš).
Talyllyn, Wales

Rocky Mountaineer, Kanada

Z Banff do Vancuveru
Dvojdňová jazda vlakom z kúpeľného mestečka Banff do kozmopolitného Vancuveru je zaujímavá hneď pre niekoľko dôvodov. Prvým je prejazd majestátnych Canadarian Rockies, ktoré ponúkajú doslova dychberúce pohľady. Druhým dôvodom je možnosť zakúpiť si lístok GoldLeaf. Ten vás oprávňuje k neobmedzenej konzumácii raňajok, obedov aj večerí. Plus máte v  cene toľko nápojov, aj tých alkoholických, koľko zvládnete vypiť. V snackoch sa môžete doslova vykúpať, keďže sú tiež all-inclusive.
Zaujímavosť: V roku 2009 sa na palube vlaku nakrúcala americká reality show o  randení - The Bachelorette.
Rocky Mountaineer

The Royal Scotsman, Škótsko

Edinburg
Samotný názov vlaku naznačuje, že pôjde o niečo honosnejšie. Avšak leštené drevo v kombinácii so škótskym károm je vrcholom luxusu. 36-miestny vlak je najlepšie charakterizovať práve takto. Budete sa teda cítiť ako člen aristokratickej rodiny na výlete vidiekom. Okružná trasa vedie okolo Škótskej Vysočiny, pozorovať budete jazerá, starobylé hrady a potoky a ľudskou rukou nedotknuté zelené lúky. 
Zaujímavosť: Na cestu si pre väčšiu autenticitu môžete prenajať kilt, prípadne si ho môžete dať na mieru ušiť. 
The Royal Scotsman

Maharádžov Express, India

Z Dillí do Bombaj
Luxusný express sa do prevádzky dostal v roku 2010. Súprava pre 88 pasažierov je presne tá, ktorá v minulosti slúžila ako kráľovský (alebo ak chcete maharádžsky) vlak. Cestá trvá od 3 do 7 nocí a vedie cez farebný Rádžasthán. Míňa destinácie, ktoré nedajú pokoj žiadnemu fotografovi, ako sú Agra, Jaipur, Udaipur a Ranthambore. V poslednom menovanom meste si môžete pozrieť napríklad voľne žijúce tigre.
Zaujímavosť: Každý jeden vagón je pomenovaný podľa legendárnych šperkov Maharádžu.

Douro Line, Portugalsko

Z Porto do Pocinho
Už od roku 1887 si vďaka Douro line môžete vychutnať údolie rieky, ktorá nesie názov podľa vlaku. A čo je na tomto údolí tak nádherné? Od skorej jari do neskorého leta ponúka doslova divadelné predstavenie samotnej matky prírody. V marci tu kvitnú mandľovníky, v auguste sa terasy plné viníc pýšia nádherným hroznom. Je to pastva pre oči, dušu a vlastne celého človeka.
Zaujímavosť: Na trase je 30 mostov, 26 tunelov a všetky stanice, v ktorých vlak stojí, sú historicky hodnotné. 

The Ghan, Austrália

Z Adelaide do Darwin
Pomerne dlhá cesta, 2969 kilometrov, no nie je lepší spôsob, ako si urobiť rýchly prehľad o vnútrozemí Austrálie. Trasa začína v Adelaide, pokračuje cez Flinders Ranges, následne do srdca Red Centre a až do Darwinu. V najvýznamnejších miestach - Alice Springs a  Katherine – sú počas trasy, ktorá sa za posledných 80 rokov nezmenila, 4-hodinové zastávky, kedy si návštevníci môžu urobiť prehliadku a  ponaťahovať sa. 
Zaujímavosť: Názov vlaku Ghan je inšpirovaný afganskými dobrodružnými chovateľmi tiav, ktorí prišli do Red Centre pred 150 rokmi.
The Ghan

Rhine Valley Line, Nemecko

Z Mainz do Koblenz
Mnohí opisujú jazdu týmto vlakom ako neustály pohľad na tie najkrajšie panoramatické pohľadnice.   Údolie rieky Rýn doplnené o storočné hrady a pevnosti je jednoducho magické. Celá trasa je dlhá 100 kilometrov a historické stavby sa tu mihajú doslova každú chvíľu. Najväčším ťahákom je určite hrad Pfalz, ktorý sa nachádza na ostrove na rieke. V cieľovej stanici, v meste Koblenz, zasa vyhľadajte pevnosť Ehrenbreitstein a užite si panoramatický výhľad na údolie, ktorým ste prišli.
Zaujímavosť: S Eurail Passom môžete prestúpiť na loď na Rýn. Poznávacích plavieb je v ponuke hneď niekoľko. 
zdroj: fodors.com, foto: wikipedia.com