Čo treba vidieť v marockom meste Fez

Mesto Fez je kultúrnou a vzdelanostnou metropolou Maroka. Je to niekdajšie hlavné mesto krajiny, založené samotným pravnukom proroka Mohameda – Moulay Idrissom, ktorý prišiel do oblasti šíriť islam a spolu s ním sa mu podarilo vybudovať fungujúcu politickú štruktúru ríše, ktorá v ďalších storočiach siahala od Andalúzie po Senegal.

Mesto Fez /alebo tiež Fes, Fés/ stratilo svoje politické postavenie v 19. storočí, kedy sa vládnucí Alawíti rozhodli sídliť v prímorskom Rabate, ale Fes si svoju povesť mesta na vysokej kultúrnej úrovni zachovalo. Keď už pre nič iné, tak pre obrovskú rozlohu stredovekého mesta a jeho často skryté architektonické poklady.

Mesto od svojho založenia v 9. storočí prežilo toho veľa. Videla prílev utečencov z nádhernej Andalúzie i tuniského Kairuánu, založenie prestížnej islamskej univerzity i pád v dobách keď vládcovia uprednostňovali Marrákeš a konečne odchod židovskej komunity v roku 1956. Starú medínu ako centrum obchodu nahradila francúzska Ville Nouvelle, kde dnes bývajú bohatí a vlivní Fezania. Starý Fes zostal pre chudinu, a nebyť UNESCO, časť mesta by sa určite už zrútila. Kdo by dobrovolne býval v kľukatých stredovekých uličkách, kde sa dodnes ťažší náklad preváža na muliciach a kde sú výpadky vody tak časté že je lepšie sa spaľahnúť na očistu v miestnom hammáme? Nie všetci to v starom meste vzdali, sú aj takí, ktorí sa lacno nakupujú domy a pretvárajú ich v turistické atrakcie ako reštaurácie či malé hotelíky. Starý Fes sa tak stáva velmi atraktívnym miestom kde je čo objavovať a obdivovať. Ktoré pamiatky by sa vo Feze nemali vynechať?

Medresa Bouinania

Táto pôvodná náboženská škola, ktorá sa dnes využíva iba ako modlitebna pochádza z doby zlatého veku Fezu – 14. storočia. Jej krása spočíva v bohatej výzdobe interiéru hlavného nádvoria, kde sa farebné obklady – zellij strieda s nápismi arabskej kaligrafie a detailným štukovým prepracovaním. Horné poschodie patrilo študentom, a pobývali tu aj po zrušení tradičnej výuky, ako študenti známej univerzity Kairuánskej.

Medresa Cherratine

Vyučovanie islamského práva začalo v tejto medrese v 16. storočí, a už nie je taká zdobená ako Bouinania. Napriek tomu zaujme svojim tichom a hlavne absenciou turistických skupín. Dve poschodia nad hlavným nádvorím sú ubytovacie priestory pre študentov a výhľad do nádvoria je odtiaľto nádherný.

Kairuánska mešita

Táto dôležitá náboženská inštitúcia bola založená ženou – dcérou bohatého kupca al-Fihrí, ktorá sa rozhodla venovať svoje veno výstavbe mešity a univerzity. Mešita, podobne ako ostatné v Maroku nie je prístupná nemoslimom, je ale možné z jednej z jej vstupú nahliadnuť na bohato zdobené hlavné nádvorie. Dodnes sa určuje začiatok Ramadánu práve v tejto inštitúcii, i keď vyučovanie a študenstký život sa už presídlil za hradby starého mesta.

Souk il-Henna

Hennové trhovisko je pôvodný blázinec, ktorý sa dnes využíva ako sklad. Na jeho nádvorí sa ale predáva keramika a hlavne tradičné kozmetické výrobky, ktoré sú receptom na krásu miestnych žien – prírodná henna, marocké mydlo beldí, kozmetická voda z ružového extraktu a samozrejme ghassul – marocký íl. Na rozdiel od turistických ulíc má tovar svoje pravé ceny a kľud tohoto miesta zvádza k dlhšiemu posedeniu nad matovým čajom.

Garbiarstvo

Toto odvetvie má vo Feze bohatú tradíciu, a kože sa dodnes spracúvajú a farbia podľa pôvodných stredovekých receptúr. Garbiarské dielne s velkými kaďami naplnenými prírodným farbivom aj chemikáliami sú na troch rôznych miestach v starom meste, tie najväčšie sa volajú Chouwara, a sú neďaleko námestia kovotepcov – Seffarine. Zápach zo spracovania koží nie je príjemný, hlavne v letných mesiacoch, napriek tomu toto miesto stojí za návštevu práve vďaka svojej jedinečnosti.

Fezské záhrady

Unavení po prechádzke po meste si zájdite do jednej z udržovaných záhrad – napríklad do záhrady Jnane Sbile, ktorá leží v strede historického Fezu. Nájdete tu zaujímavosť – drevené koleso núriu, ktoré slúžilo v minulosti pri zavlažovaní pôdy ďalej od vodných tokov. Dnes sa už netočí, ale posedenie v jej blízkosti je balzamom na zmysly, oddychom ktorý po prechádzke po starobylom Feze určite oceníte.

http://kouzloorientu.com/