Ako vybrať správnu autosedačku pre dieťa

Cestovanie s deťmi si vždy vyžaduje o trocha väčšiu mieru zodpovednosti a dôkladnú prípravu. Aké oblečenie deťom zbaliť, poistenie či lieky sú bežne riešenými problémami. Pri cestovaní autom však netreba zabudnúť aj na detské autosedačky.

Aj keď tie sú dnes bežnou súčasťou každého auta „obývaného“ deťmi, práve pri dlhších cestách deti pocítia kvalitatívne rozdiely medzi nimi. Čo zohľadniť pri výbere detskej autosedačky, ako ich správne používať a kde sú povinné?

Na cesty len s bezpečnou autosedačkou

Ak nechcete aby autosedačka bola zbytočnou investíciou, mala by spĺňať bezpečnostné minimum v podobe normy ECE R44/03 alebo ECE R44/04. Tieto normy dávajú základnú garanciu bezpečnosti, no o skutočnej kvalite autosedačky vám veľa nepovedia. Napriek tomu sa na trhu vyskytuje množstvo sedačiek, ktoré nespĺňajú ani túto základnú normu. Odporúčame, aby ste sa im veľkým oblúkom vyhli. Skutočne kvalitné autosedačky sú od osvedčených výrobcov a zväčša sa umiestňujú v rebríčkoch rôznych testov (napríklad crashtestov ADAC). Aj lacnejšie autosedačky od osvedčených výrobcov si zväčša udržujú svoj štandard a sú rozhodne lepšou investíciou ako o pár desiatok eur lacnejšie „napodobeniny“. V testoch ADAC sa pravidelne najlepšie umiestňujú značky ako Britax-Römer, Cybex, BeSafe, Concord, Maxi Cosi, Storchenmuehle či Bébe.

Ďalšou možnosťou je kúpiť autosedačku vyššej bezpečnostnej triedy z bazáru. Tie sa cenovo oplatia, no zároveň hrozí veľké riziko, že autosedačka už bola pri nehode. I keď na prvý pohľad nemusí autosedačka vykazovať žiadne poškodenie, pri ďalšej nehode už autosedačka nemusí plniť svoj účel na 100%. Odporúčame preto kupovať len sedačku, o ktorej pôvode ste si stopercentne istý.

Kategórie autosedačiek

Autosedačka však v prvom rade musí byť pre vaše dieťa vhodná. Hlavným indikátorom, podľa ktorého vyberať autosedačku, je hmotnosť vášho dieťaťa. Podľa nej sa autosedačky zaraďujú do jednej z príslušných kategórií. Poznáme týchto základných 5 kategórií detských autosedačiek:

  • Kategória 0 a novšia kategória 0+ - vhodná pre deti do 10 až 13 kg. Bývajú prezývané aj škrupinky, alebo vajíčka. Dieťa je v nich v podstate v polo lehu a tento druh sedačiek sa často dá používať aj ako kočík.
  • Kategória I – Bývajú zväčša už poľohovateľné a sú určené pre deti predškolského veku, teda zväčša do 5 rokov, teda do 18 kg.
  • Kategória II – Sú určené pre deti do 25 kg
  • Kategória III – Používajú ich už väčšie deti od 22 až do 36 kg.
  • Kategórie samozrejme bývajú aj spojené, preto nie sú výnimkou nastaviteľné autosedačky, ktoré pokrývajú kategóriu I, II aj III. Dôležité však je, aby sa vaše dieťa v autosedačke cítilo pohodlne a aby cez jej okraje nepretŕčalo. Preto ak máte vzrastovo väčšie dieťa, odporúčame autosedačku vyskúšať priamo s dieťaťom.

Nezabudnite autosedačku správne upevniť

Autosedačky sa inštalujú buď v protismere jazdy (kategória 0, 0+ a čiastočne aj kategória I), alebo v smere jazdy. Používanie sedačiek proti smeru jazdy je bezpečnejšie, hodí sa však len pre menšie deti a v neposlednom rade pri dlhších cestách môže byť dosť deprimujúce, alebo spôsobovať závrať. Pri používaní autosedačky v protismere jazdy na prednom sedadle sa vždy uistite, že váš airbag je vypnutý.

Autosedačky sa upevňujú buď pomocou bezpečnostného pásu alebo pomocou systému Isofix. Pri používaní bezpečnostného pásu treba dbať na presné dodržiavanie pokynov výrobcu. Na autosedačkách sú zväčša špeciálne otvory alebo úchytky, cez ktoré treba v presnom poradí prevliecť pás, ktorý sa následne utiahne a zapne. V zúženom priestore je tento spôsob inštalácie sedačky trocha zdĺhavý a nemotorný, netreba ho však podceniť. Zlé zapnutie autosedačky môže mať za následok jej stočenie pri náraze a môže mať fatálne dôsledky.

Alternatívou, za ktorú si priplatíte približne 30€, je využitie systému Isofix. Ten spočíva v uchytení autosedačky priamo o karosériu vozidla pod sedačkou. Autosedačka je uchytená pevno, rýchlo a tento systém je kompatibilný s väčšinou novších áut, vyrobených po roku 2000. Rovnako ako na Slovensku, aj vo väčšine členských štátov Európskej únie je používanie detských autosedačiek povinné. Povinné býva však aj v iných krajinách Európy. Príkladom je večne neutrálne Švajčiarsko, kde sú detské autosedačky povinné do 12 rokov.

Kde sú povinné

Používanie autosedačiek je zväčša povinné pre deti do 12 rokov. Okrem Slovenska je to tak vo väčšine západnej Európy, teda napríklad v Španielsku, Slovinsku, Rakúsku, Poľsku, Taliansku, Nemecku, Česku či Fínsku, ale i v Moldavsku. Deti v Anglicku musia autosedačku používať do 11 rokov, no od 3 rokov ju môžu nahradiť podsedákom. Benevolentnejšia legislatíva je na severe – v Holandsku, Dánsku a Belgicku sú autosedačky povinné len pre deti do 3 rokov. Podobne je na tom Portugalsko, kde však stále platí povinnosť používať autosedačku do 12 rokov, ak dieťa sedí na prednom sedadle. Francúzko má autosedačky povinné do 10 rokov a naši južní susedia ju pre zmenu musia používať pri deťoch do 150 cm výšky.

A kde autosedačky používať netreba? Ak ste tipovali vždy bezproblémových južanov, tipovali ste správne. S autosedačkami „nema problema“ v našej najobľúbenejšej dovolenkovej destinácii - Chorvátsku, ako i Srbsku a v Čiernej Hore. Rovnako je na tom aj Bulharsko a Grécko.