Ischgl

Keď som zavítal do rakúskeho lyžiarskeho centra Ischgl, hneď som nadobudol dojem, že sa nachádzam v stredisku pre najnáročnejších návštevníkov...

A tomuto pocitu zodpovedalo všetko. Služby, zjazdovka, komfort v hoteloch, možnosti  na zábavu aj okolitá architektúra a príroda. Ischgl patrí k absolútnym rakúskym TOP strediskám. Ak by ste chceli dôkaz, veľmi jednoducho vás o tom presvedčím. Celkovo je tu pre lyžiarov v miestnom stredisku pod názvom Silvretta Arena Ischgl pripravených na slovenské pomery neuveriteľných 238 kilometrov upravených zjazdoviek. Pritom v rámci jedného skipasu si môžete zalyžovať aj v susednom Švajčiarsku.

Samnaun

Stredisko Samnaun je totiž s Ischglom plynulo prepojené a to, že už lyžujete vo Švajčiarsku zistíte vlastne iba podľa vlajky alebo názvu dedín. Pritom samotná dedina Samnaun, kam sa môžete dostať po osem kilometrov dlhej zjazdovke je veľkým lákadlom aj kvôli možnosti vynikajúcich nákupov. Už dopredu nás upozornili, že miestna bezcolná zóna má mimoriadne výhodné ceny a ak chceme kúpiť alkohol, či ako darček voňavku, máme si tu celkom určite dopriať menšiu prechádzku. A tak sa aj stalo. V Samnaun sme sa najprv osviežili v miestnom bare a následne sa vybrali do obchodov. Čakal nás široký výber za vynikajúce ceny. Každý z nás si tak odniesol domov drobný darček a na večer fľašu na zahriatie. Tu však chcem upozorniť, že v stredisku Ischgl som videl policajtov na lyžiach. Muži v uniformách s lyžami vyrážajú na zjazdovky a dávajú pozor, aby niekto nemal až príliš plný batoh nákupov z bezcolnej zóny v Samnaun, nejazdil bezohľadne alebo pod vplyvom alkoholu.

Kappl a Galtür

To však samozrejme nie je zďaleka všetko. Keď som sa od miestnych obyvateľov dozvedel, že v bežný deň tu naraz lyžuje okolo 20 000 lyžiarov, nechcelo sa mi veriť. To je predsa plný futbalový štadión. Pritom sme na žiadnej lanovke nečakali dlhšie ako dve minúty, presnejšie, pri ôsmych prípadoch z desiatich sme nečakali vôbec. Pritom na väčšine zjazdoviek som mal na dohľad vždy len niekoľko ďalších lyžiarov. Skutočne, tých skoro 240 kilometrov zjazdoviek dokáže rozptýliť aj 20 000 návštevníkov do takej miery, že nemusíte za celý deň zlyžovať dva razy po sebe tú istú zjazdovku a pritom vôbec nečakáte v rade. Navyše, celé stredisko Silvretta Arena sa nachádza v nadmorskej výške nad 2000 metrov, čo zaručuje vynikajúce snehové podmienky od novembra do mája. Pre úplnosť treba ešte pripomenúť, že aj so švajčiarskym strediskom Samnaun je tu celkovo 44 vlekov, 48 kilometrov tratí pre bežkárov, 7 kilometrová sánkarská dráha, areál pre snowboardistov a freestyle.

Tu treba dodať, že vynikajúce podmienky na lyžovanie sú aj v neďalekých strediskách Kappl a Galtür. Obe strediská sa nachádzajú v nádhernom prírodnom prostredí, pričom sú menej navštevované ako samotný Ischgl. Ponuka služieb tu síce nie je tak široká, no zjazdovky sú v oboch strediskách na perfektnej úrovni. Sám za seba musím povedať, že sa mi tu lyžovalo perfektne. Kappl a Galtür odporúčam najmä lyžiarom, ktorý majú radšej komornejšiu a typicky rakúsku alpskú atmosféru.

Atmosféra v Ischgl

Samotné mestečko, či lepšie povedané dedinka Ischgl v zime niekoľko násobne zväčší objem svojich obyvateľov. Komfortné hotelové zariadenia a penzióny sa zaplnia lyžiarmi z celého sveta, pešia promenáda, ktorá tvorí spoločenskú tepnu celého Ischglu je posiata množstvom reštaurácii a apres ski barov. V niektorých baroch sa tu vlastne vôbec nespí a do rána tu panuje zábava vo veľkom. Ako to už v alpských strediskách býva, nie je nič neobvyklé, ak tu o tretej nadránom stretnete chlapov v lyžiarkach. To neznamená, žeby momentálne dolyžovali. To znamená, že odkedy dolyžovali, zostali v apres ski bare... Okrem iného je to aj preto lebo v Ischgli panuje až taký komfort, že zjazdovka končí priamo uprostred dediny. A to doslova. Zhruba na troch miestach zjazdovka ústi priamo v strede pešej promenády. Stačí vám dať dolu lyže, prejsť niekoľko metrov a sadnúť si na drink do baru. No nevyužite to...

Naopak, ak sa ráno chystáte na svah, tak nástupná stanica lanovky je priamo uprostred dediny. Stačí prejsť z hotela niekoľko desiatok metrov a ste v kabínkovej lanovke. Čiže dokonalý luxus a pohodlie. No ak by ste sa aj rozhodli bývať v niektorej zo susedných dedín a platiť za ubytovanie menej, aj to je dobré riešenie. Premáva tu totiž bezplatný skibus. Ak by ste chceli prísť vlastným autom, len niekoľko desiatok metrov od nástupnej stanice kabínkovej lanovky je veľké a bezplatné parkovisko pre návštevníkov. Ischgl tak vrele odporúčam najmä pre náročných lyžiarov, ktorí milujú neobmedzenú jazdu a luxus na zjazdovkách a zároveň radi žijú spoločenským nočným životom.

- viac info na stránke www.ischgl.com