Štubaiský ľadovec

Okolo 110 kilometrov upravených dráh, ako aj takmer 20 kilometrov značených no neupravených tratí možno nájsť na Štubaiskom ľadovci, no skutočnú veľkosť tohto areálu spoznáte až mimo nich.

Ponuka zjazdoviek štyroch lyžiarskych oblastí údolia Stubaital nemá chybu. Skutočnou vychytávkou sú tu však skôr možnosti, ktoré sú mimo nich. Tak tomu aspoň bolo doteraz, pretože v novej prašanovej časti na Štubaiskom ľadovci teraz sprístupnili 11 neobvyklých freeridingových dráh.

Freeriding

Možnosti sú tu vskutku a bez nadsádzky fantastické a tak sem lákajú z roka na rok čoraz viac lyžiarov, ktorí freeridingu celkom prepadli. Títo pritom oceňujú aj vysokú polohu so zaručeným množstvom snehu v tejto ľadovcovej oblasti, lebo tu sa začína sezóna skôr ako inde a končí až vtedy sa dole v údolí  možno už dávno kúpať. Od tohtoročnej  zimy získa časť freeridingovej ponuky na Štubaiskom ľadovci punc oficiálnosti: otvára sa 11 tratí s tak zvučnými názvami ako „Canale Grande“, „The Wall“ či „North Face“. Trate sú ľahko dostupné vlekmi, sú zaznačené na "mimozjazdovkovej" mape a je možné si ju stiahnuť do mobilu.

Freeride Checkpoint

Všetci freerideri na  Štubaiskom ľadovci sa stretávajú na Freeride Checkpoint. Na veľkej prehľadnej tabuli nájdete všetky dôležité informácie, ako je popis trate, meteorologické, snehové a lavínové správy, expozíciu svahov ako aj ich spád či možnosti kontroly lavínového vysielača pre lokalizáciu osôb. Ak si niekto zabudol materiál, tak si môže v susednom športovom obchode Eisgrat požičať lavínovú vysielačku, sondu, lopatu, batoh či prilbu. Prostrednícvom "Off-Piste" mapy a downloadu GPS-trate majú teraz všetci freerideri k dispozícii 11 doposiaľ čiastočne ukrytých tratí na Štubaiskom ľadovci, ktoré doteraz poznali viac menej len miestni. Naproti tomu ostatné, napríklad obrovská oblasť Backcountry v lyžiarskom stredisku Schlick 2000 sú skutočne neprehliadnuteľné a priam čakajú na to, aby boli objavené. Sú tu nekonečne široké svahy a strmé žľaby, ale aj útesy a snehové previsy na skoky – a to všetko pred jedinečnou kulisou hory Kalkkögel. Pritom miestni považujú Schlick za jednu z najlepších freeridingových lokalít okolo Innsbrucku.

Novinky zimnej sezóny 2012/2013  

Keďže na sezóna na Stubai ľadovci už začala, v októbri zahájila svoju prevádzku aj nová sedačková lanovka Rotadl pre osem ľudí. Lanovka je krytá, s vyhrievanými sedačkami. Nová je aj štvorsedačková lanovka Daunjoch. Tá tahá do výšky až 3 000 a ako následok jej spustenia do prevádzky sa začiatkom decembra navyše otvorí úplne nová lyžiarska oblasť.

Lyžovačka na Stubaiskom ľadovci to je však aj spoločenská zábava. Počas novembra a neskor ešte počas apríla sa tu koná tzv. SAAC Basic Camps. Je to vlastne niečo ako kurz prežitia vo vysokohorskom teréne. V januári sa uskutoční akcia Dine & Wine a ako už s  názvu vyplýva, bude to niečo pre fajšmekrov a vinárov. Vo februári sa tu koná snehová slávnosť - BIG Family Schneefest s bohatým programom, čo ocenia najmä rodiny s deťmi. Ak budete mať príležitosť, Stubaiský ľadovec určite zaraďte do programu svojich lyžovačiek.