Nassfeld je bohatý na sneh, slnko i slaninu

V januári vládla v Alpách skôr jarná atmosféra a zasnežené boli len najvyššie vrcholky hôr. V horských dolinách sa to zelenalo a zo zrážkových mračien padal len dážď. Nič nepripomínalo zimu. Až do okamihu, kým sme cestnými serpentínami nevstúpili do dvojmetrovej snehovej idylky Nassfeldu.
 

Nassfeld je najväčším lyžiarskym strediskom Korutánska a zároveň patrí i do TOP 10 lyžiarskych regiónov Rakúska. Má v sebe čosi veľmi čarovné, čo núti ľudí vracať sa sem zas a zas. Nesúvisí to len so svetom hôr, ktorých zubaté ihlany akoby strážili hranicu s Talianskom, ale i s prívetivosťou ľudí, hrdých na svoj kraj a prácu v ňom. 

Dušu pohládzajúca panoráma a slnka viac než dosť

 
Nemalý vplyv na to má i slnko, vďaka ktorému sa zasnežené úbočia zjazdoviek ligocú v jeho odraze o 100 hodín viac než v iných alpských strediskách. Zaujímavé na tom je, že orientácia i rozloženie svahov umožňuje lyžovať v záplave slnka po celý deň. Slúži na to i mobilná aplikácia, vďaka ktorej nájdete najslnečnejšie svahy v rôznych obdobiach dňa.
 
 
Mne srdce zaplesalo najmä pri pohľade na šíry horizont, na ktorom sa zovšadiaľ dvíhali k nebu tie najvyššie vrcholky Európy. Na severe to boli Vysoké Taury s Grossglocknerom, na západe Dolomity so svojimi troma zubami a na juhu Julské Alpy v Slovinsku. Stačilo sa len odfotiť a to dokonca i veľkým fotoaparátom, inštalovaným na troch najkrajších miestach strediska. Vďaka jeho wi-fi pripojeniu ste svoju fotku mohli okamžite poslať do sveta a poštekliť žiarlivosť ľudí sediacich kdesi za počítačom. 
 
V celom stredisku je 110 km upravovaných zjazdoviek, no pokiaľ sa radi nechávate unášať nepoškvrnenou bielou perinou rovnako ako ja, zažijete tu prašanovú extázu. Ešte i požičané ťažké slalomové lyže sa mi kĺzali po neupravenom snehu ako po nadýchanom baldachýne, vďaka čomu sa u mňa razom zrodila závislosť – závislosť na Nassfelde.
 

Alpské NAJ Nassfeldu

 
V rakúskych lyžiarskych strediskách sa už berie za samozrejmé, že služby sú na vynikajúcej úrovni, že rozľahlosť svahov a rýchlosť lanoviek vám umožní vychutnať si lyžovanie do sýtosti, že i program mimo zjazdoviek je veľmi pestrý. I napriek tomu sa však v Nassfelde nájde niekoľko NAJ, ktoré ho robia výnimočným a zároveň ho odlišujú od ostatných.
 
 
Prvým NAJ je najdlhšia lanovka v Alpách, ktorá vás na trase dlhej 6000 metrov odvezie z Tröpolachu v Gailtalskom údolí  až do výšky 2000 metrov nad morom. Celkové prevýšenie je 1309 m a nepotrvá to dlhšie než 17 minút. V rámci tejto jazdy je dokonca možné absolvovať rýchlokurz korutánskeho jazyka, z ktorého dostanete i diplom. Druhým NAJ je najdlhšia osvetlená zjazdovka v Alpách (2,2 km) s možnosťou vyblázniť sa na svahoch i po západe slnka a tretím NAJ je neuveriteľný počet 850 slnečných hodín, ktoré patria k najväčším z alpských stredísk.
 
Slogan Nassfeldu  „ Nice surprise!“ možno voľne preložiť ako „príjemné prekvapenie“ a po dňoch strávených na jeho slnečných, do rôznych strán sa vetviacich snehových lúčov zjazdoviek, môžem skonštatovať, že je výstižný. Mala som nejaké očakávania, no i tak som bola týmto strediskom milo prekvapená. 
 

Chuťový zážitok zo slaniny

 
V rámci kulinárskych zážitkov ešte odporúčam zastaviť sa či už cestou tam alebo späť v zámočku Lerchenhof v Hermagore, v ktorom ponúkajú rôzne druhy vo svete veľmi cenenej gailtalskej slaniny. Sama nie som veľký priaznivec mäsa, no po prehliadke udiarní a malom preniknutí do tajomstiev výroby tejto delikatesy som neodolala a nechala svoje chuťové poháriky pohladiť niekoľkými druhmi slaniny. Každá bola iná nielen z hľadiska pomeru mäsa a sadla, farebnosti, dĺžky údenia či následného zretia na špecifickom korutánskom vzduchu, ale i chuťou. Najviac mi však chutila tzv. „vínna slanina“.
 
 
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE: 
 
1. Cena skipasu je v hlavnej sezóne 43 eur pre dospelého/deň a 22 eur pre dieťa/deň.
 
2. Vzdialenosť z Bratislavy je cca 440 km.
 
3. Lyžiarske stredisko Nassfeld má 110 km zjazdoviek, 30 moderných lanoviek a vlekov, Freeride and Fun arénu, Snow park, 80 km upravovaných bežeckých tratí.
 
Viac info na www.nassfeld.at a www.kamkam.eu.