Buď svetlo! Nová čelovka Fenix HP12 vás prekvapí svojim výkonom a výdržou!

Občas sa zadarí a dostane sa nám do rúk skutočne pozoruhodný kúsok. Táto svietiaca záležitosť je jednou z nich – po praktickej stránke jej možno vytknúť skutočne máločo. Ak radi športujete v noci, lyžujete, bicyklujete, či len tak rybárčite, alebo ste profesionálny speleológ, určite zbystrite pozornosť. Čelovka Felix HP12 by vás mohla naozaj zaujímať!

Morseovkou do vesmíru?

Odolá vode, mrazu, prachu i nárazom. Telo s reflektorom, elastické popruhy, puzdro na baterky, to všetko s rozmermi maximálne niekoľko centimetrov. Hoci prvý pohľad na túto ani nie 150-gramovú vecičku veľa nenapovie, ukrýva sa v nej naozaj až extrémny výkon. Ale o tom neskôr. Svietime vďaka batériám, ktoré majú svoje miesto na zátylku a okrem elektronickej ochrany proti opačnému vloženiu je toto puzdro proti takýmto „omylom“ aj veľmi dobre označené... Použiť možno rôzne typy batérií, no prvou obrovskou výhodou oproti ostatným čelovkám z tejto kategórie je nastaviteľný svetelný zdroj. LED reflektor je otočný až v uhle 180°, smer svietenia si nastavíte rýchlo a pohodlne. Môžete vysielať signály do vesmíru, ale tiež po nociach študovať mapy v zhasnutom stane.

Svetlomet ako sa patrí

Špičkové osvetlenie poskytuje výkonná LED Cree XM-L2. Výrobca u nej uvádza nadštandardnú výdrž až 50 000 hodín, čo sme, bohužiaľ, v redakcii nestihli overiť...  Stihli sme však overiť jej výkon, ktorý sa v najvyššom móde šplhá až na 900 lúmenov. Čelovka týchto módov ponúka celkom 5 a prepínate ich praktickým, veľkým a dobre dostupným tlačidlom na boku reflektora. Žiadne besné hľadanie miniatúrnych páčok sa teda nekoná. Jednotlivé módy osvetlenia sú 10, 50, 150, 400 a 900 lúmenov. Najnižší mód dobre poslúži pri hľadaní dreva na vatru za večerného šera, ten najvyšší vám však širokým svetelným kužeľom údajne posvieti až do diaľky 123 metrov! Môžeme potvrdiť, je to skutočne svetlomet ako sa patrí! Tento tzv. BURST režim vydrží v prípade potreby svietiť 30 sekúnd, čelovka sa potom automaticky prepne na nižší stupeň. Nabité batérie na vašom zátylku dokážu „vyživovať“ 400-lúmenový režim takmer 4 hodiny, ten 10-lúmenový vydrží podľa informácii výrobcu až 145 hodín. Bohužiaľ, pre krátkosť času sme ani tento údaj neboli schopní odkontrolovať...

Odoláme vetru, dažďu

Telo čelovky a batériové puzdro sú vyrobené z hliníkovej zliatiny s odolnou povrchovou úpravou, odolajú tak pádom z výšky dvoch metrov. Tvrdená šošovka reflektoru má antireflexný povrch, takže vám len tak jednoducho nezmokne a nezapráši sa – svetelné lúče pred vami sú za každých okolností jasné a neprerušované. Svieti sa aj v prudkom daždi a dokonca v snehu. Vyhotoveniu tejto čelovky skrátka nie je čo vytknúť. Jediným drobným nedostatkom, na ktorom sme sa v redakcii zhodli, je nerovnomerné stupňovanie intenzity spomínaných svietiacich režimov, ale je to skôr kozmetický zádrh. V spojení s dlhotrvajúcou výdržou (ktorá je, mimochodom, poznávacím znamením čeloviek od Fenixu) je toto jednoduché zariadenie naozaj skvelým parťákom pre vaše outdoorové dobrodružstvá. Fenix HP12 môžeme do vašej pozornosti len odporučiť.

Max výkon: 900 lm
Max výdrž: 145 hod
Počet režimov:
Svetelný zdroj: Cree XM-L2 
Značka: Fenix 
Dosvit: 123 m
Napájanie: 2x CR123A, 1x 18650 
Vodotesnosť: IPX-8 (ponor 2 m) 
Hmotnost: 145 g