V rakúskych Alpách má slovenský turista ešte stále čo objavovať. Prázdninový región Alpbachtal & Tiroler Seenland, alebo dolina Alpbach a tirolská krajina jazier, je pre našinca menej známym regiónom.
Domáci sú stále zvyknutý viac na Talianov, Francúzov, Nemcov či Švajčiarov. Slovenských turistov zatiaľ označujú za pionierov tejto oblasti. Turistická ponuka je na vysokej úrovni, ceny sú prijateľné, týždňová lyžovačka je lacnejšia ako vo Francúzsku či Taliansku. Po čosi viac ako piatich hodinách cesty z Bratislavy sa ocitnete v typickej tirolskej krajine, ktorej atmosféra stojí za to.
Tirolskú atmosféru tvoria drobnosti
Dolina Alpach bola osídlená už na začiatku nášho letopočtu, no prvé písomné zmienky v kronikách sú až z roku 1150. V čase rozkvetu baníctva tu vznikla dedina Alpach, ktorá neskôr dala názov celému regiónu. Nečudo, veď hanbu mu rozhodne nikdy nerobila. Ešte v roku 1975 tu zistili najčistejší vzduch v celom Rakúsku a v roku 1983 získal Alpach titul najkrajšej dediny v Rakúsku a najkrajšej kvetinovej dediny Európy.
„Je to naša špecialita. Pre celé územie platí nariadenie, že nové domy sa smú stavať len v pôvodnom tirolskom štýle. Murované môže byť iba prízemie, všetko čo je nad ním musí byť z dreva. Preto majú všetky stavby spoločný rukopis až dodnes. V lete sa zasa všetci majitelia snažia svoje domy bohato ozdobiť. Vzniká tak kvetinová výzdoba, ktorá nás zviditeľnila v celej Európe. To sú možno práve tie drobnosti, ktoré vytvárajú špeciálnu atmosféru, pre ktorú sa sem turisti vracajú," vysvetľuje Katrin Unterladstätterová z turistickej kancelárie v Alpachu. Tento región však netvorí len Alpach, ale aj dediny Reith, Brandenberg, Breitenbach, Brixlegg, Kramsach, Kundl, Münster a Rattenberg - Radfeld, teda deväť pôvodných rázovitých dedín. Sú ľahko dosiahnuteľné priamo z diaľnice Mníchov - Rosenheim - Kufstein (výjazd na Kramsach). Čo je podstatné, spolupracujú v prospech turistov. A z tirolského vidieka to nie je ďaleko ani do "civilizácie". Dvadsať minút autom do Insbruck, hodina do Mníchova.
Svahy v Albachtale majú bieleho Oskara
Ako inak, do tohto regiónu prichádzajú turisti najmä za dobrou lyžovačkou. Ak stihnú zlyžovať všetky svahy, budú mať za sebou 45 kilometrov. Najviac a najrôznorodejšie zjazdovky ponúkajú kopce na dedinou Albach. Všetko sú to vlastne pasienky, s minimom stromov. Dostatočne široké na to, aby sa na ne pomestili upravené trate i voľné terény pre lyžiarov a snoubordistov, ktorí uprednostňujú adrenalínovejšie zážitky. Najvyšší vrch oblasti sa volá Wiedersberger Horn, meria 2128 metrov a lanovka vyvezie lyžiarov až do výšky 2025 metrov.
Dá sa ísť až na vrchol, ale už po svojich. Veľkou devízou je aj to, že svahy sú otočené k slnku, ktoré sa na ne upiera počas celého dňa. Suma sumárum, renomovaný britský magazín The Good Skiing & Snowboarding Guide im udelil ocenenie Biely Oskar. „Medzi naše špeciality, ktoré nenájdete v žiadnom stredisku v Rakúsku patrí program pre ľudí nad 45 rokov, ktorí v detstve trošku lyžovali, no potom sa už na lyže nepostavili. Týždňový kurz prebieha na ľahších svahoch nad dedinou Kramsach," hovorí šéf turistického centra pre celú oblasť Leo Meixner. „Celá naša turistická stratégia spočíva vtom, že chceme viac ponúknuť ako sľubovať. Na opaku už stroskotalo viacero regiónov či ambicióznych projektov. Hostia musia dostať všetok komfort čo potrebujú a k tomu im ponúkneme aj kus tirolskej tradície," dodáva. Táto oblasť patrí aj v lete k vyhľadávaným destináciám, lebo leto je tu ako má byť. Teploty nad 30 stupňov nie sú ničím výnimočné. Ako napovedá názov oblasti, tirolská krajina jazier, je sa tu kde kúpať. Priemerná teplota vody dosahuje od 24 do 26 stupňov. Milovníci jazdy na horských bicykloch zasa potvrdia, že túry dolinami v okolí rieky Inn, ktorá tu tečie, patria k neopakovateľným zážitkom. Milión prenocovaní za rok si zimná sezóna s letnou pravidelne delia na polovicu.
Otcovia neučia synov jódlovať, stačia im dva kamene
Rakúski tiroláci sú veľkí lokálpatrioti. Azda tí najväčší v Rakúsku. O tom, že tiroláci žijú aj za hranicami v Taliansku radšej nehovoria. Ak sa reč zvrtne na túto tému, radšej ju zahovoria, lebo dodnes ťažko nesú že časť Tirolska pripadla ich susedom. Turistický ruch je tým, čo celú oblasť bezvýhradne živí. Súkromné pasienky prenajímajú ich majitelia v zime na lyžovanie a sami pomáhajú pri prevádzke vlekov, robia lyžiarskych inštruktorov či pracujú v chatách na svahoch. Sedliacke domy sa zasa podieľajú na zásobovaní reštaurácií domácimi produktami.
Ale pozor, slovo sedliak nemá pejoratívny zmysel. V Tirolsku je to vážená osoba, ktorá zosobňuje človeka, ktorý dokáže úspešne hospodáriť aj v drsnej alpskej prírode. „Sme hrdí na to, kde sme sa narodili, a je výborné, že minimum mladých odchádza za prácou inam. Turistický ruch sa seriózne začal rozvíjať až po vojne, hybnou silou boli samotní obyvatelia, ktorí prispievali do spoločnej kasy na pozdvihnutie regiónu," hovorí rodák z Kramsachu a šéf turistického centra pre celú oblasť Leo Meixner.
Keď sa povie Tirolsko, tak sa okrem malebných domčekov z dreva a kožených nohavíc prirodzene každému vybaví jódlovanie. Zažiť ho môžete na niektorej z kultúrnych akcií, ale aj v reštauráciách, kde sa ich majitelia venujú spevu. Keď sa blížila záverečná, jeden z nich spolu so svojim priateľom zajódloval aj nám. Ale ako sa takáto technika spevu učí, prezradiť nechcel. „Keď je čas, otec si zavolá syna, zoberie dva kamene a v jeho mužských partiách nimi silno udrie o seba.... A syn vie jódlovať," podal nám s úsmevom svoje vysvetlenie a za spev si nechal zaplatiť. Slovenskými ľudovkami. Lebo Tiroláci hudbu milujú a zaujímavosť je, že medzi tradičné nástroje tu patrí aj harfa. Podujatia v Alpachtale
- Každý rok tradične otvárajú nostalgické preteky na starých sánkach v dobových kostýmoch. Ďalšou veľkou udalosťou je februárový Operný bál ktorý štartuje fašiangové obdobie plné sprievodov a hudobných slávností v jednotlivých dedinách oblasti. - Letná sezóna pravidelne vyvrcholí poslednou nedeľou v septembri, kedy sa organizujú hudobné slávnosti na ktorých vystupujú folklórne skupiny z celého regiónu. Táto najdôležitejšia tirolská kultúrna udalosť priláka každoročne desiatky tisíc domácich, ale aj zahraničných návštevníkov z Francúzska, Škótska, Austrálie či Talianska. Oplatí sa vidieť a zažiť
Rattenberg - dedina je so svojimi 460 obyvateľmi najmenšou v celom Rakúsku. Ešte v stredoveku prišla k veľkému bohatstvu, lebo bola styčným miestom medzi rakúskym a talianskym územím. Sústreďovalo sa tu všetko zlato a striebro i vyťažená soľ a miestni zbohatlíci si tu na malom území vybudovali domčeky s arkádami, dvormi a uličkami, ktoré vyzerajú ako z rozprávky. Kramsach - dedina bola známa ako sklárska oblasť. Sklenné výrobky boli známe po celom svete a neskôr sa dedina preslávila aj kramsachským mramorom. Vtedajšiu slávu pripomína aj špeciálna sklárska škola, ktorá bola založená v roku 1940 a patrí k jedným z mála v celej Európe. Do školy sa dá ísť na exkurziu. V skanzene sedliackych domov ponúka možnosť vidieť ako sa bývalo v Tirolsku pred niekoľko sto rokmi. Kramsach má aj ďalšiu zaujímavosť - veselý cintorín. Všetky nápisy na náhrobných kameňoch sú vtipne vypointované. Napríklad: „Tu leží najlepší doktor celej oblasti. Tí okolo sú jeho pacienti." Brixlegg - nachádzajú sa tu moderné kúpele Mehrn, ktoré využívajú na terapiu liečivý kalciovo - sírový prameň. Dedina je známa množstvom obchodov kde sú v ponuke produkty z domácich hospodárstiev. Každú prvú sobotu sa tu konajú trhy. Alpach – je zaujímavý moderným kongresovým centrom. Aby moderna nerušila tradičnú architektúru, je celá stavba zasadená v kopci, na ktorom sa preháňajú lyžiari. To čo ostalo viditeľné zvonka je obložené drevom.