Najkrajšie jednodňové túry a výlety na Slovensku

Pohodlne sa usaďte a zaspomínajte si na všetky pekné miesta, ktoré ste na Slovensku počas turistiky navštívili. To, ktoré vás napadne ako prvé, vo vás zrejme zanechalo najviac nadšenia, emócií a zažitkov. Lenže vzápätí vás napadne druhé, tretie, štvrté… Tak, ktorá túra na Slovensku je tá najkrajšia? Ťažko povedať! Aj preto je náš rebríček skôr zoznam subjektívnych tipov. Je to však jedno, dôležité je aby sme vás inšpirovali. Prípadne inšpirujete vy nás v komentároch?

Tomášovský výhľad

Trasa: Spišské Tomášovce – Tomášovský výhľad – Letanovský mlyn – Ihrík – Zelená hora – Hrdlo Hornádu – Podlesok
Trvanie: približne tri hodiny
 
Prielom Hornádu, reťaze, rebríky či lávky. Všetko toto láka davy turistov do Slovenského raja. Samozrejme, aj nás tieto “prekážky” nad vodou neraz zlákali. No občas človek zatúži po niečom inom. Napríklad, ľahšej turistike, na ktorej sa pokocháte doslova pompéznym výhľadom. A presne taký ponúka Tomášovský výhľad. Vyhliadková plošina je magické miesto, z ktorého máte ako na dlani lesy Tomášovskej Belej, Čertovej sihote, či Matky Božej. Panorámy vás nabijú energiou a počas zbytku túry budete premýšľať nad tým, ako môže byť slovenská príroda tak nádherná. A možno premýšľať ani nebudete. Počas celej túry sa ponúka toľko nádherných výhľadov, že sa budete jednoducho kochať. Občas sa z prielomu naozaj oplatí vyjsť a prejsť sa nad ním.
Tomašovský výhľad

Malý Rozsutec

Trasa: Štefanová - Podžiar - Pod Tanečnicou - sedlo Medzirozsutce - Malý Rozsutec - rovnakou cestou späť
Trvanie: približne päť hodín
 
Bratské duo Malej Fatry je vždy dilema. Veľký či Malý alebo dokonca oba naraz? Doprajte si! Veľký Rozsutec sa hrdo týči nad okolitou krajinou, môžete ho obdivovať a môže vám brať dych. Menší brat rozhodne nezaostáva. Čo mu chýba na pompéznosti, to dobieha zážitkami. V sedle Medzirozsutce vám bude jasné, že to nebude ľahký oriešok. Skaly, reťaze, suť, no na vrchole nádherné výhľady. Jednoducho výstup ako sa patrí. Ak si privstanete na Malom Rozsutci zažijete až mystické ráno. Len vy, ticho, pokoj a prebúdzajúca sa krajina. Tento zážitok vás k horám pripúta viac, ako čokoľvek iné.
Maly Rozsutec
 

Kostolecká a Manínska tiesňava

Trasa: Záskalie - Manínska tiesňava - Vápencová jaskyňa - Pod Veľkým Manínom - Záskalie
Trvanie: približne 3 hodiny
 
Tento okruh by mal mať každý slovenský turista odfajnknutý alebo aspoň na to do liste. Obe tiesňavy totiž ponúkajú slovenské naj. Maninská tiesňava je najužším kaňonom na Slovensku a Kostolecká zasa ponúka najväčší skalný previs v Západných Karpatoch. Previs je na úbočí Kavčej skaly a je pseudokrasového pôvodu. Odvážnejší z vás si v Kostoleckom dóme môžu vyskúšať poriadne adrenalínovú húpačku. Treba sa však nakontaktovať na miestnych milovníkov lezenia. Trasa vás očarí ako skalnými útvarmi, tak výhľadmi na lúky. Slovensko je jednoducho rozmanité a to je na ňom naozaj nádherné!
Kostolecká tiesnava

Sivec

Trasa: Ružín, vlak - Priehyba pod Sivcom - Sivec - Priehyba pod Sivcom - Ružín, vlak
Trvanie: 5 hodín 15 minút
 
Impozantný ostrý vápencový hrebeň hory Sivec je obľúbeným výletným miestom, pre nádherné výhľady. Výstupných trás je viacero, od jednoduchých prechádzok až po poriadny záhul po modrej, teda každý si nájde to svoje. Kolorit krajiny vytvára dolina Hornádu a najmä priehrada Ružín. Nádherne zalesnené okolité hory klesajúce do vlniaceho sa toku vás len tak z vrcholu nepustia. Fotografi tu narobia obrovské množstvo záberov a romantici sa budúc chcieť vrátiť na západ či východ slnka, v lete, v zime, proste byť tu stále. V skalnatých stenách, ktoré sa zvažujú do doliny Malý Ružínok, tadeto vedie modrá značka, je približne desať jaskýň. 
 

Jahňací štít

Trasa: Kežmarská Biela voda, bus - Nad Matliarmi - Kovaľčíková poľana - chata pri Zelenom plese - Jahňací štíť - chata pri Zelenom plese - Kovaľčíková poľana - Nad Matliarmi - Kežmarská Biela voda, bus
Trvanie: 8 hodín 30 minút
Vybrať najkrajšiu jednodňovú túru v Tatrách je poriadny oriešok. Najmenšie veľhory sveta totiž ponúkajú toľko možností a každá jedna je jedinečná, unikátna, iná. Ak však chceme skĺbiť športový výkon, návštevu, pre mnohých, najkrajšej chaty v Tatrách a výhľad akoby do inej zeme, vyberte sa na Jahňací štít. Veľmi príjemný výstup na Brnčalku je dobre známy a ponúka striedavo túru lesom a výhľady na okolitú krajinu. Chata má svoje čaro vďaka plesu, ale aj masívnej stene chrániacej toto rozprávkové miesto. Od Brnčalky smerom na Jahňací štít začína turistika pre tých náročnejších. Skalné chodníčky, reťaze, ľahko zvládnuteľné prechody. Vrcholový výhľad? Zážitok, akoby pozerali do neobjavenej krajiny. Belianske Tatry sú totiž pre mnohých mystickým miestom, ktoré možno nikdy nenavštívili, no rozhodne o ich kráse počuli mnoho príbehov. Z Jahňacieho štítu ich máte doslova ako na dlani.
Jahňací štít

Kvačianska dolina

Trasa: Kvačianska dolina, ústie - Prosiecka dolina - Červené piesky - Vodopád červené piesky - Červené piesky - Veľké Borové - Oblazy, rázcestie - Kvačianska dolina, ústie
Trvanie: 5 hodín 30 minút
kvačianska dolina, Oblazy
kvačianska dolina
Možno sa budete cítiť ako bádatelia. Vysoké skalné steny po stranách, dolina sa stále zužuje a rozširuje, v jednom mieste je dokonca široká len na potok, ktorým vedie turistický chodník. Nechýbajú vodopády, bohatá flóra a, samozrejme, reťaze a rebríky. Aj keď je Slovenská príroda krásna sama o sebe, štipka adrenalínu jej vždy rozhodne prospeje. Nemusíte sa však báť. Nejde  o náročnú túru. Popri Kvačianske doline nesmiete vynechať Prosiecku. Hneď pri vstupe vás očaria Vráta - dve vysokánske skalnaté steny stojace oproti sebe. Skalných útvarov je tu však omnoho viac. No a neodbočiť zo značky na vodopád Červené piesky by bol doslova hriech. Majte na pamäti, že Kvačianska a Prosiecka dolina sú najvyhľadávanejšie na Slovensku. Raz darmo, keď je toľko krásy pokope.
Viac o Kvačianskej doline TU: Kvačianska dolina a Vodné mlyny Oblazy

Kľak

Trasa: Fačkovské sedlo (802 m) - Revánske sedlo (1184 m) - Pod Skalou (1295 m) - Kľak (1352 m)

Prevýšenie: 550 metrov

Čas: nám to trvalo priemerne 90 minút

Kľak

Výstup na vrchol Kľaku je pomerne jednoduchý. Teda aspoň z Fačkovského sedla, z ktorého sem mieri absolútna väčšina turistov. Aj preto je túra na tento kopec medzi turistami veľmi populárna. Počas výstupu je nutné prekonať iba 550 výškových metrov a asi 5 kilometrov. Priemerný turista to zvládne za približne jeden a pol hodiny. A od vrcholového kríža sa možno následne kochať krásnymi výhľadmi (v prípade, že nie je hmla). 

Trasa výstupu na Kľak je detailne popísaná TU: Túra na Kľak z Fačkovského sedla