Roháčske plesá

Potulky po Roháčoch sa stali akoby nepísaným pravidlom pre každého milovníka turistiky. Ide totiž o mimoriadne nádherné, malebné a z turistického hľadiska dobre prístupné prostredie, ktoré láka každoročne tisíce návštevníkov.

Možno tak skonštatovať, ak chcete zažiť ideálne podmienky na vysokohorskú turistiku, zavítajte práve na Roháče. Je tu možné podnikať jednoduché prechádzky dolinami ale aj náročné hrebeňové túry. Na pravú mieru ale treba uviesť fakt, že hoci ide o turisticky hojne navštevovanú oblasť, Roháče nestrácajú vôbec nič na svojom magickom čare.

Výnimku tvoria indivíduá, ktorým je zaťažko odniesť späť do civilizácie prázdny obaľ od Coca-Coly… Chcete sa sem vybrať? Ideálnym východiskovým bodom na návštevu Roháčov sú okolité dediny. Ubytovať sa môžete v Zuberci, Hutách, v Malom alebo Veľkom Borovom, Habovke.

Roháčska dolina

Poskúsme sa na Roháčoch trocha zorientovať… Samotná Roháčska dolina má profil akoby v tvare „U“, ktorý vytvoril ľadovec s celkovu dĺžkou až dvanásť kilometrov. Na jednom z okrajov doliny je osada Brestová, kde je dnes známy skanzen – Múzeum oravskej dediny. Ten je vzdialený zo Zuberca približne päť kilometrov smerom na lyžiarsky svah v Spálenej doline. Skanzen je ne ľavej strane a nemožno ho minúť. Samotná Roháčska dolina je pritom považovaná za scenérisky najpestrejšiu v Západných Tatrách. V tejto časti Roháčov je aj Brestovská jaskyňa, dlhá 1450 metrov, s podzemným vodným tokom.

 

Vďaka ľadovcovému pôvodu Roháčskej doliny sa tu zachovala sústáva nádherných jazierok, nazývaných Roháčske plesá. Ich jedinečnosť spočíva v tom, že sú podstatne nižšie ako iné plesá vo Vysokých Tatrách. Možno povedať, že v tak malých nadmorských výškach a v tak zachovanom stave sa povrchové tvary ľadovcového pôvodu nezachovali nikde v Európe. Len pripomeňme, že Roháčskych plies je celkovo šesť a nemajú vlastné názvy. Vžilo sa ich číselné označenie, pričom najväčšie je prvé – dolné, s rozlohou 2,22 ha a s hĺbkou sedem metrov.

Roháčsky vodopád, Pláčlivé, Ostrý Roháč, Volovec...

Roháčske plesá a okolie môžete najlepšie spoznať ak sa vyberiete po Náučnom chodníku Roháčske plesá. Pod týmto názvom sa skrýva v podstate stredne náročná celodenná trasa. Je obľúbená aj u rodín s deťmi, takže sa na ňu môže vydať každý s priemernou fyzickou kondíciou.

Odmenou sú skutočne nádherné prírodné panorámy. Samozrejme, ako inde v horách aj tu treba dávať pozor na náhle zmeny počasia a vyvarovať sa turistickým výstupom za nepriaznivej poveternostnej situácie. Dopredu aj treba upozorniť, že Náučný chodník Roháčske plesa je otvorený iba v čase od 31. 6. do 1. 11.

Po zvyšok roka je z bezpečnostných dôvodov uzavretý. Túra sa zväčša začína na parkovisku pri chate Zverovka a ďalej sa pokračuje po zelenej značke. Len pripomeňme, že chate Zverovka sa vlastne nachádza na konci verejne sprístupnenej asfaltovej časti cesty, kde je možnosť zaparkovať auto a ďalej pokračovať peši.

Cez Roháčsku dolinu bola v sedemdesiatych rokoch vybudovaná asfaltová cesta až pod hlavný hrebeň. Našťastie je však pre motorové vozidlá z hľadiska ochrany prírodného prostredia Roháčov uzavretá. Vráťme sa však k náučnému chodníku. Výhodou tejto turistickej trasy je skutočnosť, že už do začiatku sa vám budú ponúkať skutočne malebné výhľady na okolité hrebene a vrcholky - Pláčlivé, Ostrý Roháč a Volovec.

Celá trasa je dobre označená značkami, navigačnými tabuľkami a udržiavaným chodníkom, takže zablúdiť nemožno. Na týchto tabuliach sa okrem iného dočítate, aké tu rastú rastliny, aké tu žijú živočíchy alebo z čoho je zložené pohorie Roháče.

Približne po 30 minútach chôdze sa môžete pokochať pohľadom na Roháčsky vodopád. Vodopády sú to vlastne dva, pričom ten vrchný, dosahuje výšku okolo dvadsať metrov. Pohľad stojí skutočne zato, takže tu možno urobiť krátku prestávku. Po niekoľkých ďalších minútach stúpania postupne opustíte pásmo lesa a pred vami sa otvorí panoráma kopcov Tri kopy a Baníkov. K samotných horným dvom plesám je to ešte asi hodinku strmého stúpania. Čaká vás najťažší, no zato veľmi panoramatický úsek.

Roháče

Až konečne dorazíte k plesám, naskytne sa vám nádherný výhľad a príjemné skonštatovanie, že ďalej už budete iba klesať. Po obhliadke vrchných dvoch plies pokračujte po chodníku klesaním cez kosodrevinu a postupne sa vám ako na dlani vynoria ďalšie štyri plesá.

Chodník stále klesá, pričom sprievodcu vám robí panoráma Volovca alebo Ostrého Roháča. Postupne sa tak dostane až k Ťatliakovej chate, kde sa máte možnosť občerstviť a relaxovať pri Ťatliakovom jazierku, hneď vedľa chaty.

Len pripomeňme, že Ťatliakova chata viac ráz vyhorela, po prvý krát ju v roku 1944 vypálili nacisti. V súčasnosti je už chata v prevádzke. Ďalej už pokračujete po asfaltovej ceste až k východiskovému bodu na parkovisko pri chate Zverovka.

Celkovo absolvujete približne 525 metrov prevýšenie a celková dĺžka trasy je zhruba 5,5 kilometra. Ako sme už spomínali, ide o turisticky či náučne príjemnú trasu vhodnú aj pre rodiny s deťmi alebo školské výlety.