Kvačianska dolina a Vodné mlyny Oblazy

Kvačianska dolina je čarokrásna tiesňava ukrytá v Chočských vrchov, na pomedzí Liptova a Oravy. Kvačianskou dolinou vedie náučný chodník, pričom ide o nenáročnú oddychovú trasu, ktorá trvá kľudným tempom aj s prestávkami niekoľko hodín. Trasa je teda vhodná pre všetky tipy turistov, rovnako pre deti aj dôchodcov. Do  Kvačianskej doliny sa možno dostať z viacerých východiskových bodov.

Jedným z nich je veľmi pekná dedina Kvačany, vzdialená len zopár kilometrov od Liptovskej Mary. Ak by ste nevedeli nájsť vstup do doliny, spýtajte sa ktoréhokoľvek z domácich. Alebo ešte lepšie, choďte do miestneho turistického informačného centra, kde je veľmi ochotná obsluha. Pred vstupom do doliny sa ale nachádza informačná tabuľa a posed. Ďalšou možnosťou je vstúpiť do doliny presne z opačnej strany a to z dediny Huty alebo Veľkého Borového.

Ráztocký vodopád

Dobrým východiskovým bodom z Veľkého Borového je hostinec Borovec priamo pri cintoríne. Môžete si tu dať chutnú kapustnicu a osviežiť sa. Priamo od cintorína vedie do doliny poľná cesta. Postupne sa dostanete do kamennej tiesňavy, ktorej strany lemujú vysoké skaly niekoľko desiatok metrov a preteká ňou potok. Ten sa v čase dažďov mení na nebezpečne besniaci živel, takže treba byť dostatočne opatrný a nešmyknúť sa.

raztocky vodopad oblazy

Približne po tridsiatich minútach cesty sa dostanete k malej nenápadnej križovatke, od ktorej je to smerom doprava už len niekoľko metrov k Oblazom. Ak by ste odbočili po neznačkovej ceste vpravo, dostanete sa k tzv. Ráztockému vodopádu. Vodopád ukrytý v kamennej tiesňave je vysoký do desať metrov a ide o vizuálne veľmi pekné miesto hlavne v čase, keď je v potoku viac vody. Ak by ste pokračovali kaňonom ešte ďalej vľavo, približne za pätnásť minút by ste sa dostali do osady Ráztoka, ktorá sa nachádza približne v polovici cesty medzi dedinami Huty a Veľké Borovoé. Ide o skratku do Kvačianskej doliny, ktorú využívajú najmä domáci a chalupári. Ak nepoznáte miestne pomery, tak túto trasu v smere od Ráztoky objavíte len veľmi ťažko. Ak ste ale odbočili vpravo, prejdete cez malý most ponad riečku a ste na Oblazoch.

Oblazy

Lokalita Oblazy je v tunajšej oblasti známa široko ďaleko. Ide o veľmi peknú lokalitu, či lepšie povedané voľné priestranstvo uprostred okolitých kopcov pri sútoku Borovianky, Hutianky a Ráztočianky. Obklopené hukotom vody, strmými skalami a hlbokými lesmi ide o naozaj nádherné miesto. Ešte aj dnes sa tu vyskytujú medvede a rysy. Ako v rozprávke tu stoja drevené vodné mlyny - Brunčiakovský a Gejdošovský a píla - pamiatky ľudového technického staviteľstva z počiatku 19. storočia.

kvačianska dolina, Oblazy

kvačianska dolina, Oblazy

Prakticky pri každej návšteve tohto miesta som tu našiel množstvo návštevníkov, medzi ktorými nikdy nechýbali ani Česi a Poliaci. Dá sa ale skonštatovať, že ani množstvo turistov tomuto miestu neuberá na pôsobivosti. Je pritom zaujímavé, že mlyny, ktoré sú kultúrnou pamiatkou spravujú a udržiavajú dobrovoľníci, ktorí sa tu každoročne striedajú. Ide o naozaj veľmi príjemné miesto na oddych či piknik, kde môžete načerpať nových síl, pokochať sa neďalekým vodopádom, okúpať sa, prípadne spoznať históriu a fungovanie mlynov.

Jánošíková hlava

Pôvodne boli v Kvačianskej doline tri mlyny. Horný mlyn – gejdošovský, bol postavený v 1. polovici 19. storočia obcou Sviňarky, dnes Malé Borové pre potreby miestnych obyvateľov. Dolný mlyn – brunčiakovský, bol postavený obcou Veľké Borové v rovnakom čase. Sú na ňom dve kolesá, ktoré poháňali mlynské zariadenia a starý typ píly. Tzv. “Tretí mlyn” predstavovala furmanská krčma. V roku 1944 však ustupujúci fašisti krčmu podpálili a dnes nájdeme sotva jej základy. Mlyny postupne chradli a tesne pred ich úplným zničením ich v roku 1980 zachránili pamiatkári. Dnes sú už úplne zrekonštruované a tak si môžu návštevníci na vlastné oči pozrieť mlynské zariadenie, pílu ale aj napríklad technológiu mletia múky starodávnym spôsobom. Dobrovoľníci spravujúci túto kultúrnu pamiatku vás pravdepodobne celkom ochotne poinformujú o histórii tohoto miesta.

kvačianska dolina

Z Oblazov možno pokračovať Kvačianskou dolinou do Kvačian, kam je to asi 90 minút alebo dolinou Borovianka na Veľké Borové. Rovnako tak môžeme pokračovať smerom na dedinu Huty. Oblazy sú tak kľúčovým miestom, či križovatkou.

Do Kvačian po modrej značke: Ak máte v úmysle pokračovať do Kvačian, vykročte po modrej značke. Trasa vedie do kopca a po chvíle sa napojíte na značku červenú. Tá vedie po bývalej ceste pre motorové vodzidlá, no dnes je to už iba kamenná neudržiavaná cesta. Cesta je to ale veľmi zaujímavá, možno si ju spestriť množstvom výhľadov na kaňon Kvačianky.

Pripomeňme aj tzv. Jánošíkovu hlavu, skalný útvar vraj pripomínajúci tvár Jánošíka. Nachádza sa približne v strede cesty medzi Oblazmi a Kvačanmi na opačnej strane Kvačianky. Pozornosť a zároveň opatrnosť venujte miestu Kobyliny. Je to priepasť, hlboká približne 70 metrov, takže popri vzrušujúcom a adrenalínovom výhľade zo strmého brala třeba mať na mysli aj obozretnosť. Cesta končí tam, kde sme vlastne začali. V malebnej dedine Kvačany.