Bad Kleinkirchheim alebo ako som lyžovala s olympijským víťazom

Podo mnou sa v žiari vychádzajúceho slnka rozsvecujú vrcholky pohoria Nockberge a pri mne stojí olympijský víťaz v zjazdovom lyžovaní Franz Klammer. Usmeje sa na mňa a púšťa sa ešte panenskou zjazdovkou nadol ako víchor. I ja sa svižne odrazím a v priebehu pár sekúnd prekonávam svoj rýchlostný limit. Na Franza to však nestačí.
 

 

Bad Kleinkirchheim v obkľúčení hôr

Do Bad Kleinkirchheimu v Korutánsku som prišla za snehom a dobrou lyžovačkou. V januári tento rok Alpy ešte len čakali na svoj poriadny prídel snehu, no i napriek tomu sa to už vo vyšších polohách krásne belelo a Národný park Nockberge, ožiarený lúčmi slnka, evokoval zimnú rozprávku. Toto rakúske horstvo dostalo svoje pomenovanie podľa kopcov, svojím vzhľadom pripomínajúcich chutné noky. A tieto čerstvým snehom poprášené noky boli skutočne viac než chutné – aspoň z hľadiska lyžiarskeho.

Lyžiarske stredisko Bad Kleinkirchheim sa nachádza necelých 400 km od Bratislavy pri mestách Klagenfurt a Villach. Punc slávy a obľúbenosti mu dodávajú nielen pravidelne sa konajúce svetové poháre v lyžovaní, ale najmä 103 kilometrov zjazdoviek rôznych obtiažností. Od detských až po agresívne strmý svah Klammerstich, ktorý dostal meno po najslávnejšom miestnom rodákovi Franzovi Klammerovi.
 

Na lyžiach s Franzom Klammerom

 
Franz Klammer je celosvetovou ikonou zjazdového lyžovania. Vo svojej vrcholnej kariére vyhral niekoľko svetových pohárov v lyžovaní, no najcennejšie bolo zlato z olympijských hier v Innsbrucku z roku 1976. Rakúšania ho milujú nielen pre jeho úspechy, ale i jeho priateľský a ľudský rozmer. Sála z neho čosi veľmi prívetivé a jeho charizme veľkej osobnosti a zároveň skromnosti človek rýchlo podľahne. 
 
 
Ja som mala tú možnosť a zároveň česť s ním lyžovať dve hodiny v rannom rozblesku vychádzajúceho dňa po čerstvo upravenej zjazdovke bez masy ľudí. Na svahu nás bolo len okolo päťdesiat, takže radosť z jazdy bola o to intenzívnejšia. Hlboko pod nami sa prebúdzali mestá, na horizonte sa zružovievala obloha a v celom mojom tele vibrovala silná eufória z rýchlej jazdy. Ešte nikdy predtým som tak rýchlo nejazdila. Najmä kvôli strachu z toho, že mi niekto na preplnenej zjazdovke neplánovane skríži cestu. Tu som však bola priam nútená pustiť to čo najrýchlejšie, aby som ako-tak stačila Franzovi. 
 
Nestíhala som ani fotiť i napriek tomu, že som kvôli tomu ako jediná niesla na chrbte veľký batoh. Po otázke, odkiaľ som od lyžiarov z rôznych krajín, nasledovala otázka, či mám v tom batohu nejaký silný elixír, ktorý mi dodáva energiu a rýchlosť. Nemala som, to len zo mňa i mojich pohybov sálala čistá eufória z jazdy a alpskej nádhery okolo mňa.
 

Liečivá voda na páliace stehná

 
Keď nás už stehná začali páliť, ukončili sme rannú lyžovačku branchom. Popri vychutnávaní si tradičných korutánskych špecialít sme vkĺzli s Franzom i do rozhovoru o blížiacich sa olympijských hrách a jeho pohľade na súčasné zjazdové lyžovanie. Mňa sa zase opýtal, či sa mi páčilo dnešné lyžovanie na zjazdovkách, pretože z môjho oblečenia i štýlu jazdy vycítil, že som vášnivou skialpinistkou. Odpovedala som mu, že to bolo skvelé i vďaka nemu. Po výdatnom jedle som ďalšie dve hodiny lyžovala, no tentoraz už bez sprievodu olympijského víťaza, len v osamelosti vlastných lyží a myšlienok.
 
 
Na záver tohto na zážitky bohatého dňa som si dopriala uvoľňujúci kúpeľ a vystriedala niekoľko sáun priamo v Bad Kleinkirchheime. Nie sú to totiž len jeho pestré a v nejednom prípade i dobrodružno-strmé zjazdovky, ktoré sem priťahujú rôzne národnosti, ale i moderné termálne kúpele St. Kathrein a Römerbad, ktoré mestu zabezpečili certifikát alpínskeho wellness strediska. Skipas na dva a viac dní platí v čase od 9:00 do 16:00 i ako vstup do kúpeľov, takže si môžete vybrať, či pôjdete lyžovať alebo sa okúpať, prípadne všetko absolvujete v jeden deň. 
 

Carving a borovicová pálenka v St. Oswalde

 
Susedom lyžiarskeho strediska Bad Kleinkirchheim je menší St. Oswald, ktorých prepojením vznikla výnimočná a na pestrosť svahov bohatá ski aréna Bad Kleinkirchheim-St. Oswald. St. Oswald ponúka najmä stredne náročné trate, ktoré sú tak široké, že akosi prirodzene vás to na nich láka vyskúšať pravý carving. Som priaznivec malých hustých oblúčikov, no miestny inštruktor lyžovania Mathias mi ukázal krásu dlhých oblúkov s takým zanietením, že som im po chvíli tréningu podľahla i ja.
 
 
Z jazdy na jazdu sa môj štýl na slnečných širokých svahoch St. Oswaldu zlepšoval až do momentu, kým pri posedení v tradičnej alpskej krčme Mathias  nepriniesol miestnu pálenku z borovicových šišiek, po ktorej moje oblúčiky stratili razanciu. A s vôňou ihličia na jazyku a snehu v nosných dierkach som sa rozlúčila s korutánskym strediskom, v ktorom každý deň je výnimočný.
 
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE:
  • lyžiarske stredisko sa nachádza vo výške 1100 až 2055 metrov,
  • z vyše 100 km zjazdoviek je 77 km strednej obtiažnosti, 18 ľahkej a 8 km najnáročnejšej,
  • dopravu zabezpečuje 25 moderných lanoviek a vlekov,
  • v kúpeľoch Römerbad Thermal Spa môžete využiť 13 sáun na troch podlažiach,
  • skipas na deň stojí 43 eur/dospelý, 21,5 eur/dieťa, no v prípade, že je dieťa do 12 rokov sprevádzané rodičom so 6-denným skipasom, dieťa platí len 1 euro na deň.
  • V termíne od 8. - 30. marca 2014 získate k týždennému ubytovaniu 7-dňový skipas zadarmo a v kúpeľoch zaplatíte za vstup len 50 % z ceny.
 
Viac informácií na www.badkleinkirchheim.at alebo www.kamkam.eu.