SKI GASTEIN - hudba na snehu

Zimná sezóna už pomaly končí a do horských strání sa tlačí jar, no i napriek tomu mi nedá zahrať si ešte na chvíľu na tóninách zimy. Tá pravá biela perina prišla do údolia Gasteinertal len pred tromi týždňami a svojou bohatou, no najmä nečakanou nádielkou prekvapila i domácich.

Z oblohy sa začali valiť chumáče snehových vločiek veľkých ako detská dlaň a len v priebehu pár hodín napadlo toľko snehu, koľko v doline ani za celú zimu dokopy nie. Hory boli síce zasnežené po celý čas a lyžiarske strediská fungovali bez ohľadu na to, že v nižších nadmorských výškach neraz prevládala zeleň, no chýbala tu pravá biela atmosféra. A tá prišla až na konci marca s takou silou a dychtivosťou po zasypaní celého okolitého sveta snehom, že odhŕňače nestačili uvoľňovať cestu.

I to je dôvod, prečo je tam snehu ešte i teraz dostatok a veľkonočná lyžovačka je už v plnom prúde. No ak ste už aj nadobro odložili lyže pre túto sezónu kdesi do tmavého kúta, budúcu sezónu v lyžiarskom stredisku Gastein nevynechajte. Tu je pár dôvodov, prečo patrí k najvychytenejším strediskám Rakúska.

1. Trate, z ktorých sa točí hlava

Nad kúpeľnými mestečkami Bad Gastein a Bad Hofgastein sa rozprestiera pavučina lyžiarskych vlekov a zjazdoviek, umožňujúca vychutnať si hory Vysokých Taurov zo všetkých strán. Kdekoľvek sa zrak zastaví, zovšadiaľ vás na svoje svahy lákajú s citom pre dokonalosť upravené trate. Pre rodinnú lyžovačku je vhodný prevažne zalesnený Dorfgastein-Grossarl, kým pre nadšencov carvingu a freeridu odporúčam Sportgastein s pravou vysokohorskou kulisou a najvyšším bodom Kreuzkogel (2686 m).

Pestrý výber tratí ponúka atraktívna trojica Stubnerkogel-Angertal-Schlossalm, pričom pre lyžiarskych gurmánov je najzaujímavejší severný svah zo Stubnerkogelu do údolia Angertal. Za najťažšiu zjazdovku je však v údolí považovaná Toni Sailer (B3) na Graukogeli a za najdlhšiu v celých Východných Alpách 10,4 km dlhá trať v Schlossalme.

Celkovo tu nájdete 217 km zjazdoviek, z toho 60 km ľahkých, 128 km stredne ťažkých a 29 km ťažkých.

2. Sen freeriderov a adrenalínová atrakcia

Údolie Gasteinertal sa zarezáva do hlavného alpského hrebeňa s takou razanciou, že neraz máte pocit, akoby vás hory chceli svojou krásou objať a zároveň ich zovretie vyráža dych. Jeho ramená majú sklony rôznych obtiažností a skutočným naplnením sna každého freeridera je najmä otvorená panoráma Sportgasteinu s nadmorskou výškou 2650 metrov, v ktorej si človek nechá zovrieť krv až do bodu stierajúcom hranicu medzi realitou a snovou extázou.

Zaujímavosťou je možnosť získať aktuálne informácie o svahoch a lavínovej situácii v informáciách pri lanovke Goldbergbahn. Na informačnom paneli si možno skontrolovať i funkčnosť lavínového vyhľadávača.

Bunky adrenalínom napĺňajúcou atrakciou je visutý most na vrchole Stubnerkogel (2251 m). Nachádza sa medzi dvoma skalnými ostrohami, meria 140 m a je najvyššie položeným mostom tohto typu v Európe. Z jednej jeho platformy je dokonca výhľad na najvyšší vrchol Rakúska, Grossglockner (3792 m).

3. Zo svahu priamo do termálnych kúpeľov

Voda, vyvierajúca z okolitých kopcov, je známa svojimi liečivými účinkami už od stredoveku. Obsahuje zdraviu veľmi prospešný radón, ktorý pôsobí na obnovu ľudských buniek. Vykúpať sa v nej môžete v dvoch termálnych centrách: Alpentherme a Felsentherme.

Kým Alpentherme sa nachádza v Bad Hofgasteine a patrí k najmodernejším alpským kúpeľným centrám s množstvom bazénov, saunovým svetom, multimediálnym domom a vodnými toboganmi, tak v Bad Gasteine sú situované pôsobivé skalné kúpele Felsentherme.

Osobitou atrakciou je unikátny Heilstollen, v ktorom sa pôvodne ťažilo zlato a v súčasnosti sa jeho banské chodby využívajú na liečbu rôznych chorôb od pohybového a dýchacieho ústrojenstva až po kožné choroby. Do útrob bane vás už v župane odvezie vláčik a nechá vás v niektorej zo šácht v závislosti od vašej zdravotnej kondície. Teploty sa tu pohybujú od 37 až do 41,5 stupňa a vlhkosť v rozmedzí 70 - 100 %.

4. Jazzové variácie na snehu

Keď si budete vyberať termín budúcoročnej lyžovačky, odporúčam marec, v ktorom sa v Bad Gasteine koná Jazzový festival na snehu. Hudobný program je viac než pestrý a sprevádza vás počas celého dňa i priamo na svahu. Stačí sa len na chvíľu zastaviť a započúvať sa do precíteného živého koncertu hudobníkov z rôznych končín sveta. Tento rok to boli najmä umelci z Ruska.

Ešte komornejšiu atmosféru majú potom večerné koncerty s hlavnými hviezdami festivalu, pričom ja som mala možnosť nechať v sebe rozoznieť tóny Sergeya Starostina, Moskovského Art Tria i veľmi emotívneho vystúpenia rakúsko-iránskej formácie Choub. Práve počas ich koncertu padali za oknom tak veľké vločky, že pôvodne už jarnú náladu razom vystriedala akási vianočno-melancholická pohoda a s Gasteinom i samotnou lyžiarskou sezónou som sa lúčila s vďačným úsmevom na perách.

Viac info na www.gastein.com alebo www.kamkam.eu.