Magická lyžovačka v rakúskom Korutánsku

Takto vyzerá číra radosť zo života, ktorú korutánska zima spoločne so srdečnými hostiteľmi nadeľuje všetkým milovníkom lyžovania – od začiatočníkov až po skúsených profesionálov. Široké zjazdovky so zárukou snehu a jagavé horské štíty vytvárajú neopakovateľnú zimnú atmosféru. Vďaka kombinácii priaznivej klímy na južnej strane Álp a vlhkého jadranského vzduchu dokonca až dlho do jari.  
 

Príďte a ožite, nikde inde sa tento sľub nepodarí naplniť tak ako v Korutánsku. Zimné sny sa tu stávajú skutočnosťou v podobe nekonečnej zábavy na lyžiach na širokých, miernych svahoch, pokrytých vrždiacim prašanom, počas veselých večerov na horských chatách, v podobe chutnej korutánskej alpsko-jadranskej kuchyne či tradičných alpských obyčajov a príjemného uvoľnenia. 

Jadransko-alpská klíma

Korutánsko má vďaka svojej jedinečnej polohe medzi Alpami a Jadranom mimoriadne veľa slnečných dní a v zime ponúka miernu klímu, avšak s množstvom snehu. To sa pozitívne podpísalo na ľuďoch, ktorí tu žijú. Preto niet divu, že obyvatelia Korutánska sú mimoriadne veselí, otvorení a pohostinní, dokonca až nákazlivým spôsobom. 

Rozľahlé korutánske svahy sú prvotriednym terénom najmä pre pohodových lyžiarov, ktorí túžia po radosti z pohybu vo voľnej prírode. Nie je náhoda, že práve Korutánsko je obľúbeným zimným cieľom pre rodiny a tých, čo sa chcú znovu vrátiť k lyžovaniu. Viac ako 1000 kilometrov upravených zjazdoviek, väčšina z nich označená pečaťou kvality, sústredených do 31 korutánskych a východotirolských lyžiarskych oblastí, ponúka predovšetkým pohodlnú a bezpečnú rodinnú lyžovačku, mierne svahy a žiaden zhon. Na lyžiarov a snoubordistov, ktorí  túžia po zážitkoch z náročnej jazdy, samozrejme čaká dostatok bubnových tratí, freeridové arény a funparky. Dokonca až do Veľkej noci, pretože kým v dolinách už rozkvitajú prví poslovia jari a bikeri sedlajú bicykle, vysoko v horách žiaria lyžiari úsmevom so slnkom opreteky.
 

Otvorené dvere šetria rozpočet

 
Nielen rodiny profitujú z úsporných vstupov, ktoré umožňuje Topskipass Kärnten-Osttirol-Gold spolu s množstvom ďalších regionálnych skipasov a paušálov, spojených s rôznymi atraktívnymi službami. Súčasťou sú aj fantastické panoramatické vyhliadky, vyhriate pavilóny, služby čašníkov na svahu a bezpečnostných pracovníkov, rovnako ako terasy na opaľovanie, všade kam Váš zrak v lyžiarskych okuliarov dovidí.
 
 

Naučte sa lyžovať s garanciou úspechu

 
V lyžiarskych kurzoch, ktoré ponúkajú certifikované korutánske lyžiarske školy, sa za krátky čas naučí zvŕtať na svahu každý. Preto sú aj tento rok súčasťou ponuky lyžiarske kurzy so zárukou úspechu. Za tri dni sa začiatočníci naučia lyžovať tak, že dokážu bez problémov zvládnuť akúkoľvek modrú zjazdovku, a to za jednotnú cenu 129 eur za dieťa aj dospelého. Komu sa napriek tomu po 3 dňoch nepodarí zlyžovať svah, bude mu poplatok za kurz vrátený. Špičkoví korutánski lyžiarski inštruktori sa však o začiatočníkov postarajú tak dobre, že túto možnosť využije málokto.
 

Bezpečný návrat na lyže s vlastným inštruktorom

 
Lyžovanie vraj rovnako ako bicyklovanie nemožno zabudnúť. Napriek tomu potrebujú lyžiari, ktorí majú za sebou dlhšiu prestávku, znovu získať istotu. Takýmto „začiatočníkom“ ponúkajú korutánske lyžiarske a snoubordingové školy špeciálne kurzy. Vyškolení inštruktori ich individuálne alebo v malých skupinkách naučia najnovšie techniky a spravia z lyžovania zážitok. Takýto kurz si možno objednať v rámci paušálnej ponuky s ubytovaním v Korutánsku. Cieľom je bezpečné, zábavné lyžovanie a snoubordovanie naplnené radosťou. 
 

Špičkové ponuky pomimo zjazdoviek

 
Nadšenci určite využijú aj množstvo lákavých alternatív pomimo zjazdoviek. Napríklad v podobe 200 jazier pre korčuliarov, hráčov curlingu a golfu na ľade, medzi ktorými vyniká jazero Weissensee, s rozlohou 6,5 km² najväčšia upravená prírodná ľadová plocha Európy. Korutánsko je však odpradávna aj obľúbeným cieľom skialpinistov a individualistov. Pestrý program ponúkajú zdvojené bežecké stopy, osvetlené sánkarské dráhy alebo túry na snežniciach. O trvácne spomienky sa postarajú aj špeciálne zážitky, ako je safari s psím záprahom, romantické túry počas mesačného splnu alebo vyhľadávaná prehliadková trasa „Magické okamihy“ vo Vysokých Taurách – na území národného parku, kde možno pod vedením školených sprievodcov pozorovať kozorožce.
 

Prekvapivé potešenia pre telo aj dušu

 
Korutánsko ponúka všetko, čo sa spája so zimným pobytom plným snehu – a ešte oveľa viac: napríklad kurz štrikovania ponožiek počas dovolenky na gazdovstve, „sedliacky lifting“ – očistný a regeneračný kúpeľ v čerstvej srvátke, či láskyplnú starostlivosť o najmenších v pohodlných hoteloch pre rodičov s malými deťmi.
 
Vrcholné zážitky ponúka na južnej strane Álp aj gastronómia. Stačí si posedieť v dobrej spoločnosti, spoznávať krajinu a domácich obyvateľov a spoločne s nimi si užívať na najkrajších miestach dary korutánskej alpsko-jadranskej kuchyne, pripravené z čerstvých, regionálnych produktov. Iba tak, alebo v rámci obľúbených lyžiarskych eventov, či folklórnych slávností v lákavom prostredí adventných a vianočných trhov, zabávať sa počas bláznivých fašiangov alebo spoznávať typické regionálne veľkonočné tradície.
 

Pokojné dni v župane namiesto zimníka

 
Tiché oddychové oázy Vás unesú do ríše úplného uvoľnenia a inšpirácie. Dokonalou zárukou regenerácie a spomalenia tempa sú termálne kúpele Thermal Römerbad v stredisku Bad Kleinkirchheim s 13 božskými saunami na troch podlažiach a vlastným zážitkovým svetom pre deti a množstvom oddychových zón. Rovnako atraktívne sú aj svojou umeleckou výzdobou známe kúpele Kärnten Therme v obci Warmbad-Villach a nedávno otvorené kúpeľné domy – 1. Kärnten Badehaus pri jazere Millstätter See a Werzer`s Badehaus pri jazere Wörthersee. Sú to ideálne miesta na čas strávený vo dvojici. Zabudnite na všedné dni a užívajte si na najvyššej úrovni. O to sa postarajú najrôznejšie sauny, individuálne jazerné wellnessové terapie a predovšetkým nádherné prírodné scenérie, vytvárajúce príjemnú pohodovú atmosféru.
 
V bezprostrednej blízkosti sa nachádzajú vyhrievané hotelové jazerné kúpele, do ktorých netreba chodiť v zimníku, stačí si obliecť župan. Nájdete ich priamo oproti hlavnému vchodu hotela Hochschober na Turracher Höhe, hotela Koller`s pri jazere Millstätter See či hotela Schloss Seefels pri jazere Wörthersee. Pozývajú Vás na príjemne hrejivé zimné kúpanie s panoramatickým výhľadom. Liečivé zimné radovánky sú tu obohatené o tradičné wellnessové procedúry, ako sú masáže s použitím levanduľových, limbových a medových esencií, ktoré naplnia vzduch nádhernou vôňou, súčasťou sú aj relaxačné kúpele v sene.