Kvarner a ostrovy Krk, Rab, Lošinj

Najatraktívnejšou oblasťou Kvarneru sú ostrovy - Krk, Rab, Pag a Lošinj. A to nielen z prírodného hľadiska. Predsa len, na ostrovoch je vyšší počet slnečných dní.

Kvarnerská riviéru tvorí úzky pruh pobrežia ohraničený masívom pohoria Učka. Hoci ide podľa názvu možno o menej známu oblasť, keď spomenieme jej jednotlivé strediské každému sa vyjasní. Hlavné centrá sú notoricky známe, pretože sa jedná o významné letoviská. Ide väčšinou o kúpeľné strediská s dlhou históriou. Tým najznámejším sú najstaršie kúpele v celej oblasti a to Opatija. Nemej známe sú napríklad Rabac, Lovran, Ičiči, či Medveja so štrkovými plážami.

No najatraktívnejšou oblasťou Kvarneru sú ostrovy - Krk, Rab, Pag a Lošinj. A to nielen z prírodného hľadiska. Predsa len, na ostrovoch je vyšší počet slnečných dní, čiže ak nechcete riskovať horšie počasie, pri dovolenke na ostroch máte väčšiu istotu. Možno povedať, že ostrovná časť Kvarneru je krajinou kontrastou. Skalnaté oblasti bez zelene sa tu striedajú s hustými lesmi a ak sa rozhodnte pre nášvštevu z niektorých ostrovov budete mať možnosť na vlastnej koži zakúsiť rázovitú krajinu, kde obyvatelia ešte lipnú na svojich tradíciach a remeslách. Nemožno zabudnúť na jednu dôležitú skutočnosť. Na ostrovoch Krk, Rab a Pag nájdete popri štrkových aj piesočnaté pláže, čo nie je na Jadrane až tak bežné. Práve preto sú veľmi vyhľadávané rodinami s malými deťmi. Priblížme si ostrovy trochu detailnejšie:

Ostrov RAB

Zaujíma popredné miesto v Európe ročným priemerom slnečného svitu, ktorý dosahuje takmer 2500 hodín ročne. Horstvá tohto zeleného ostrova chránia oddychujúcich rekreantov pred chladnými a prudkými vetrami a sú aj vhodným miestom na túry. Rozsiahly lesopark - prírodná rezervácia Dundo a Komrčar pri meste Rab je vhodným miestom na prechádzky a bicyklovanie. Množstvo zálivov, kamenistých, štrkových na južnej strane (Frkanj, Suha Punta), ale aj pieskových pláží na severe a severovýchode (Rajska plaža, Supetarska draga) sú vyhľadávanými na kúpanie a vodné športy (windsurfing, jachting, vodné lyžovanie). Na ostrov premáva v hodinových intervaloch trajekt z Jablanca do Mišnjaku (plavba trvá 15 min.), niekoľkokrát denne premáva v sezóne tiež trajekt spoločnosti Rapska plovidba z Bašky na ostrove Krk do Loparu.

Mesto RAB

rab_1Najväčšie mesto ostrova Rab si dodnes uchováva svoje tradície a zvyky. A je veru čo obdivovať, stojí za to zažiť stredoveké súboje a slávnosti, či príjemne si posedieť v reštauráciách a baroch v kamenných hradbách z 15. storočia a úzkych uličkách s jedinečnou atmosférou. Starému mestu Rab ležiacemu na polostrove dominujú kostoly a ich zvonice a paláce - katedrála sv. Márie, bazilika z 11. stor., 25 m vysoká zvonica z 11. stor., kniežací palác Knežev dvor z 13. stor., biskupský palác, kláštor a kostol sv. Andreja so vzácnymi ikonami a mnohé ďalšie. V uličkách a na námestiach je cítiť históriu na každom kroku, veď sa tu vystriedali rôzne kultúry: Frankovia, Benátčania, Habsburgovia a Slovania.

Zaujímavosti: 29.mája, 27.júla (deň sv.Krištofa, patróna mesta) a 15.augusta (Nanebovzatie Panny Márie) sa v meste Rab koná folklórna slávnosť a súťaž v streľbe kušou.

Zopár tipov na výlet: Z vrcholu pohoria Kamenjak Straže (408 m) je krásny výhľad na okolité ostrovy Sv. Grgur a Goli otok (v minulosti tu bol trestanecký tábor) i majestátne pohorie Velebit. Lodné výlety na ostrov Mali Lošinj a do národného parku Kornaty spríjemňujú pobyt počas letných horúčav.

Ostrov KRK

… je najväčším chorvátskym ostrovom (409 km2) a už vyše sto rokov je magnetom turistov vďaka rozmanitej prírode s príjemnou klímou a štrkopieskovými plážami. Spojenie s pevninou je trajektom alebo Krčským mostom. Pravdepodobne najznámejším letoviskom na ostrove, pričom ide o pojem v rámci celého Chorvátska je Baška. Nachádza sa tu až tridsať kamienkových pláži popri dva kilometre dlhej pieskovej pláži – Rajská plaž. Tá je považovaná za vôbec jednu z najkrajších pláži na svete. Je tu ale aj približne 1800 metrov dlhá kamienkova pláž – Vela plaža. Tá je vďaka pomerne plytkej vode vhodná aj pre deti alebo neplavcov. Baška je v súčastnosti jedna z TOP destinácii na Jadrane. Popri tom je ale aj kultúrnym strediskom. Blízko letoviska Baška bola nájdená doska so starochorvátskym nápisom – Bašćanska ploča, ktorej vek sa datuje na približne 900 rokov. Ak by ste sa chceli ubytovať priamo v tomto atraktívnom stredisku, informujte sa na ponuku ubytovania v cestovnej kancelárii INTERMEDIAL na tel. čísle: 02/5557 7864, 02/5556 3860 alebo sa informujte na www.intermedial.sk Tipy na výlet: Trvalým magnetom ostrova sú jeho kultúrne a historické pamiatky, najstaršie stredoveké pamiatky na ostrove pochádzajú z ranného stredoveku, napr. kostolík sv. Donata v Punate. Zaujímavý je barokový farský kostol sv. Trojice z 18. st. v Baške, ktorý má v inventári cenné predmety. V Baške je Vlastivedné múzeum (Zavičajni muzej).

Ostrov LOŠINJ

losinj… je oázou pokoja a ideálnym miestom pre kľudnú dovolenku. Nedotknutá príroda, krištáľovo čisté more, husté ihličnaté lesy, prírodná klíma a 2580 slnečných dní v roku je dôvodom pre prívlastok "Posledný raj na svete". Turizmus sa na ostrove rozvíja už viac ako 115 rokov a mestá Mali Lošinj a Veli Lošinj boli v roku 1982 vyhlásené za klimatické kúpele. V meste Mali Lošinj, ktoré je najväčším mestom ostrova, si na svoje prídu aj športovci, ktorí tu objavia viaceré možnosti športovania - tenis, cyklistika, futbal, hádzaná, surfovanie, potápanie, plavba na plachetniciach a motorových člnoch.

Na ostrove sa konajú slávnosti, ktoré sú pre turistov príťažlivé: v júni a v júli medzinárodná súťaž v tenise "Lošinjska rivijera", v decembri medzinárodná súťaž v podvodnom rybolove, Rybárske noci v júni a v júli, sviatok Panny Márie 15. augusta, a v júli a v auguste každý týždeň Puhačský orchester s vystúpeniami mažoretiek.

A ak budete mať šťastie, zbadáte v mori aj delfíny, ktorých tu žije v prírodnej rezervácii asi 120. Každý rok 5.augusta sa tu koná slávnosť Deň delfínov, ktorej cieľom je záchrana týchto vzácnych druhov živočíchov. Chystáte sa do oblasti Kvarneru alebo na priľahlé ostrovy Krk, Rab, Lošinj? Odporúčame CK INTERMEDIAL: INTERMEDIAL s.r.o. Záhradnícka 83 821 08 Bratislava IČO: 36713864 tel. 02/5557 7864, 02/5556 3860 email: [email protected], www.intermedial.sk