Pamiatky v Chorvátsku, ktoré sa oplatí navštíviť

Pri myšlienke na Chorvátsko sa vám v mysli vynoria nádherné ostrovy lemované kamienkovými plážami, modré more a nekonečná párty. Ak sa však rozhodnete objavovať aj skryté prírodné krásy mimo pobrežia, budete za to štedro odmenený. Cieľom vám môžu byť národné parky, turistické prechádzky po lesných cestách, plavby naprieč trblietavými jazerami či, historické pamiatky miest.

Historické centrum mesta Trogir

Historické centrum mesta Trogir je dodnes chránené zvyškami hradieb a strážnymi vežami z 13. - 16. storočia. Hlavnou pamiatkou je katedrála Sv.Vavrinca. Osadu založili na súčasnom území koncom 3. storočia p.n.l. Gréci z Issy a nazvali ju Tragurion. Staré mesto je situované na ostrovčeku, ktorý je s pevninou spojený krátkym mostom. Trogir sa delí na východnú časť a západnú časť. Východná časť bola “vlastné mesto” a západná, ktorá sa volá Pesiké, bola predmestím konkurencie. Každý dom Trogiru má vnútri hradieb svoj vlastný erb a nápis.

Trogir

Rovinj

Prvá zmienka o meste pochádza zo 7 storočia, kedy sa mesto volalo “Ruiqno” a “Rovinqnio”. Postupne Rovinj patril pod taktovku Rakúsko-Uhorska, Talianska a Nemecka a od roku 1945 patrí Chorvátsku. Za pozretie tu stojí predovšetkým Katedrála Sv. Eufémie. Táto baroková stavba bola postavená už v roku 1736  a fascinuje predovšetkým svojou 60 metrov vysokou zvonicou, ktorá je najvyššia v Istrii.

Rovinj

Vodice

Mesto Vodice má svoj názov odvodený od množstva vodných prameňov, ktoré sa v okolí nachádzali. Jeho vznik sa datuje niekde od prvej polovice 14. storočia. Medzi najväčšie pamiatkové skvosty mesta Vodice určite patrí Čaricova veža. Táto trojposchodová veža pochádza zo 16. storočia v blízkosti barokového kostola Našašća sv. Križa . Veža bola postavená na ochranu proti nájazdom Turkov. Na jej stavbu bol použitý kameň, ktorý priviezli z Braču. V dnešnej dobe sa v blízkosti veže konajú divadelné slávnosti, avšak vstup do veže nie je možný pre jej zlý technický stav.

Vodice

Zadar

Je mesto, ktoré sa nachádza v samom srdci Jadranu. Zároveň je Zadar aj tretím najväčším mestom Chorvátska. Mesto s viac ako tritisíc ročnou históriou ponúka svojim návštevníkom skvelé historické pamiatky. Spomenúť treba predovšetkým kostol sv. Donata, ktorý bol postavený v 9. storočí. Na stavbu boli použité pozostatky z rímskeho fóra, ktoré sú zabudované v stenách kostola. Za spomenutie určite stojí aj katedrála sv. Štošije, ktorá je najväčším kostolom v Dalmácií. Zo zvonice kostola je prekrásny výhľad na celé mesto.

zadar

Crikvenica

Crikvenica patrí každoročne medzi najvyhľadávanejšie turistické destinácie v Chorvátsku.Určite za to môžu krásne pláže ako aj bohatá história. V meste Crikvenica môžete navštíviť napríklad starý mlyn Tos, ktorý kedysi v minulosti slúžil na výrobu olivového oleja. Okrem neho sa tu nachádza aj kláštor Pauline, v ktorom sú uchované všetky historické cennosti mesta. Ak budete hľadať ubytovanie v tejto lokalite, môžete napríklad využiť najstarší hotel v tejto lokalite - Hotel Therapia, ktorý bol postavený už v roku 1895.

crikvenica