5 tipov na dovolenku v Chorvátsku

Panoráma Makarskej, foto: Vjeko Begović

Pre turistov, ktorí vnímajú dovolenku ako synonymum úteku z hektickej mestskej vravy a každodennej rutiny, predstavuje Chorvátsko šťastnú voľbu.

Malebná a rôznotvárna krajina je vhodným cieľom pre milovníkov mora, na svoje si prídu aj tí, ktorí skúmajú pamätihodnosti minulých čias, alebo vyhľadávajú prechádzku po osamotenej pláži a objavujú vitalitu mediteránskych mestečiek. Do Chorvátska som sa vybral už veľakrát, no táto krajina ma vždy niečím prekvapí. Skoro vždy dávam prednosť cestám na vlastnú päsť. Bol som tu už rôznym spôsobom. V mladosti stopom, autobusom, autom, lietadlom. Ako sa sem ale dostať najlepšie? Mne vyhovuje cesta autom. Zastavím sa kedy a kde chcem, dám kávu alebo obed, mám dosť času fotiť a spoznávať aj zákutia vnútrozemia. Ak plánujete cestu autom, tak pravdepodobne najvhodnejšia trasa zo Slovenska vedie krížom cez Maďarsko a sever Chorvátska. Rovnako v pohode to ale je aj cez Rakúsko. Ako budete mať náladu.

Cestu do Chorvátska tam aj späť však netreba vnímať iba ako nutný presun. Užite si ju a spoznávajte.

Dnes už vedie celým územím Chorvátska diaľnica, no v minulosti išlo o dosť namáhavú a náročnú trasu cez množstvo dedín a mestečiek. Dnes je už cesta k moru krížom cez Chorvátsko veľmi rýchla. Samozrejme, za predpokladu, že sa nedostanete do dlhých kolón, ktoré vznikajú vo vrchole sezóny v mesiacoch júl a august. Vtedy je pravdepodobne najlepšie vyraziť na noc. Pripomeniem vám v v stručnosti zopár stredísk, ktoré máte možnosť navštíviť ak sa vydáte autom na vlastnú päsť po chorvátskom pobreží.

Crikvenica

Konečne sme sa po serpentínach vydriapali na hrebeň pohoria Velika Kapela a pred nami sa v diaľke zajagala belasá hladina mora. Naskytol sa veľmi pôsobivý pohľad - priamo pod nami sa rozprestierala Kvarnerská riviéra, s priľahlými ostrovmi Krk, Rab, Lošinj a Cres. Tamojšie strediská sú už vyše sto rokov využívané k liečbe kožných chorôb a chorôb dýchacích orgánov. Centrom tejto oblasti je mestečko Crikvenica, ktoré je zároveň jednou z najobľúbenejších turistických oblastí Chorvátska.

Crikvenica, foto: Aleksandar Gospic
Crikvenica, foto: Aleksandar Gospić

Už na prvý pohľad nás upútala najmä rušná pobrežná promenáda, lemovaná množstvom záhradných reštaurácií, hotelov, barov a obľúbených "slastičarni", s lahodnou jadranskou zmrzlinou. Promenáda pritom popri mori spája Crikvenicu s neďalekými mestečkami Dramalj, Selce a Novi Vinodolski.

Senj

Len približne tridsať kilometrov južnejšie sa nachádza historické mestečko Senj. V stredoveku bol tamojší prístav útočiskom dalmátskych pirátov - uskočov, ktorí srdnato bojovali za svoju nezávislosť rovnako proti Turkom ako aj Benátčanom. Túto skutočnosť nám pripomenula stará pevnosť nad mestom a úzke uličky historického centra.

Pevnosť Senj, foto: Goran Sekula
Pevnosť Senj, foto: Goran Sekula

Vodice-Tribunj

Cesta pokračovala po kľukatej Jadranskej magistrále do známeho letoviska Vodice-Tribunj, ktoré dostali svoje meno vďaka množstvu prameňov vynikajúcej pitnej vody. Druhým dychom treba dodať, že sa tu pestuje známe víno Maraština, vyhľadávané po celom Chorvátsku. Stredisko leží v malebnej zátoke obklopenej početnými ostrovmi a ostrovčekmi najrozličnejších mien.

Ten, kto si dá tu námahu a vystúpi na kopec s kostolom priamo nad mestečkom, zažije úžasný pohľad. Ako na dlani sa pred nami rozprestieral malý, ale moderný prístav, kľukaté pobrežie a na trblietavej hladine mora sa kam oko dovidelo vynárali z vody zelené kupoly ostrovov.

Tribunj
Panoráma Tribunj, zdroj: Shutterstock

Vodice-Tribunj však nie sú zaujímavé len romantickou promenádou či možnosťou plavby na stredovekej lodi. V ich bezprostrednej blízkosti sa totiž nachádzajú dva národné parky - Vodopády na rieke Krka, známe z filmov Winnetou a súostrovie Kornaty, o ktorých slávny George Bernard Shaw povedal: "Bohovia v snahe korunovať svoje dielo, posledného dňa zo sĺz, hviezd a dychu stvorili Kornati".

Panoráma Vodice, zdroj: Shutterstock
Panoráma Vodice, zdroj: Shutterstock

Omiš

V ceste na juh sme pokračovali s krátkou zastávkou v romantickom mestečku Primošten, rozprestierajúcom sa na malom polostrove a cez starobylý Trogir a Split sa dostali do mesta Omiš. Už ako malý chlapec som nespočet krát čítal historický román Omišský korzári od Milorada Jankeviča, ktorý ma uchvátil hrdinstvom jeho hlavných postáv - slovanských korzárov, plávajúcich na svojich štíhlych lodiach v ústrety neuveriteľným dobrodružstvám.

V pozadí Omiš, foto: Zoran Jelaca
V pozadí Omiš, foto: Zoran Jelača

Omiš je jedným z najkrajších miest v Chorvátsku. Malebný je najmä prístav pri ústi rieky Cetina v nádhernom prostredí ovenčenom vrcholkami strmých pohorí. Stačí si prenajať čln so sprievodcom a zažijete určite nezabudnuteľný výlet do útrob kaňonu. Keďže v 12. - 13 storočí bol Omiš opevneným mestom pirátov, dodnes sa tu ako dominanta zachovala zrúcanina pevnosti Starigrad.

Makarská riviéra

K najobľúbenejším miestam v chorvátskeho pobrežia patrí Makarská riviéra, ktorá sa rozprestiera od zálivu Brela po mesto Gradac v dĺžke 70 kilometrov, priamo pod masívom pohoria Biokovo. K jej strediskám patrí aj staré mestečko Brela, s úzkymi štrkovými plážami priamo pod strmými kopcami.

Brela, foto: Vjeko Begovic.
Brela, foto: Vjeko Begović

Len niekoľko kilometrov je Baška Voda, kedysi malá rybárska osada, dnes rušné centrum, s ktorej sa dá pešo popri mori zájsť priamo do mesta Makarska. Mestečko Makarska sa v letných mesiacov mení na skutočné centrum celej riviéry, čo potvrdzujú tisíce korzujúcich turistov. Samozrejme, tým sa výpočet chorvátskych prímorských stredísk nekončí. Tentokrát sme náš roadtrip po Chorvátsku ukončili až na úplnom juhu, v pre mňa najkrajšom chorvátskom meste - Dubrovníku

Dubrovník, foto: Boris Kacan
Dubrovník, foto: Boris Kačan

Chorvatsko logo

Advertisement