Baška na ostrove Krk

Chorvátsko si Slovákov získalo najmä krištáľovo čistým morom a ľahkou dostupnosťou. Práve malá vzdialenosť je jednou z mnohých výhod najväčšieho Chorvátskeho ostrova Krk. Práve tu sa nachádza malebná dedinka Baška, ktorú rozhodne stojí zato navštíviť.

Krčky most

Už samotný príchod na ostrov je okorenený prejazdom cez 1430 metrov dlhý Krčky most, ktorý robí ostrov Krk oveľa prístupnejším. Tento architektonický skvost, ktorý bol vybudovaný v roku 1980 , prechádza cez malý ostrovček Sveti Marko. K spomínanej Baške, ktorá leží v juhozápadnej časti ostrova, vedie naprieč ostrovom cesta dlhá zhruba 43 kilometrov. Počas cesty, ktorá nás prevedie popri turistických centrách Malinska, Krk či Punat sa nezadržiteľne blížime k svojmu cieľu. Keď tesne pred jej koncom začíname klesať do údolia, v ktorom sa Baška sa nachádza , na obzore  sa nám naskytnú krásne obrázky slnkom zaliateho mora.

Baška na ostrove Krk

Toto historicko - rybárske "mestečko", nachádzajúce sa v Kvarnerskom zálive, vás zaujme už na prvý pohľad. Hoci vaša cesta bola lemovaná veľkým množstvom vinohradov a olivovníkov, kam ste sa len pozreli, toto centrum cestovného ruchu je trošička iné. Baška je akoby vsadená medzi veľké skalnaté masívy, ktoré ju obklopujú z východu aj západu. Tento pohľad ešte znásobuje neobývaný ostrov Prvič, na ktorom by ste zeleň márne hľadali. Avšak samotná Baška nedostatkom vegetácie rozhodne netrpí. S nadsázkou by sa dalo povedať, že je to pozemský raj uprostred mesačnej krajiny.

Bašská doska

Neďaleko Bašky, konkrétne v Jurandvore, bola objavená jedna z najväčších historických pamiatok Chorvátov - Bašská doska. Jedná sa o najstaršiu zachovanú pamiatku písanú v  hlaholike . Konkrétne ju nájdete v románskom kostole sv. Lucie.  Celkovo sa v okolí Bašky, ktorá spadá do Prímorsko-gorskokotarskej župy, nachádza niekoľko malebných kostolíkov, ktoré môžu slúžiť ako ciele výletov vo voľných chvíľach .

Baška na ostrove Krk

Ak ste si však za svoju dovolenkovú destináciu zvolili Chorvátsko, zrejme sem necestujete obdivovať len pamätihodnosti, ale predovšetkým si užívať čaro Jadranského mora, ktoré je skutočne okúzľujúce. Stačí jeden pohľad na slnkom zaliaty obzor Jadranu a zistíte, že ste sa práve zaľúbili. A práve toto čaro Chorvátska nájdete v Baške. Tá vám ponúka krásnu, 2 km dlhú štrkovú pláž (Vela Plaža), ktorá sa tiahne pozdĺž mesta, ale pri troche snahy nájdete aj romantické zákutia, kde si vodné radovánky môžete užívať len s vami vybranou spoločnosťou.

Už mimo Bašky, na okraji zátoky sa nachádza  pláž pre nudistov Bunculka. Ako správne predpokladáte, kvalita vody v Baške je ohodnotená modrou vlajkou za jej vysokú čistotu. Rovnako čisté sú aj pláže. Jednou z mála negatív tohto turistického centra môže byť ich preplnenosť. Najmä počas hlavnej sezónny je tu skutočne "hlava na hlave". Avšak v posledných rokoch je tento jav v Chrovátsku úplne bežný. Ak si však trošku privstanete, miesto na pláži máte isté. Nájdete ho aj keď sa k moru vyberiete neskôr, no nemusí to byť na mieste, ktoré by ste si práve želali.

Komu však nebude stačiť leňošenie na pláži alebo kúpanie sa v mori, môže využiť množstvo vodných atrakcií , ktoré toto "mestečko" v Kvarnerskom zálive ponúka. Jachting, potápanie či windsurfing sú stálym lákadlom pre turistov. Osobne odporúčam vyskúšať potápanie, pretože podmorská fauna a flóra je tu prosto úžasná. A to rozhodne nie je všetko, Baška ponúka veľa iných atrakcií , ako menší aquapark , skokanské mostíky priamo na mori, turistický vláčik či výlety loďou, ktoré vám spríjemnia vašu dovolenku.

Baška na ostrove Krk

Rybársky deň (Ribarski dan)

Keď však zájde slniečko za obzor, Baška sa odeje do večerného šatu. Dlhočizná promenáda lemovaná množstvom kaviarní, obchodov či reštaurácií,  má mimoriadne príjemnú atmosféru. Túto symfóniu skvele dopĺňajú svieži letný vánok a šum mora. Ak ste dostali hlad, poteší vás veľký výber reštaurácií, kde ho môžete zahnať. Ponúkajú veľkú škálu jedál z rôznych kútov sveta. Samozrejme ako sa líši menu jednotlivých stravovacích zariadení, líši sa aj ich cena . Našincovi sa môže zdať, že je tu mierne draho, pretože Chorváti sa začínajú čím ďalej tým viac obracať na solventnejšiu klientelu z Nemecka či Talianska. Ale po chvíli hľadania sa určite nájdete reštauráciu, kde sa dá najesť za prijateľné ceny. Po jedle určite dobre padne kávička či zmrzlina. No a čo by to bolo za dovolenku, ak by ste si nepriniesli žiadny suvenír. Výber "drobností", ktoré potešia oko i dušu a oživia spomienky na príjemné chvíle pri mori, je tu naozaj pestrý.

Počas leta sa tu taktiež konajú rôzne kultúrne podujatia. Najznámejším z nich je Rybársky deň (Ribarski dan). Slávnosť, ktorá sa koná na začiatku augusta, je doprevádzaná živou hudbou, dobrým jedlom a zábavným programom. Po meste sa pohybuje viacero pochodov, na mori sa lovia ryby a večer sa predávajú rybie špeciality spoločne so skvelým  vínom.

Baška proste ulahodí každému, malému či veľkému. Ponúka veľké množstvo služieb a výhod, ktoré máme už trvale spojené s našim obľúbeným Chorvátskom. Stačí ju už len vyskúšať - Baška je jednoducho to pravé miesto pre vašu dovolenku...