Aktívna dovolenka v Chorvátsku: Na kajakoch po rieke Cetina

Cetina rafting, foto: Ivo Biočina

Priamo v chorvátskom meste Omiš sa do mora vlieva rieka Cetina. Tá sa kľukatí v nádhernom kaňone, kde možno zažiť vzrušujúce chvíle na raftingu alebo si zajazdiť na kajakoch.

Ak aj vy uvažujete nad letnou dovolenkou v Chorvátsku, už teraz si môžete byť istí, že sú aj iné možnosti ako ležať na pláži a večer chodiť po turistickej promenáde. Ak sa vyberiete do okolia Splitu, mesta Omiš alebo na Makarsku riviéru, máte možnosť si užiť riadny adrenalín napríklad na Zipline Omiš. Ak je jazda po lane nad priepasťou pre vás až veľmi odvážny kúsok, máte možnosť si užiť kajaky na rieke Cetina

Omis zipline
Omiš zipline, foto: Ivo Biočina

Cetina má každému čo ponúknuť

Na svojom viac ako 100 kilometrovom toku a v jeho okolí má Cetina každému čo ponúknuť. Aj milovníkom adrenalínu. Buď je to už spomínáný zipline, kanyoning, kayaking alebo rafting. Ak nie ste závislí na adrenalíne, žiaden problém. Máte na výber dlhé prechádzky pozdĺž rieky, panoramatické plavby loďou alebo si jednoducho vychutnáte dalmátske špeciality uprostred nádherného kaňonu.

Prírodná scenéria kaňonu rieky je úžasná. Kolmé skalné steny zvierajú tok rieky a týčia sa do výšky často cez sto metrov.

Omis bicycle, foto: Ivan Sardi
Cyklotrasy popri rieke Cetina, foto: Ivan Šardi

V prvom rade musím zdôrazniť, že rieka je kryštálovo čistá s priezračnou vodou a v kombinácii s kaňonom ide o vizuálne nádherný zážitok. Príroda sa tu skutočne vybláznila v tom najlepšom slova zmysle.

Pre všetkých, ktorí chcú zažiť niečo neobvyklé je tu možnosť raftingu. Ten sa mi však nepodarilo absolvovať. Tak som aspoň skúsil kajak. Priamo v Omiši je viacero požičovní, kde si čln môžete zadovážiť aj s odvozom tam aj späť. Vybrať si určite nebude problém.

Omis, foto: Denis Peros
Pevnosť Starigrad v Omiši, foto: Denis Peroš

Splav na kajaku

Túto možnosť som využil aj ja. Naša jazda na kajaku začala približne 6 kilometrov od Omiša proti prúdu rieky pri reštaurácii Radmanove Mlinice. Sem ma odviezol sprievodca klimatizovaným autom. Celkovo sa nás nazbierala skupinka 5-6 ľudí. Po krátkej inštrukcii a tréningu sa dobrodružstvo začalo. 

Omis, foto: Ivan Sardi
Panoráma Omiša, foto: Ivan Šardi

Splav trval približne dve hodiny v skutočne krásnom prírodnom prostredí. Voda bola úplne pokojná, vedel by som si predstaviť aj trošku živší prúd. No niekto, kto nemá vodácke skúsenosti sa tak môže cítiť bezpečne.

Omiš
V pozadí Omiš, foto: Zoran Jelača

Splav je tak vhodný aj pre začiatočníkov a rodiny s deťmi. Ja som si aspoň precvičil svalstvo a trochu sa aj osviežil kúpaním v ľadovej vode. Áno, voda bola veľmi studená, v tej horúčave ma riadne osviežila. Čo bolo super, splav skončil priamo v mori na pláži

Omis, foto: Luka Tambaca
Rieka Cetina ústi priamo do mora, foto: Luka Tambaca

Z mora má Omiš ešte krajšiu panorámu ako z brehu a to som si aj dokonale vychutnal. Zavesloval som niekoľko stoviek metrov od pobrežia a kochal sa panorámou na siluetu pohoria Biokovo a Mosor. Ak teda budete premýšľať, ako vyplniť čas pri pobyte v Omiši a okolí, máte už minimálne jednu celkom zaujímavú možnosť.

Chorvatsko logo

Advertisement