Ostrov Mljet z dronu

VIDEO: Kam na letnú dovolenku? To sme sa pýtali aj my s priateľkou, keď sme sa rozhodovali, ktorú krajinu pôjdeme v lete navštíviť. Blúdili sme po mape a hľadali sme miesto, ktoré nebude preplnené ľuďmi, nebude až tak finančne náročné a nebude v povedomí ľudí až také známe. Vybrali sme si na koniec chorvátsky ostrov Mljet, ktorý sa nachádza približne medzi Makarskou a Dubrovnikom 1000km od BA.

V momente ako sme opustili trajekt, bolo nám jasné, že tam bude krásna príroda, kľud a ticho. Po rozhovore s domácimi sme zistili, že na ostrove žije približne iba 1200 obyvateľov. Počas pobytu sme stretli iba troch Slovákov, pár Čechov, ale najviac bolo na ostrove ľudí z Dubrovníka. Za 10 dní sme pochodili celý ostrov od východu až na západ. Ubytovaní sme boli v mestečku, teda skôr dedinke, Sobra, ktoré sa nachádza v strede ostrova. 

Na Mljete sme počas nášho pobytu najazdili až 400 km

Čo je na dĺžku ostrova 37 km celkom slušné číslo. Cesty sú tu kľukaté, je tu množstvo serpentín, pri ktorých vám nie je všetko jedno a počas jazdy máte vždy výhľad na prekrásne otvorené more, v ktorom sa nachádzajú ďalšie miniatúrne ostrovčeky. Takže jazdy boli občas celkom dosť adrenalínové.

Nezvyčajné bolo, že sa tu nachádzali dve krásne pieskové pláže, ktoré nie sú pre Chorvátsko typické. Nachádzali sa na západnej časti ostrova a to pláž Saplunara a Blaca. Ďalšou zaujímavosťou bola Odysseova jaskyňa, ku ktorej sme museli prejsť niekoľko kilometrov cez strmé schodíky a skaly. Bol to prekrásny prírodný jav. Do jaskyne sa dalo vplávať a slnečné lúče, ktoré sa do nej dostávali, zafarbovali more na azúrovú farbu. Po potulkách ostrovom sme objavili jednu opustenú pláž, ktorá bola smerom k otvorenému Jadranskému moru. Tá je asi naozaj tajná, pretože nemala žiaden názov, ale vo videu z nej nájdete krásne zábery. Prebádali sme aj druhú - západnejšiu časť ostrova, ktorá je už Národným parkom Mljet. Tu sme navštívili morské jazerá Malo a Velike jezero. Medzi nimi sa nachádzal prírodný tobogán, na ktorý pôsobil príliv a odliv. Pár hodín do dňa teda sily mesiaca fungovali a ľudia sa ním mohli nechať vtiahnuť.

 

Navštívili sme samozrejme aj ďalšie miesta a zákutia ostrova, ale tieto pokladáme za najhlavnejšie. Počasie lietaniu s dronom iba fandilo, takže sa nám podarilo zachytiť množstvo krásnych záberov. Výsledok z lietania si môžete pozrieť v nasledujúcom videu. Verím, že sa vám bude páčiť :).