Nassfeld - perfektná lyžovačka

Do Korutánska som sa vybral túto zimu za účelom lyžovania. Konkrétne do strediska Nassfeld Hermagor. V Nassfelde je celkom bežné, že si lyže obujete v Rakúsku a pomocou sedačkových lanoviek sa dostane až do Talianska.

Rakúska spolková krajina Korutánsko sa nachádza na juhu krajiny a spája v sebe alpského horského ducha s mediteránnou uvoľnenosťou a srdečnosťou... Keďže Korutánsko hraničí s Talianskom aj Slovinskom je celkom pochopiteľné, že tu v tieni alpských velikánov cítiť ducha Stredomoria. Temperament miestnych obyvateľov, množstvo slnečných dní, uvoľnenosť a priateľskosť majú za následok, že Korutáncov nazývajú s úsmevom aj rakúsky „sicílčania“. To cítiť aj na architektúre, či v tieni starých stredovekých uličiek. Stačí spomenúť jeden z najznámejších hradov v Rakúsku Hochosterwitz. Ten sa vypína na skale vysokej 175 metrov a pôsobí naozaj monumentálnym dojmom. Ak máte radi históriu, tak odporúčam aj návštevu najstaršieho mesta Korutánska – Freisachu. K malým historickým mestám patrí aj mestečko Spittal an der Drau s renesančným zámkom Porcia. A tak napriek tomu, že v práve v Korutánsku sa vypína najvyšší vrch Rakúska Großglockner so svojimi 3797 metrami, cítiť tu srdečnú, akoby prímorskú atmosféru, harmóniu prírody, mestskej architektúry a rázovitých dedín...

Nassfeld - 2000 hodín slnečného svitu

 nassfeld_1
 nassfeld_2
 nassfeld_3
 nassfeld_7

 

Do Korutánska som sa opäť vybral túto zimu za účelom lyžovania. Konkrétne do strediska Nassfeld Hermagor. To sa nachádza úplne na juhu Rakúska a hraničí s Talianskom. V Nassfelde je tak celkom bežné, že si lyže obujete v Rakúsku a pomocou sedačkových lanoviek sa dostane až do Talianska. Na Nassfelde je pozitívny vysoký počet slnečných dní. Až 2000 hodín slnečného svitu do roka zaručuje perfektné zimné, no pritom slnečné počasie od októbra až do neskorej jari. To je podmienené jadranskou klímou, ktorá má v tom dobrom zmysle slova na svedomí pomerne mierne zimy so slnečnými dňami, no výdatným snežením.

A tak je okolie vhodné aj na iné aktivity okrem lyžovania, ako napríklad korčuľovanie, sánkovanie či jazdy na koni. Samozrejme, pre snowboardistov sú tu k dispozícii tri špecializované snowparky. Napríklad bežkári tu majú pripravených až 100 km stôp. Hoci je pravda, že bežkárov som tu veľmi nevidel. Stredisko je z Bratislavy vzdialené približne 450 kilometrov po dialnici, cize cesta ubehla pomerne rýchlo. Keďže ide o jedno z najväčších a najvybudovanejších lyžiarskych stredísk v Rakúsku, určite sa sem oplatilo merať cestu. Možno je to aj tým, že nám vyšlo skvelé slnečné počasie, či krásou okolitej prírody. No musím povedať, že tak perfektnú lyžovačku som si asi ešte nikdy neužil. Mňa osobne Nassfeld dokonale očaril. Tých 110 kilometrov zjazdoviek v nádhernej prírodnej panoráme bolo akoby šitých na mňa. Spomeniem aj niekoľko zaujímavostí. Je tu napríklad najdlhšia kabínková lanovka v Alpách – Millenium Express. zjazdovka  - Carnia, dlhá 8,5 kilometra, ktorá sa tiahne až do doliny, patrí medzi najväčšie lyžiarske lahôdky vôbec. Dokonca aj na najvyšší vrchol Troghöhe /2020 m/ sa dá vyviezť kabínkou alebo sedačkou. Pochopiteľne, je odtiaľ nádherný panoramatický výhľad na desiatky kilometrov ďaleko, čiže vrele odporúčam. Vybehli sme aj na večeru do susedného Talianska, pričom prvá dedina je asi len 30 minút pešo. Z môjho pohľadu Nassfeld, rovná sa paráda.

Celkovo je v Korutánsku viac ako 1000 kilometrov upravených zjazdoviek v 32 lyžiarskych strediskách. Čo je však doslova úplne perfektné? Nasledujúci tip... S topskipasom Korutánsko – Východné Tirolsko máte možnosť na lyžiarske radovánky bez hraníc. Topskipas totiž platí vo všetkých 32-dvoch strediskách. Pritom cena pre dospelú osobu je napríklad na šesť dní za 184,-Euro, čo osobne považujem za veľmi dobrú voľbu.

800 kilometrov pre horské bicykle

Tým určite nechcem povedať, žeby okrem lyžovania nebolo v Korutánsku čo robiť. Práve naopak. No keďže bola zima, bolo by hriechom nevyužiť tak bohatú ponuku nádherných zjazdoviek. Len pripomeniem, že celé Korutánsko sa nachádza v nádhernom prírodnom prostredí. Okrem spomínaného vrchu  Großglockner je tu aj chránená prírodná oblasť Národný park Vysoké Taury – Hohe Tauern, ktorý je najväčším svojho druhu v strednej Európe. Oblasť tvorí alpský prales s horami, ľadovcami, vodopádmi, údoliami a flórou a faunou horských masívov na celkovej ploche 1187 kilometrov štvorcových. Je teda celkom pochopiteľné nesmierne množstvo príležitostí na športové vyžitie.

Samozrejmosťou je turistika po kopcoch ale na svoje si tu prídu aj cyklisti. Napríklad cyklistická cesta popri rieke Dráva má skutočne impozantnú kulisu. Ak by ste sa sem chceli vybrať, viac cenných info nájdete na www.drauradweg.at. Fandovia horských bicyklov si na svoje prídu najmä v oblasti v Karnischenu a Gailtale Alpe, kde je vyše 800 kilometrov označených chodníkov pre horské bicykle. Asi najhorúcejším tipom je ale nádherná trasa - Großglockner Hochalpenstraße, ktorá je medzi cyklistami nazývaná aj ako „Kráľovská etapa“.

Korčuľovanie na Weissensee

Korutánsko je aj najbohatšou spolkovou krajinou Rakúska v počte jazier. Je ich tu celkovo okolo dvesto. Mimoriadnej obľube sa tešia známe jazerá Wörthersee, Millstätter See, Presseggersee a Faaker See. Top miestom prominentov je korutánske jazero na kúpanie Wörthersee. S dĺžkou 17 kilometrov je miestom s množstvom možností športového i spoločenského vyžitia. Na východnom pobreží jazera sa nachádza najväčšie plážové kúpalisko Európy, so  šmýkľavkou dlhou 114 metrov. Keďže je však zima, chcem upozorniť najmä na jazero Weissensee, s rozlohou 6,5 kilometrov štvorcových. Je to jazero s najväčšou upravenou prírodnou ľadovou plochou v Európe. Každý rok sa tu koná aj športové podujatie Alternative holländische 11 – Städte – Tour.

Na ňom sa zúčastní viac ako 5000 korčuliarov a výsledkom je nový svetový šampión v rýchlokorčuliarskom maratóne. Súťaží sa na dvesto kilometroch. Korčuľovanie na jazere som si mal možnosť skúsiť aj osobne. Keďže som naposledy stál na korčuliach asi ako osem ročný, tak viac ako moje športové výkony ma nadchol nádherný slnečný deň a nádhera okolitej prírody. Ale musím povedať, že aj tých niekoľko hodín na jazere Weissensee bolo pre mňa veľkou skúsenosťou. Pohľad na stovky korčuľujúcich ľudí každého veku, dokonalý systém požičovní korčuliarskej výstroje, občerstvenia a to všetko v harmónii s okolitou prírodou, vo mne vyvolávali pocit dokonalej pohody.

Minimálne som objavil nový šport, na ktorý však v takejto forme ako na Weissensee pravdepodobne u nás nemáme podmienky. Jazero je vo vysokej nadmorskej výške a je zaručené, že každý rok bude zamrznuté na dostatočne dlhý čas. Ak sa chystáte do Korutánska na viac dní a chcete tu stráviť aktívnu dovolenku aj z hľadiska spoznávania, odporúčam si kúpiť Korutánsku kartu. Je vstupenkou na lanovky, plavby, panoramatické trasy, poznávanie prírody... Kúpiť si ju môžete na viac ako 140 predajných miestach v Korutánsku, ako sú napr. turistické kancelárie ale aj v mnohých ubytovacích zariadeniach. Presný zoznam miest, kde karta platí a ceny sa dozviete na www.kaerntencard.at.