Maria Alm - v lete aj zime

V rakúskej spolkovej krajine Soľnohradsko, len niekoľko kilometrov od známych stredísk zimných športov Zeel am See – Kaprun, Bischofschofen či Gastein leží komerčne menej známy región Hochkönig`s Winterreich. Od Salzburgu je vzdialený 50 kilometrov, cesta z Bratislavy trvá necelých päť hodín.

Región tvoria dedinky Mühlbach, Dienten a Maria Alm ležiace v doline medzi Hochkönigom, najvyšším vrchom oblasti vysokým 2941 metrov a lyžiarskymi svahmi v nadmorskej výške od 800 do 2000 metrov.

V ZIME - Pod Hochkönigom zažijete pravú alpskú romantiku

Sú malé, útulné, vládne v nich rodinná atmosféra. Hlavne preto, že architektúra ostáva verná alpskému štýlu. Aj štvorhviezdičkové hotely majú najviac tri poschodia a miestni podnikatelia dávajú za veľké peniaze stavať repliky starých horských chát.

„Všetky tri dediny navzájom kooperujú, pracujú pre celý región. Od polovice decembra do Veľkej noci ponúkajú okolo 10 tisíc postelí. Mühlbach a Dienten sú určené skôr pre rodiny s deťmi a starších ľudí, niektoré hotely sa zameriavajú na rekondičné programy. Maria Alm je svojou ponukou zameraná viac na mladých,“ hovorí Klaus Bürgler, riaditeľ turistického centra v Mühlbachu. Pre nich sú obľúbeným miestom najmä bary s jednotným názvom après ski. Zábava v nich sa začína už o pol piatej, tancuje sa rovno v lyžiarskom oblečení po príchode zo svahu.

Ak dáte prednosť pokoju v niektorej z malých, zväčša súkromných reštaurácií, čaká vás chutné jedlo (8 až 12 euro za polievku, hlavné jedlo a nápoj) a vždy aj osobné privítanie majiteľa. Ostatní členovia rodiny vám na spríjemnenie posedenia zahrajú ľudovky v krojoch typických pre túto alpskú oblasť. „Náš región ponúka aj niekoľko zaujímavostí. Kostol v Maria Alme s barokovou výzdobou má najvyššiu vežu (75,61) v celom Soľnohradsku a v Dientene je jeden z najvyššie položených kostolov. Nachádza sa v nadmorskej výške okolo 1200 metrov. Lyžiarska škola z Maria Almu je svetovým šampiónom v demo lyžovaní (synchrónna jazda viacerých pretekárov) a ak do tejto dediny zavítate začiatkom marca, zažijete tradičné preteky v jazde na horských saniach (podobné našim krňačkám pozn. red). Každé z nich majú svoje meno a medzi pretekármi stretnete aj starostov či farárov z okolitých dedín,“ vysvetľuje šéfka turistického centra v Maria Alme Helga Marchnerová.

Zaujímavosti

- Hitom je špeciálne a najlacnejšie ubytovanie - Na sedliackom dvore. Pri týždennom pobyte stojí noc s raňajkami okolo 18 euro a popri lyžovaní vás čaká program typický pre život starousadlíkov v Alpách. Štandardné ubytovanie a stravu získate v apartmánových domoch či súkromných hotelíkoch za 25 až 40 euro za noc. V luxusných troj- či štvorhviezdičkových hoteloch sa cena za noc pri týždennom pobyte s polpenziou môže vyšplhať až na 100 euro. Samozrejmosťou sú rodinné zľavy či zvýhodnené pobyty pre väčšie skupiny.

maria_alm_zima_2- Svahy nad dedinami Mühlbach, Dienten a Maria Alm sú navzájom poprepájané lanovkami a vlekmi. Každý deň sa môžete vybrať na iné svahy, alebo s lyžiarskou mapou v ruke „cestovať“ medzi kopcami z miesta na miesto. Celková dĺžka výborne upravených tratí je 150 km. Denná permenentka (skipas) platí v celom regióne a niekde je za zvýhodnenú cenu zaradená ako súčasť týždenného ubytovania. Za celodennú permanentku zaplatí dospelý okolo 30 euro, dieťa polovicu. Týždňová permanentka stojí okolo 150 euro pre dospelého, pre dieťa 75 euro. Možností je viac, vždy si vyberiete takú, ktorá vám bude najviac vyhovovať. V regióne je sezóna rozdelená na tri časti (podľa atraktívnosti obdobia), počas ktorých sú permanentky lacnejšie či drahšie v priemere od troch do 15 euro.

- Všetky informácie o regióne nájdete na www.salzburgerland.com, konkrétne informácie o jednotlivých dedinkách sú na www.hochkoenig.at, www.muehlbach.co.at, www.dienten.co.at a www.maria-alm.info.

V LETE - Morí je viac, to kamenné je nad Maria Almom

Napriek tomu, že rakúske Soľnohradsko je vychýreným zimným strediskom, ani v lete sa tu nudiť nebudete. Variácií na letnú dovolenku je viacero. Útulnú horskú obec Maria Alm nájdete v rakúskej spolkovej krajine Soľnohradsko. Spolu s ďalšími, pár kilometrov od seba vzdialenými a v turistickom ruchu navzájom kooperujúcimi obcami Mühlbach a Dienten patria do regiónu Hochkönig`s Berg- und Winterreich. Ich lokalizácia je pomerne jednoduchá. Približne 50 kilometrov od Salzburgu, cesta z Bratislavy trvá necelých päť hodín.

Pod Hochkönigom

Celému regiónu dal meno najvyšší alpský vrch tejto oblasti – Hochkönig vysoký 2941 metrov. Ešte niekedy začiatkom 12. storočia vlastnili nespočetné množstvo horských pasienkov v jeho okolí rôzni šľachtici. Tí svoje pozemky iba vymieňali a až ich noví majitelia sa v oblasti postupne udomácňovali natrvalo. Aj Maria Alm sa pôvodne volal iba Alm (v preklade horský pasienok) s bližším geografickým označením - pri Saalfeldene (neďaleké mesto). Cesta za samostatnosťou vyvrcholila v roku 1968. Obec dostala názov Maria Alm, podľa kostola pomenovanom po Panne Márii.

Kostol je už viac ako 500 rokov obľúbeným pútnickým miestom. Legenda o tom, prečo sa ním stal, hovorí o drevorubačovi, ktorého v lesoch zabil medveď. Na miesto jeho smrti dali obrázok Panny Márie, a ľudia sa k nemu začali modliť. Neskôr sa obrázok dostal do kostola a stal sa predlohou pre sochu Madony na hlavnom oltári. Počet pútnikov postupne rástol, niekedy ich bolo až dvetisíc ročne. Aj vďaka nim a ich darom ktoré prinášali, bola v rokoch 1680 až 1717 pôvodne neskorogotická stavba zvnútra prerobená v barokovom štýle. Kostol má vysokú vežu, vďaka ktorej Maria Alm s určitosťou rozpoznáte na prvý pohľad už z veľkej vzdialenosti. Podľa najnovších informácií meria 75,61 metrov. Údaje o jej výške sa dlho rôznili a tak ju pred dvoma rokmi dali premerať.

Žiadna masovka, nájdete pokoj

maria_alm_leto_6 Ak patríte k tým dovolenkárom, čo si najlepšie oddýchnu v peknej horskej prírode a nie na zaľudnených plážach, región pod Hochkönigom môže byť pre vás tá správna adresa. Možnosti na príjemné letné aktivity nechýbajú. Môžete sa kúpať a opaľovať, jazdiť na kolieskových korčuliach, na dvoch kolesách po cyklotrasách, zahrať si tenis, golf, vyskúšať si terénnu lukostreľbu či adrenalínové športy vo vzduchu a na vode. Koniec koncov aj tam majú svoje more. Oblasť nazývaná kamenné more sa začína tam, kde vo výške nad 1500 metrov postupne ubúda vegetácie a ostávajú len holé vápencové masívy východných Álp. Na druhej strane horských vrcholov, ktoré vidíte pred sebou, je vápencová platňa, ktorá ešte viac pripomína svojho reálneho menovca. Každý si vyberie. Celkom 250 kilometrov trás od jednoduchých, s príjemnými posedeniami v horských chatách po ceste, až po tú najťažšiu - najdlhšiu trasu na lezenie v Rakúsku s názvom Königsjodler. Po 1700 metroch sa dostanete až na horu Hohen Kopf, susediacu s najvyšším vrchom oblasti Hochkönigom. Najlepšie je ísť so sprievodcom, masovú turistiku tu rozhodne nehľadajte.

Leto ešte prehráva so zimou

Zatiaľ ešte stále platí, že zima láka do tohto regiónu viac turistov ako leto. Tradícia nepustí, veď prvé lyže v Rakúsku si priniesli práve do Mühlbachu na prelome minulého storočia baníci, ktorí tu ťažili meď. Svahy (v lete pasienky plné kráv) nad všetkými troma dedinami dávajú dokopy 150 kilometrov zjazdoviek. V roku 2003 bola v Maria Alme spojazdnená vtedy svetová novinka - kombinovaná lanovka s osemmiestnymi kabínkami na státie a šesťsedačkami.

Už viac zím platí, že jeden lístok znamená viac možností. Päť lyžiarskych oblastiach - Hochkönig`s Winterreich, Grossarltal, Salzburger Sportwelt, Schladming - Dachstein Tauern a Gastein sa spojili do združenia Amadé. Ak si lístok kúpite v ktoromkoľvek z 25 stredísk, ďalší už nepotrebujete. Na záver jedna zimná zvláštnosť. Lyžiarska škola z Dientenu je svetovým šampiónom v demo lyžovaní. Je to synchrónna jazda viacerých pretekárov.