Načo si v Thajsku dávať pozor, čomu sa vyvarovať a nikde sa o tom nedočítate

V decembri 2014 sme si naplánovali nádhernú 2 - týždňovú dovolenku v Thajsku, ktorá začínala v Bangkoku, pokračovala na Koh Lante, Phi Phi, v Krabi a opäť Bangkoku. Počas polročného plánovania dovolenky na vlastnú päsť od kúpy letenky cez Eva Air som si prečítala nespočetné množstvo fór, recenzií, popisov a zážitkov a predsa sme zažili momenty o ktorých by sa mohlo písať no v slovenčine  a češtine som nič také nenašla.

Napriek "malinkým" nedostatkom bola táto cesta nádherná a určite by som sa do Thajska chcela ešte vrátiť. Zážitkov je mnoho, sú krásne, no nedá sa napísať všetko, preto radšej vypichnem info, ktoré Vám môžu pomôcť predísť nepríjemným situáciám.

Načo si v Thajsku dávať pozor a čomu sa vyvarovať:

1. Bangkok (Grand Palace)

Nikde sa nepíše o tom, že pracovníci v uniformách pri Grand Palace,  ktorí sa javia že Vám chcú pomôcť Vás vlastne zatiahnu do škaredej hry ako z Vás vytiahnuť peniaze. 

Vlastná skúsenosť: Keď sme prišli ku Grand Palace (bol deň pred kráľovými narodeninami) pracovníci, ktorí strážili okolie nám povedali, že Grand Palace je teraz zavretý, pretože sa tam konajú nejaké modlitby tak nás posadil za pár drobných ( 20 BTH ) na tuk tuk, ktorý nám sám vybavil, aby sme sa povozili po Bangkoku po známych miestach a o 2 hodiny nás privezie vodič tuk tuku naspäť a potom si Grand Palace môžeme prezrieť. Vodič tuk tuku nás síce spočiatku zaviezol na nejaké známejšie pamiatkové miesto, no potom nás zaviedol do agentúry kde, nás pracovníci navádzali, že nám celý pobyt v Thajsku naplánujú (predražene samozrejme). Keď sme ich ponuku neprijali, vodič tuk tuku bol znepokojený (pravdepodobne mal mať z toho províziu) tak nás vzal pred obchod kde šijú obleky na mieru a poprosil nás či by sme sa tam nešli len na chvíľu pozrieť a on z toho bude mať zľavu na benzín. (realita: vraj má províziu z predaja, žiadna zľava na benzín) Do obchodu som odmietla ísť pretože som vedela, že nás tam budú nahovárať na kúpu oblečenia (popravde som sa bála horšieho). Mala som z toho veľmi zlý pocit a dlho mi trvalo kým som vodiča tuk tuku presvedčila, že do toho obchodu nevojdem. Prisľúbila som mu, že mu zaplatím viac ako bolo pôvodne dohodnuté ( 20 BTH ) ak nás okamžite vráti na miesto, kde sme nastupovali. Odviezol nás, no tváril sa ako by som ho okradla. Popravde táto skúsenosť nám zabila cca 2,5 hodiny času a zbytočne nás znervóznila. 

 

2. Bangkok ( TUK TUK )

 
Na začiatku pobytu sme platili až dvojnásobné ceny za odvoz tuk tukom. Treba cenu poriadne zjednávať. Nikdy nehovorte, že ste v Thajsku prvý krát. Príklad: Šli sme tuk tukom od známej stanice Phaya Thai na Rambutri (blízko Khao San Road) a prvý krát sme zaplatili cenu 150 BTH za odvoz pričom pýtal 200 BTH. Neskôr sme bežne šli za 100 BTH a raz dokonca za 70 BTH. Čím vyzerá tuk tuk  horšie, tým bude nižšia cena :)

3. Damnoen Saduak Floating Market - Plávajúce trhy

 
Sú ďaleko, vstup je veľmi drahý a nič tam dokopy nenájdete. Ak chcete nakupovať tak všetko o polovicu lacnejšie nájdete na Chatuchak Weekend Market. Plávajúce trhy sú aj bližšie pri Bangkoku ako Damnoen... Vstup na Damnoen Saduak Floating Market stál pre 4 osoby po dlhom zjednávaní 1200 BTH. Plávali sme na loďke cca 1,5 hodiny a videli sme len tovar ktorý inde bežne kúpite oveľa lacnejšie. 
 

4. Ko Phi Phi

 
Ak nemáte vybavené ubytovanie, tak ako sme nemali ani my, nedajte sa zlákať na najlacnejšie ponuky hneď v prístave od miestnych agentúr! My sme sa nechali nalákať za 700 BTH / noc pre dvoch a bývali sme v otrasnej bambusovej chatke, kde sme celú noc počuli diskotéku z dola z pláže. Nanútili nás kúpiť dve noci! Škoda, lebo sme si hneď našli iné a lepšie ubytko ( 600 BTH/noc) na mieste kde nereve diskotéka - Viking Resort http://www.vikingnaturesresort.com/accommodation.html kde sme boli maximálne spokojný. Nech na Vás akokoľvek tlačia, že už je všetko obsadené a cenu lepšiu nenájdete, neverte im. Nieje to pravda. Treba sa prejsť a nájdete.
 

5. Ko Phi Phi - Monkey Beach

 
Upozorňujem Vás na agresívne opice, ktoré bezdôvodne môžu útočiť uhryznutím. Denne vraj majú 12 prípadov, čo niekoho opica pohryzie! Mňa pohrýzli do krvi dve naraz do zápästia a druhej ruky. Keby som bola vedela, že opice bezdôvodne môžu pohrýzť, tak by som ich pozorovala z loďky. Neviem o tom, či opice prenášajú nejaké ochorenia, ja som s tým u lekára nebola, domáci tvrdil že netreba, aj keď radšej sa choďte do polikliniky ukázať. Môže hroziť besnota.
 

6. Krabi - Ao Nang

 
Krásna oblasť, ale otrasná pláž aj more. Ak si zajednavate dovolenku v Thajsku a chcete krištáľovo čistú vodu tak zabudnite na Krabi a pláž Ao Nang. Voda je tam mútna a hnedá (aj keď príjemne teplá). Najkrajšie pláže majú ostrovy.
 
Tieto informácie osobne považujem za najdôležitejšie vedieť, pretože s ničím iným nepríjemným sme sa nestretli. Cesta bola nádherná a pokojná.