Hochsteiermark - radosť z lyžovania

Hory volajú, avšak posledné lyžovanie bolo už dávno? Keď sa Vaša výbava a výstroj skladá z kombinézy krikľavých farieb z 80-ich rokov a dvojmetrových lyží bez čo i len náznaku oblúkov, je načase navštíviť HOCHsteiermark.

V HOCHsteiermark, približne hodinu od Viedne a Grazu čakajú na všetkých tých, ktorí si chcú užívať radosť z lyžovania mimo ruchu MS „balíky pre navrátilcov“. Aktivity après-ski sú pestré a siahajú od divoko romantických cez prírodnú idylku až po útulné a pravé. A ten, kto to bez lyžiarskych pretekov nevydrží vôbec, môže ísť „späť ku koreňom“ do Mürzzuschlagu, do najväčšieho múzea zimného športu na svete (Winter!Sport!Museum!), miesta, kde sa zrodil lyžiarsky cestovný ruch a medzinárodné lyžiarske preteky.

Top 6 znakov toho, že ste zrelý pre pohodlný lyžiarsky návrat v HOCHsteiermark:

  • Vaše lyže merajú najmenej dva metre a nemajú ani len náznak oblúkov a v snehu zanechávajú hrdzavo hnedé stopy
  • Bojíte sa, že krikľavá neónová farba Vašej lyžiarskej kombinézy z 80-ich rokov oslepí ostatných lyžiarov
  • Masy ľudí na lyžiarskom vleku Vám spôsobujú klaustrofobické stavy
  • Na lyžiarskej chate sa chcete so svojim susedom rozprávať normálnou hlasitosťou bez toho, aby ste museli prekrikovať hlasnú hudbu
  • Váš prvý zjazd po dlhej dobe má byť Vašim úspechom a nie výsmechom pre publikum na zjazdovke
  • Nákup lyžiarskej permanentky nezanechá vo Vašej peňaženke čiernu dieru a nepokazí Vám chuť na dobrú lyžiarsku desiatu.

„Odváž sa“. Práve tí, ktorí sa na zjazdovku vracajú po dlhšej dobe, začiatočníci a rodiny nájdu najlepšie podmienky na to, aby zimu zažili z jej prívetivej stránky. Predovšetkým preto, lebo v tomto regióne sa zameriavame na kompletné služby. Pracovník Vás uvíta a lyžiarsky inštruktor prevezme všetko od vypožičania výstroje až po ponuku après-ski, ktorá siaha od turistiky so snežnicami alebo s fakľami cez jazdu na saniach ťahaných koňmi, prírodný curling až po veselé sánkovanie.  „Balíky pre navrátilcov“ obsahujú okrem osobnej starostlivosti lyžiarskej školy aj permanentku, nocľah a stravu.  Tak si v kľude môžete nájsť cestu späť k pôžitku z lyžovania a rozhodnúť sa sami, či má Vaša športová kariéra dospieť k novému vrcholu.

Späť ku koreňom – tento rok prostredníctvom „obscénnych príbehov“.

Ten, kto chce zažiť MS bez ruchu, pôjde do Mürzzuschlag. Pretože korene lyžiarskeho cestovného ruchu a medzinárodných lyžiarskych pretekov, ako MS, sú práve tu a nie v Arlbergu, Lilienfelde a ani v Davose. Pred 120 rokmi, vo februári 1893 tu totiž účastníci 1. medzinárodných lyžiarskych pretekov v strednej Európe zahájili zrodenie alpského lyžiarskeho športu. V najväčšom múzeu zimného športu na svete v Mürzzuschlag (Winter!Sport!Museum!) môžete túto históriu zimného športu zažiť na vlastnej koži.

Priekopníckeho ducha regiónu tu cítiť od vývoja drevených dosiek až po najnovšie carvingové lyže, od klasických až po závodné sane a po nostalgickú výstroj z neskorých 30ich rokov. Priekopníckeho ducha dokazujú aj vtedajšie dámy: takzvané „Hosn´-Madl“ („nohavicové dievčatá“) vyvolávali u pánov zmiešané pocity a o tom, kto kedysi dávno nosil nohavice, sa môžete dozvedieť počas špeciálnej prehliadky v múzeu Winter!Sport!Museum! s mottom „obscénne príbehy“. Prezentácie siahajú od lyžiarskeho oblečenia až po „horúce spodné prádlo v štýle retro“.

Aktuálne a predsa pohodlné

Vtedy sa každý prudký zjazd spájal s namáhavým výstupom s vypätím všetkých síl. Výbava a materiál za veľa nestáli. Dnes je región HOCHsteiermark absolútne aktuálne vybavený vďaka moderným lanovkám a vlekom, ako aj dokonalým podmienkam na zjazdovkách.  A napriek tomu si rozmanité lyžiarske strediská od Skiarena Präbichl cez „romantický lyžiarsky región“ so svojimi siedmymi strediskami až po Stuhleck zachovali pôvodné čaro a „starý dobrý pocit“ z regiónu. Útulné chaty Vás pozývajú na chutné regionálne dobroty a posedenie, na vlekoch sa netvoria nekonečne dlhé rady a aj na zjazdovkách je jednoducho pohodová atmosféra.

Lyžiarska prestávka plná pôžitku, kultúry a pohodlia

Aj mimo zjazdoviek na Vás čaká radosť zo zimy typická pre HOCHsteiermark. Päť výborne upravených bežkárskych tratí vyznamenaných štajerskou pečaťou kvality pre beh na lyžiach, úžasné trasy na zimnú turistiku alebo turistiku so snežnicami, sánkárske dráhy a možnosti zahrať si curling spôsobujú radosť zo studeného ročného obdobia. A aby ste sa zaručene nenudili ani vtedy, keď nejdete na zjazdovku, má pre Vás HOCHsteiermark mnoho highlightov v rámci ponuky voľnočasových aktivít. Tieto siahajú od romantických vianočných trhov a adventných podujatí cez kultúrne highlighty až po pamätihodnosti a pôžitok z nakupovania v mestách Leoben, Bruck an der Mur oder Mürzzuschlag. HOCHsteiermark Vám vďaka svojim „balíkom pre navrátilcov“ túto zimu sľubuje, že vo Vás prebudí chuť na zimu, aby všetkým zimným dovolenkárom od radosti poskočilo srdiečko a zakričali „Nová radosť z lyžovania“.