Skalný budzogáň v Rajeckej doline

Príroda sa sama so sebou občas dokáže pohrať s takou tvorivosťou, že i čosi tak veľmi obyčajné ako veľká skala, môže svojou zvláštnou krásou pritiahnuť zvedavý zrak turistov. K podobným nádherným „nepodarkom“ prírody patrí i Skalný budzogáň v Súľovských vrchoch.
 

Z hľadiska geológie i geomorfológie ide o vedecky veľmi zaujímavý útvar, za ktorého podobou sa ukrýva sochárska práca mrazu a vody. Jeho výška 14 metrov je impozantná, no trochu sa stráca v hustom lesnatom poraste. I to je dôvodom, prečo ho z hlavného hrebeňa nie je vidieť.

Z Rajeckých Teplíc je to k Budzogáňu 2 hodiny

Vedie však k nemu náučný chodník z centrálneho kúpeľného parku Rajeckých Teplíc a postupne vás k nemu nasmerujú tabule s detailným popisom prostredia i v angličtine. K Budzogáňu sa dostanete pohodovou chôdzou za necelé 2 hodiny.

Pri pohľade naň vám určite zapracuje fantázia a objavíte v ňom rôzne metamorfózy, no väčšine ľudí pripomína zovretú päsť. Legenda hovorí, že tento útvar jeden obor, potulujúci sa Rajeckou dolinou, vystružlikal z najväčšieho stromu v širokom okolí, z hromoduba a zaželal mu, aby skamenel, pretože prácou na ňom stratil 3 dni drahocenného času. A tak sa aj stalo...