Jánošíková koliba

Počas pobytu na severe Slovenska najmä v regiónoch Orava a Liptov je všade cítiť jánošíkovskú tradíciu. Tá sa okrem iného prejavuje aj v zariadení reštaurácii a penziónov. A ktoré sú tie najznámejšie?

 

Jánošíkova koliba v Terchovej

Vstupnou bránou do Vrátnej je Terchová - obec preslávená legendárnym hrdinom Jurajom Jánošíkom a terchovskou hudbou, ktorá sa nedávno zapísala aj do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. V Terchovej sa nachádza aj štýlovo a útulne zariadená reštaurácia Jánošíková koliba, hneď veľa hlavnej cesty v smere na Zázrivú.

Jánošíkov dvor v Zázrivej

Penzión a drevenica Jánošíkov dvor sú situované v Zázrivej pod hrebeňmi Malej Fatry v krásnom prírodnom prostredí národného parku v blízkosti Jánošíkovho rodiska Terchovej. Penzión je zariadený v unikátnych dobových dreveniciach, ktoré si zachovávajú pôvodný ráz slovenskej ľudovej architektúry.

Penzión Jánošíkova Krčma

Jánošíková krčma sa nachádza v obci Valaská Dubová. Táto krčma, kde podľa povestí a kníh o Jánošíkovi chytili Juraja tak, že mu hodili pod nohy hrach je vzdialená od Ružomberka 8 km a z Dolného Kubína 9 km. Krčma a penzión vznikli rekonštrukciou pôvodnej krčmy, v ktorej podľa povestí v roku 1713 zlapali legendárneho slovenského zbojníka Jura Jánošíka.

Jánošíkova Koliba v Liptovskej Osade

Jánošíkova Koliba, ak idete z horského prechodu Donovaly tak na začiatku Liptovskej Osady je reštaurácia, ktorá bola dlhé roky vyhláseným liptovským miestom, kam sa chodilo na dobré halušky. V roku 2004 bol však podnik zatvorený. Našťastie, dnes má už podnik nového majiteľa a opäť funguje. Interiér je koncipovaný v tradičnom štýle liptovskej koliby a v lete je možné sedieť aj vonku. Je tu veľmi dobré parkovanie a z vlastných skúseností môžeme povedať, že halušky tu chutia skutočne vynikajúco!