Liptovska Mara

Vodná nádrž Liptovská Mara ma ideálnu polohou pre všetkých, ktorí sa zaujímajú nielen o vodné športy ale aj o turistiku, cykloturistiku, rybolov alebo o poznávanie histórie Liptova.

Liptovská Mara je umelo vybudovaná vodná nádrž a zároveň aj obľúbené letovisko na strednom Liptove. Svoje meno získala podľa rovnomennej zaniknutej dediny, ktorú v roku 1975 zaplavili vody novovybudovanej nádrže. Ako spomienka na zatopenú oblasť zostali nad vodnou hladinou iba ruiny kostolíka v lokalite nazývanej Havránok. Kostol starý niekoľko storočí pred zaplavením dôkladne preskúmali a všetky cenné artefakty preniesli do areálu budúceho liptovského skanzenu v Pribyline. Tu ich následne osadili do novopostavenej kópie kostola.

Len pripomeňme, že v Pribyline je tak dnes nádherné múzeum liptovskej dediny, ktoré je najmladším prírodným múzeom na Slovensku. V súvislosti s výstavbou vodnej nádrže Liptovská Mara si pripomeňme aj ďalšiu pamiatku. Približne 14 km od Liptovského Mikuláša v dedinke Svätý Kríž stojí Drevený artikulárny evanjelický kostol. Zaujímavosťou a unikátom je, že patrí k najväčším dreveným stavbám v Strednej Európy. Kostol bol pôvodne postavený v Paludzi, jednej zo zatopených obcí. Po schválení výstavby vodného diela bol kostol rozobratý, zreštaurovaný a v pôvodnej podobe znovu postavený v obci Svätý Kríž.

Autocamp Liptovský Trnovec

Pri dedine Liptovský Trnovec, vzdialenej od Liptovského Mikuláša približne 6 kilometrov je vybudovaný medzinárodný autocamp. Je zasadený v prekrásnom prírodnom prostredí, keď panorámu vodnej hladiny dopĺňa nádherný výhľad na Chočské vrchy, Nízke a Vysoké Tatry. Areál autocampu je dôkladne oplotený a chránený bezpečnostnou službou. Ubytovanie je v stanoch a prívesoch, ktoré majú špeciálne vyhradenú časť. Pre návštevníkov je tu pripravených niekoľko reštauračných zariadení, ale aj možnosť si zahrať plážový volejbal, minigolf, biliard, stolný tenis...

Ďalej je tu možnosť na zapožičanie športovej výbavy do vody - kajak, kánoe, surf, loďky, či vodné bicykle... Príjemným spestrením sú aj vyhliadkové jazdy na motorovom člne po Liptovskej Mare. Neďaleká pláž v tesnej blízkosti autocampu je pritom centrom kúpania na Liptovskej Mare. Ide o verejnú pláž, vyhradenú bójkami a hliadkovanú vodnou záchrannou službou. Pláž je široká a kamenistá, v blízkosti je dostatok stromov, kde je možné sa schovať pred ostrými lúčmi slnka.

Je len samozrejmé, že tak veľká vodná plocha ako je Liptovská Mara je rajom aj pre rybárov. Vyskytuje sa tu viacero druhov rýb, no najmä kapor, sumec, šťuka a je tu aj bohaté zastúpenie lososovitých druhov rýb.

Archeologická lokalita 

Vodná nádrž Liptovská Mara ma ideálnu polohou pre všetkých, ktorí sa zaujímajú nielen o vodné športy ale aj o turistiku, cykloturistiku

Okrem iného, môžu návštevníci Liptovskej Mary využiť volný čas aj na zaučenie sa v škole windsurfingu alebo jachtingu. Celkovo pripomeňme, že jachting je na Liptovskej Mare veľmi obľúbený a z roka na rok sa tu zhromažďuje čoraz viac súkromných plavidiel. Tu treba upozorniť, že vstup do vody je možný iba so špeciálnym povolením, ktoré vydáva Štátna plavebná správa a povodie Váhu. V blízkosti Liptovskej Mary sa nachádza aj významná archeologická lokalita zvaná Havránok. Konkrétne na vrchu Úložisko, hneď vedľa vodnej nádrže. Hradisko Havránok je charakteristickou, dobre viditeľnou dominantou údolia Váhu stredného Liptova. Nachádza sa na strmom výbežku rovno nad Vlaškami a zaniknutou Liptovskou Marou. Našlo sa tu sídlo z mladšej doby kamennej (300-100 pred n.l), kde momentálne prebieha rekonštrukcia časti starej keltskej osady Kotínov aj s obetným miestom z 1. storočia pred n.l..

Boli tu objavené aj pozostatky spálených obetných darov, medzi iným sa našli v starej studni aj kostry siedmych ľudí, pravdepodobne tiež obetí. Na tomto mieste stálo v 11. až 15. storočí slovanské hradisko, chránené drevenou palisádou. Zrekonštruované pozostatky obydlí dnes tvoria archeologické múzeum v prírode. Našli sa tu aj pozostatky keltských obydlí, zrekonštruovaná bola laténska hradba, brána a stredoveká obranná priekopa, či vydláždené nádvorie. V roku 1967 bola táto lokalita vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Prehliadka Havránku vám zaberie približne 30 minút, múzeum je otvorené od mája do septembra od 10.00 do 18.00 hodiny.