Lyžovačka Schladming

Lyžiarske stredisko Schladming  na severozápade Štajerska sa radí celkom určite medzi európsku klasiku. Z juhu Slovenska to do Schladmingu nie je vôbec ďaleko a tak som sa sem vybral vyskúšať miestne zjazdovky.

Z Bratislavy sa sem možno dostať za približne 3,5 hodiny, čo je zhruba rovnako ako do Vysokých Tatier. Tým však nikoho nechcem odhovárať od našich veľhôr. Prečo však neskúsiť aj niečo nové, napríklad už len pre porovnanie?

Schladming je u českých ale aj slovenských lyžiarov veľmi obľúbený, nakoľko sa jedná o prvé skutočné veľké alpské stredisko, zrejme najbližšie k našim hraniciam. O tom, že ide o európsku špičku svedči aj skutočnosť, že sa tu organizujú Svetové poháre v lyžovaní FIS a len pred nedávnom, 4. až 17. februára sa tu konali MS FIS v alpskom lyžovaní. To bol ďalší veľký impulz pre rozvoj tohto strediska, pričom vznikli nové ubytovacie kapacity a služby pre návštevníkov.

Ubytovali sme sa neďaleko lanovky. Celkovo, výhodou Schladmingu ale aj mnohých iných alpských centier je skutočnosť, že si môžete dať lyžiarske topánky na nohy priamo v hotely a ku lanovke to máte len pár desiatok metrov. Navyše, nad veľmi peknou dedinou s približne 4500 obyvateľmi sa do výšky vypínajú dohromady štyri navzájom prepojené vrcholy -  Reiteralm, Hochwurzen, Planai a Hauser Kaibling. Lyžovať tak môžete celkovo na približne 167 kilometrov zjazdoviek, čo je musím potvrdiť viac ako dostačujúce. Ako snowboardista však chcem upozorniť, že pri rôznych presunoch na iné zjazdovky sa môže stať, že budete musieť dať snowboard dolu, nakoľko neudržíte rýchlosť. S tým sa však stretávam aj v iných strediskách. V tomto máme jednoducho snowboardisti nevýhodu voči lyžiarom...

Najvyšší z vrcholov Hauser Kaibling je vo výške 2015 metrov. To možno nie je až tak vysoko ako sú napríklad strediská v Tirolsku. No nedostatku snehu sa tu skutočne netreba obávať. Práve naopak. V Schladmingu majú dokonale prepracovaný systém umelého zasnežovania, čo je zárukou toho, že lyžiarska sezóna sa tu začína oveľa skôr ako v iných strediskách. Navyše, vyššia je aj kvalita umelého snehu a práve to je jeden z dôvodov, prečo si zjazdovky v Schladmingu vyberajú za svoje tréningové stredisko rôzne národné reprezentácie, okrem iného aj tá domáca - rakúska. Navyše, na vrchol Hauser Kaibling vedú z údolia z rôznych miest hneď tri lanovky, na ktoré môžete nastúpiť hneď pri parkovisku.

Cena skipasu do celého strediska je na deň v hlavnej sezóne 44,55,- Euro. Na päť dní stojí skipas v hlavnej sezóne 200,5,- Euro.

Trochu bližšie si však pripomeňme každé zo štyroch stredísk:

Reiteralm

Lyžiarska oblasť pod horou Reiteralm /1860 metrov/. Nástup na lanovku sa nachádza len niekoľko minút autom od samotného Schladmingu. Táto oblasť je odporúčaná ako najpokojnejšia a najmenej frekventovaná oblasť z celého Schladmingu. O tom som sa presvedčil na vlastnej koži, lyžovanie tu bolo veľmi príjemné, svahy boli skutočne zaplnené len mierne. Rozhodne však tunajšie zjazdovky stoja zato. Sú široké, dlhé a je na nich dobrá orientácia a prehľad.

Planai

Vrchol Planai je vo výške 1894 metrov druhým najvyšším vrcholom v Schladmingu. Dá sa povedať, že ide o najnavštevovanejšiu časť strediska. Zhromažďujú sa tu najmä milovníci rýchlych a dlhých zjazdov. Možno aj preto by som Planai odporúčal pre tých skúsenejších lyžiarov. Dostať sa sem možno zo susedného vrchola  Hauser Kaibling alebo Hochwurzen. No a samozrejme lanovkou z údolia. Výhodou tohto strediska je aj mimoriadne kvalitné zázemie v podobe množstva reštaurácii a napríklad pre freestylerov je tu park Planai, ktorý si mnohí nevedia vynachváliť.

Hochwurzen

Stedisko vo výške 1850 metrov. Opäť znesie aj tie najvyššie kritéria. Navyše, sneh sa tu v potrebnej kvalite dobre drží aj v poobedných hodinách. Zábava tu nekončí ani vo večerných hodinách, nakolko večer tu možno popri nočnom lyžovaní využiť aj adrenalín osvetlenej sánkarskej dráhy v dĺžke sedem kilometrov. To sme samozrejme skúsili a ide skutočne o super zážitok! Večerné sánkovanie skutočne odporúčam na spestrenie. Treba si však z bezpečnostných dôvodov radšej zobrať lyžiarsku helmu, okuliare a pevnú obuv.

Hauser Kaibling

Je najvyšším vrcholom celého strediska vo výške 2 015 m n. m. Tu niet čo dodať, celkovo 37 kilometrov zjazdoviek ponúka perfektné lyžovanie aj snowboardovanie. Z Hauser Kaiblingu sa môžete spustiť späť do údolia alebo sa vydať vľavo k novej osemsedačke, ktorá vás vyvezie na vrchol susedného strediska Planai.

Falkensteiner

Ako tip pre fajnšmekrov ubytovania by som odporučil úplne nový hotel Falkensteiner Schladming, ktorý otvorili pri príležitosti nedávnych MS v alpskom lyžovaní len pár dní pred ich zahájením. Nachádza sa blízko lanovky Planai - Planet v srdci Schladmingu a má skutočne namakaný interiér a perfektné SPA centrum. Samozrejme, hotel  je využitelný na rôzne aktivity celoročne.