Lackenhof

Kúsok pred Hochkarom, z Bratislavy 250 kilometrov jazdy autom, leží lyžiarske stredisko Lackenhof. Lackenhof je pre slovenských turistov len málo známe stredisko.

Lenže to čo ponúka sa oplatí vyskúšať na vlastnej koži. Spomedzi dvadsiatky väčších či menších lyžiarskych centier Dolného Rakúska sú pre svoju blízkosť k Bratislave najznámejšie Semmering-Hirschenkogel a Semmering-Stuhleck. Hochkar je považovaný za najlepšie stredisko Dolného Rakúska, no ten už je približne tri a pol hodiny cesty od slovenských hraníc. Pri tejto príležitosti si teda trochu bližšie predstavme práve Lackenhof.

Po lyžovačke už len ticho a pokoj

lackenhof Horská, pôvodne drevorubačská dedinka Lackenhof, ležiaca v nadmorskej výške 810 m je zo všetkých strán dokonale ukrytá v kopcoch. Vedie k nej jediná horská cesta. Keď sme sa ňou dostali do dediny, preniesla sa na nás pokojná, skoro ospanlivá atmosféra. Žiadne masy turistov v autobusoch cestovných kancelárií či zástupy áut.

Aj päť neveľkých parkovísk je roztrúsených po celej dĺžke dediny, takže sme mali pocit, akokeby tu turistický ruch takmer vôbec neexistoval. Ak by sme mali ostať pri porovnávaní s neďaleko ležiacim a známejším strediskom Hochkar, rozdielom je, že v Lackenhofe nevsadili výhradne na masovú, jednodennú či víkendovú lyžiarsku turistiku. "Chceme, aby u nás hostia našli čo najväčší pokoj a relax.

Ponuka je prispôsobená tak, aby sa tu cítili dobre celé rodiny," potvrdzuje Andrea Schappacher z informačnej kancelárie v Lackenhofe. "Máme tu lyžiarsku škôlku, dve ľahké zjazdovky pre deti, jednu z nich s čarovným kobercom, ktorý ich vyvezie na kopec namiesto vleku. Kým sa deti zabávajú, rodičia si môžu v pokoji zalyžovať." Aj večer bol v dedine kľud oveľa skôr, ako býva zvykom v ostatných strediskách. Pri nočnej prechádzke sme nenarazili ani na jednu hlučnejšiu reštauráciu či bar, do tmy svietil len útulné reštaurácie, ticho a tmu rušilo iba vrčanie osvetleného ratraku šplhajúceho sa po zjazdovke nahor.

Ubytovanie zháňajte vopred

V Lackenhofe vládne zima ako sa patrí. V dedine siahala snehová prikrývka až k oknám prízemia domov, na zjazdovkách bolo takmer dva a pol metra snehu. "Sezónu tradične otvárame v novembri a končíme na Veľkú noc. Táto oblasť je aj súčasťou národného parku Ötscher - Tormäuer a tak sem turisti prichádzajú aj v lete. Od júna do októbra funguje pre nich dvojsedačková lanovka," hovorí Andrea Schappacher z informačnej kancelárie.

Ubytovanie sa dá nájsť v niektorom zo 46 oficiálnych turistických zariadení, alebo aj na privátoch. Cena sa pohybuje už od 16 euro za noc s raňajkami. Za väčší luxus si musíte priplatiť. Ale pozor, zháňať ubytovanie až priamo na mieste sa nemusí vyplatiť, najmä ak chcete prespať iba jednu noc ako my. Prednosť zväčša dostanú celotýždňoví dovolenkári a tak si ubytovanie radšej zarezervujte vopred. Napríklad cez internet. Ceny jedla vo zväčša drevených chatách na svahu sa dajú zvládnuť. Za šalát zaplatíte 1,5 eura, za výdatnú polievku od dvoch do troch eur, za hlavné jedlo 4 eurá. Čaj stojí jedno euro, pivo či malý štamperlík ovocnej pálenky na zahriatie do dvoch eur.

Dve čierne zjazdovky sú ozdobou strediska

Zjazdovky v Lackenhofe sa rozprestierajú ako krídla na dve strany. Jedna časť leží pod vrchom Malý Ötscher (1560 m. n. m.) a lyžiarov až tesne pod vrchol vyvezie nová štvorsedačka. Odtiaľ sa dá zviesť do druhej časti , kde štartuje dvojsedačková lanovka pod najvyšší vrch - Veľký Ötscher (1893 m. n. m.).

Škoda že je tu iba dvojsedačka, lebo pri nej sa zbiera najviac lyžiarov a v najexponovanejších časoch sa vytvárajú rady. Kompletná dĺžka zjazdoviek je 19 kilometrov, najdlhšia - Riffelabfahrt - meria 2,8 km. Dve čierne, najťažšie zjazdovky v stredisku sú naozaj výzvou aj pre dobrého lyžiara a patria k najťažším v Dolnom Rakúsku. Ďalšie dve zjazdovky sú homologizované lyžiarskou federáciou pre oficiálne FIS preteky, na jednej z nich si môžete za jedno euro zmerať svoj čas na trati pre obrovský slalom. Bokom od všetkých majú snoubordisti park s U-rampou, prekážkami a skokmi.

Ako ísť autom?

250 km po trase: Bratislava Viedeň diaľnicou A1 smerom na St. Pölten na úrovni mesta Ybbs odbočiť na Wieselburg Scheibbs Gaming Langau - Lackenhof