Spišský hrad | Spišský hrad vstupné

Na kultúrnom a hospodárskom živote celého Spiša sa v minulosti podieľalo množstvo národov. Nielen Slovákov ale aj Nemcov, či Talianov a narodil sa tu pravdepodobne aj panovník Ján Zápoľský, významná osobnosť v dejinách Poľska. A kam na Spiši? Poďme si niečo povedať o symbole celého Spiša, ktorým je Spišský hrad.

Spišský hrad Otváracie hodinY

Máj – september  

Denne: 09.00 – 19.00 h, posledný vstup do hradu o 18.00 h 

Október a apríl 

Denne: 09.00 – 17.00 h, posledný vstup o 16.00 h  Spišský hrad je otvorený od 14.4.2022. 

November 

Otvorené do odvolania: 9.00 – 16.00 h, posledný vstup pre návštevníkov je o 15.00 h 

December – marec 

Spišský hrad zatvorený. 

Nočné prehliadky 

Každú prázdninovú sobotu (júl a august). Začiatok o 20.30 h.

*Zmena programu vyhradená. (aktualizované v decembri 2023)

Kontakt 

e-mail:  [email protected]

telefón: +421 53 45 413 36, +421 53 45 127 86

Spišský hrad Vstupné

NA SPIŠSKOM HRADE JE MOMENTÁLNE PRÍSTUPNÉ LEN STREDNÉ A DOLNÉ NÁDVORIE.

Spišský hrad cenník:

  • 8,00 eur dospelí
  • 6,00 eur študenti (19-26 rokov), dôchodcovia
  • 4,00 eur deti (6-18 rokov; kultúrne poukazy sú akceptované), držitelia preukazu ZŤP
  • 19,00 eur rodina (max. 4 osoby, napr. 2 dospelí + 2 deti)

V cene vstupenky je:

Spišský hrad prehliadka s audio sprievodcom SK/ GB/ D/ PL/ HU (po zložení zálohy 10,00 eur, ktorá bude pri odchode vrátená) – voľný pohyb v celom areáli vrátane múzea a veže (vstup so psom je povolený do celého areálu okrem múzea) – prehliadka hradu so „živým“ sprievodcom SK/ GB/ D v pravidelných hodinových vstupoch (poplatok za rezerváciu 20,00 eur)

Vstupenka na stredné a dolné nádvorie

  • 6,00 eur dospelí
  • 4,00 eur deti, študenti, dôchodcovia

Nočné prehliadky (júl, august/ soboty/ 20:30 hod./ slovenský jazyk; v cudzom jazyku rezervujte vopred 053 454 1336)

  • 10,00 eur základné
  • 8,00 eur zľavnené (deti nad 6 rokov, študenti, dôchodcovia)
  • 25,00 eur rodinné (max. 4 osoby, napr. 2 dospelí + 2 deti)

(deti do 6 rokov, seniori nad 80 rokov, novinári, múzejníci, zamestnanci SNM a Poštovej banky zdarma)

Nezabudnite, že vstupné je v prvú stredu v mesiaci zdarma! (aktualizované december 2023)

na Spišský hrad Vlakom Cez Spišské Vlachy?

 

Túra na hrad

Ak sa sem chcete vybrať pešo, je to veľmi jednoduché. Na Spišský hrad sa dostanete z mestečka Spišské Podhradie. Od zastávky autobusu sem trvá výstup cca 30 minút, od vlakovej stanice približne 20 min.

Autobusom

Najjednoduchšie je dopraviť sa do Spišského Podhradia autobusom z Popradu alebo vlakom. Cestujúci vlakom sa dostanú zo Spišskej Novej Vsi osobným vlakom do Spišských Vlachov, kde presadnú na vlak do Spišského Podhradia. (POZOR: Nemôžete sa ale spoľahnúť na nadväznosť spojov, vlaky na seba vo Spišských Vlachoch nečakajú). 

Cesta autom

K Spišskému hradu sa dostaneme autom od Popradu po E50 cez Levoču (pamiatky UNESCO) do Spišského Podhradia. Z Popradu to je asi 40 kilometrov. Zo Spišskej Novej Vsi to je do Spišského Podhradia 25 kilometrov.

Spišský hrad Parkovanie

Do areálu vedie asfaltová cesta, na konci ktorej je verejné parkovisko. Nie je však veľmi veľké. Je dosť možné, že bude plné. Najmä počas hlavnej sezóny je parkovanie na Spišskom hrade problém. Parkovanie je možné aj popri ceste. Alebo v obci Spišské podhradie je parkovisko pri cintoríne.

Spišský hrad Parkovanie

Spišský hrad Zaujímavosti

Spišský hrad možno považovať za symbol nášho stredoeurópskeho regiónu. Na kopci pred stáročiami postavili zo spišského travertínu pamätník mnohých udalostí, majestátnu pevnosť - Spišský hrad. Lokalita je súčasťou národného kultúrneho dedičstva a je na zozname Súpisu pamiatok chránených UNESCOM. Spišský hrad je známy ďaleko za hranicami Slovenska nielen preto, že samotná zrúcanina má najväčšiu rozlohu v strednej Európe, ale najmä vďaka nádhernej prírodnej scenérii a úžasnej atmosfére tunajšieho kraja. Svedčí o tom množstvo návštevníkov z celého sveta, ktorých sa tu každý rok vystrieda vysoko cez sto tisíc.

História Spišského hradu

Za slnečného počasia vidno siluetu dračieho hniezda už zďaleka a svojou majestátnosťou priamo volá po ruke maliara či pere poeta. Nie nadarmo je častým objektom fotografov, filmárov a iných umelcov. Prvý písomný doklad o Spišskom hrade je z roku 1209 v listine kráľa Ondreja II, dokladujúcej aj existenciu Spišskej župy. Intenzívna stavebná činnosť v hradnom areáli začína po tatárskom vpáde. V najvyššej časti brala sa postavil honosný románsky palác - trojpodlažná stavba, ktorá ešte dnes očarúva svojou kompaktnosťou a monumentálnosťou.

Ďalšie úpravy v gotickom slohu sa na Spiši robili začiatkom 14. storočia, v čase bojov o uhorskú korunu. Významná udalosť sa odohrala v roku 1442, keď získal panstvo Ján Jiskra, čím sa posilnilo jeho postavenie na Spiši. Na západnom hradnom svahu bolo pristavili opevnenie s vežami, slúžiacimi na ochranu táboriacim vojskám. Hradná plocha sa tým hodne rozšírila, ale po odchode vojsk dolné nádvorie stratilo na význame.

Hradné panstvo časom prešlo do rúk Juraja Thurzu a bratov Imricha a Štefana Zápoľského. Ďalší významný moment nastal po narodení Imricha, syna Jána Zápoľského, ktorý sa stal po bitke pri Moháči uhorským kráľom. Od prvej polovice 16. do konca 17. storočia pripadol Spiš postupne rodine Thurzovcov a Csákyovcov. V tomto období však už stráca svoj vojenský význam a postupne sa naň zabúda. Odolal vojnám i dobyvateľom, ale neodolal ohňu a času. V roku 1780, keď ma hrade zúril veľký požiar, zostala z neho rozľahlá ruina. Tieto skutočnosti však v ničom neznížili jeho význam. Svedčí o tom aj bohatá ústna tradícia, ktorá sa viaže k jeho histórii.

Spišský hrad interiér

Hlavná časť zachovaných budov sa nachádza na hornom hrade, kde zaujme predovšetkým renesančná arkádová chodba pochádzajúca z prelomu 16. a 17. storočia. Mala funkciu spojovacieho článku medzi západnými gotickými palácmi, obrannými časťami a kaplnkou. Dnes slúži ako expozičná miestnosť s výstavou obranných zbraní a archeologických nálezov.

Kaplnka bola postavená v dvoch fázach. Jej vznik pravdepodobne súvisel so stavebnými úpravami Spišského hradu v rokoch 1430 – 1437. 

Spišský hrad v noci

Počas letných sobôt, v prípade ak nebude iný program, sa tu uskutočňujú nočné prehliadky hradu. Začínajú o 20.30 a sprievodcovia vás prevedú tajnými zákutiami areálu. Viac informácií nájdete na stránke www.spisskemuzeum.com.

Povesť o Rolandovi A hedvige

Dodnes sa nám zachovalo množstvo rozličných povestí. Povedzme si aspoň jednu z nich - o rytierovi Rolandovi a kňažnej Hedvige. Roland bol postrachom celého okolia. Svojimi lúpežami ohrozoval nielen Spiš, ale i vzdialené kraje. Jeho bezočivosť nepoznala hraníc - dokonca zajal samotného spišského prepošta. Vtedy sa už o Rolandových výčinoch dozvedel sám kráľ a pohrozil mu hrdelným trestom. V tom čase prechádzala tunajšími lesmi poľská kňažná Hedviga zo svojím sprievodom. Rytier Roland, verný svojej tradícii, nechal sa zlákať jej krásou a uniesol ju na svoj hrad. Ako to všetko skončilo? Situácia sa vyvinula tak ako nikto nečakal. Medzi rytierom a krásnou Hedvigou vzplanula láska, ktorá zvíťazila nad spravodlivosťou i zákonom. Rolanda omilostili pred kráľom a dokonca ho vymenovali za kastelána. Aj malé dieťa vie, že na každej povesti je aspoň štipka pravdy. Tak je to aj v tomto prípade. Rytier Roland je skutočná postava a povesť sa pravdepodobne viaže k udalostiam z roku 1275.

Spišský hrad a okolie

Spišská Kapitula

Pre návštevníkov je Spišský hrad zaujímavý nielen históriou, ale aj svojou monumentálnosťou v spojení s okolitou prírodou. Jedinečný výhľad sa naskytne z najvyššie položeného miesta - veže donjon. Dobrodružstvom je už samotný výstup po jej neuveriteľne tenkých a točitých schodoch. Veľký chlap s nadváhou by si určite neužil radosť z prekrásnej prírodnej scenérie. Za slnečného počasia vidno vzdialené končiare Tatier a okolitú scenériu Spiša. Ako na dlani sa ponúka výhľad na Spišské Podhradie a Spišská Kapitula s veľkým historickým a kultúrnym významom.

Centrum lokality Spišská kapitula tvorí biskupský palác, v ktorom má dodnes sídlo spišský biskup. Ďaleko nie je do starobylej Levoče či Kežmarku, cez ktoré vedie Gotická cesta, pretínajúca najvýznamnejšie pamiatky tunajšieho regiónu. Samotný vývoj a dejiny dračieho hniezda zachytáva hradná expozícia. Pre turistov je prístupný od začiatku mája do konca októbra. V zime je Spišský hrad uzavretý, ale na požiadanie skupín turistov sa sprístupňuje. Pre zahraničných návštevníkov sú k dispozícii sprievodcovia, so znalosťou angličtiny a nemčiny.