5 tipov na zastavenie pri ceste autom do Chorvátska

foto: Julien Duval / ZTB

Dovolenka v Chorvátku je pre Slovákov typická aj tým, že sem väčšinou jazdíme vlastným autom. Samozrejme, snaha je čo najskôr byť pri mori a vo vnútrozemí sa zbytočne nezdržiavať. No už teraz máte husiu kožu z dlhej a únavnej cesty? Skúsim vám pripomenúť zopár tipov, ktoré sa v chorvátskom vnútrozemí určite oplatí vidieť. A prípadne si dať aj jednodennú zastávku. Cestu si tak môžete rozdeliť na dve časti a spestriť zastávkou alebo návštevou jednej z mnohých pamätihodností chorvátskeho vnútrozemia.

Zastavte sa v Záhrebe

Ak sa vyberiete do stredu alebo na juh Chorvátska na trase cez slovinský Maribor, míňate cestou osemstotisícové hlavné mesto Záhreb. Záleží už len na vás, či pri značke centrum skrútite volantom. Ak áno, privíta vás rušná metropola európskeho juhu s rušnou premávkou, množstvom pamiatok, ale aj povestnými cukrárňami, nazývanými slastičarna.

Najväčšia kaviareň Európy - aj tak volajú svoje mesto Záhrebčania.

V centre mesta pod holým nebom čakajú na hostí stovky kaviarní. Atrakciou je najmä Tkalčićeva ulica. V nízkych starých domoch s farebnými fasádami sa nachádza množstvo barov, diskoték a reštaurácií, všade sa ozýva hudba a veselá vrava, všade cítiť vôňu pečeného mäsa a korenia. Pomedzi množstvo ľudí by sotva jablko prepadlo, ulica pripomína hmýriaci sa pestrofarebný koberec.

Zagreb_St. Mark's Church_photo-Julien Duval
Kostol svätého Marka v Záhrebe, foto: Julien Duval / ZTB

Historické jadro Záhrebu má tri časti: Kaptol - centrum katolíckej cirkviGradec - sídlo parlamentuDolné mesto, kde pulzuje spoločenský život. V jeho starých uliciach upútajú návštevníkov bohaté kvetinové trhy. Práve tadeto vedie hlavná tepna mesta ústiaca na Námestie bána Josipa Jelačiča. Ako pavučina sa z neho rozbiehajú úzke uličky do vyvýšeného barokového Horného mesta, kam sa dá dostať aj pozemnou lanovkou postavenou v roku 1888. Je odtiaľ nádherný výhľad na panorámu celého Záhrebu a hlavnú dominantu, majestátnu, stodesať metrov vysokú Záhrebskú katedrálu, ktorá bola útočiskom obyvateľov mesta v čase vojen. Pohnutú minulosť tu však už vôbec necítiť. Naopak, Záhreb dnes prekypuje životom a optimizmom, ktorý návštevníkom rozdáva plným priehrštím.

Zagreb_photo-Zoran Jelaca
Panoráma starého Záhrebu, foto: Zoran Jelaca

Zagorje, Kumrovec a rodný dom Josipa Tita

Množstvo príležitostí na zaujímavé výlety v sebe skrýva aj oblasť severne od Záhrebu, nazývaná Zagorje. Poetický kopaničiarsky kraj plný zelených lesov a jazier, bohatý na historické a kultúrne pamiatky, je preslávený vynikajúci m bielym vínom Chardonnay a červenou frankovkou, pýchou zagorských viníc.

Približne tridsať kilometrov na severozápad od Záhrebu leží cieľ pre milovníkov agroturistiky a folklóru. Ten, kto chce spoznať tradičný život na zagorskom vidieku spred sto rokov, je v dedinke Kumrovec na správnom mieste. Udržiavané dedinské domy so slamenými strechami, drevené okná plné červených kvetov a ľudia postávajúci na verandách, poskytujú jedinečný obraz života na vidieku, ktorý vo väčšine domov pokračuje tradičným spôsobom dodnes. Dominantou je rodný dom Josipa Broza Tita, pred ktorým stojí jeho majestátna bronzová socha.

Kumrovec
Kumrovec, foto: Ivo Biocina

„chorvátske Bojnice"

Neďaleko, po prechode slovinských hraníc na ceste z Mariboru smerom na mestečko Lepoglava privítajú turistov „chorvátske Bojnice" - hrad Trakošćan. Jeden z najkrajších hradov Chorvátska a zároveň aj historické múzeum sa nachádza v romantickom prostredí uprostred hôr, obklopený lesoparkom a záhradou.

Trakoscan
Trakošćan, foto: Zoran Jelaca

Múzeum krapinských Neandertálcov 

Po krátkej odbočke na hrad Trakošćan pokračuje cesta hlavným ťahom na Záhreb cez mesto Krapina. V časti Hušnjakovo v roku 1899 objavili pozostatky pravekého človeka, ktoré patria medzi najvýznamnejšie na svete.

Našiel sa tu najväčší počet skamenených kostí Neandertálca v Európe – zhruba 900 ľudských pozostatkov približne 80 osôb, ako aj kosti rôznych zvierat z obdobia až 125 000 rokov p. n. l. Hoci výskumy dokázali, že predhistorický Krapinčania boli ľudožrúti, dnes rušnú a divokú minulosť pripomína iba archeologické múzeum zo sadrovými postavami pravekých ľudí a zvierat. Múzeum krapinských Neandertálcov interaktívne približuje počiatok života na Zemi a evolúciu ľudstva.

Krapina
Krapina, foto: Ivo Biocina

Plitvické jazerá

Medzi najväčšie turistické magnety chorvátskeho vnútrozemia patria slávne Plitvické jazerá, vzdialené približne sto kilometrov južne od Záhrebu.

Úchvatná a na svete jedinečná sústava vodopádov a jazier je sprístupnená drevenými mostíkmi, ktoré križujú kaskády padajúcej vody.

Plitvice
Plitvice, foto: Goran Safarek

Zeleň okolitých lesov a krištáľovo čistá voda pôsobia fascinujúcim dojmom. Tento pocit graduje, ak sa návštevník ocitne uprostred trblietavej hladiny na úzkej drevenej cestičke, obklopený hukotom padajúcej vody a oslepený hmlou z vodopádu. Hádam ani netreba pripomínať, že práve aj tu sa nakrúcala legendárna "winnetuovka" - Poklad na Striebornom jazere. Tu som po prvý krát videl ako malý chlapec a už vtedy som vedel, že sem sa raz prídem pozrieť.

Chorvatsko logo

Advertisement