Otvorili Via ferratový svet s najťažšou ferratovu cestu F-úha na Slovensku

Návštevníci Kremnických vrchov sa môžu tešiť na nové adrenalínové zážitky. Od minulej soboty 15.08. sa už môžu prejsť Via ferratovým svetom s najťažšou ferratovou cestou F-úha s obtiažnosťou “F“. Via ferratový svet sa tak rozšíril a v súčasnosti ponúka lezecké cesty obtiažnosti B, C, E a F.

  • - tento text je tlačová správa OOCR Stredné Slovensko

,,Pre návštevníkov sme vybudovali Via ferratový svet so zaistenými lezeckými cestami s obtiažnosťou “B, C, E“ a najťažšou via ferratovou cestou s obtiažnosťou “F“. Lezecké cesty sú prepojené aj rôznymi technickými prvkami ako vtáčie hniezda, kyvadlo, kladina, lanové mosty. Cesta Via Commo s obtiažnosťou “C“ končí na vrchole skalného masívu, odkiaľ lanovým mostom s dĺžkou 32 m vo výške 35 m prejdete na skalný hrebeň, z ktorého sú nádherné pohľady na Skalku, Krížnu a Turiec. Nezabudli sme ani na najmenších návštevníkov, ktorí so svojimi rodičmi prichádzajú na Skalku a pri vstupe do Via ferratového sveta sa môžu vyzabávať v Detskom raji. O tom, čo ich tam čaká nebudem hovoriť, ale pozývam – príďte sa pozrieť“, uviedol Alexander Ferenčík, primátor Mesta Kremnica.

ferrata skalka

ferrata skalka

Táto fáza Via ferratových trás doplnila už existujúcu Via ferratovú infraštruktúru na Skalke. 

Zaistené cesty (via ferraty) Via ferratový svet sa nachádzajú v Kremnických vrchoch v starej časti Skalky. Vstup do Via ferratového sveta je pri starých vlekoch na Skalke.

Via ferratový svet má viacero ciest :

1. Cvičná via ferrata - obtiažnosť "B" , dĺžka 15 m. Cvičná ferrata je určená na nácvik a zaobchádzanie s via ferratovým výstrojom. Končí pri ikonickom strome, ktorý sa nevzdal ani v ťažkých podmienkach na Skalke.

2. Via ferrata traverz - obtiažnosť "B" , dĺžka 100 m. Je to hlavná jednosmerná via ferrata, ktorá traverzuje skalný masív medzi zjazdovkami. Via ferrata traverz je poprepájaná viacerými zážitkovými prvkami ako sú vtáčie hniezda, kladina, kyvadlo, mosty a rebrík DNA. Návštevník môže traverz opustiť na viacerých únikových miestach.

3. Hrebeňová via ferrata - obtiažnosť "B", dĺžka 30 m. Via ferrata vedie výrazným hrebeňom a v jej strede sa križuje s Via ferratou traverz.

4. Via Commo - obtiažnosť "C" , dĺžka 110 m. Via ferrata traverzuje pás skál v ľavej časti vedie dreveným mostom popri javore v záreze skál, ďalej cez vrcholovú skalnú stienku a vystupuje na skalnej veži pri lanovom moste s dĺžkou 32 m a maximálnou výškou 35 m, ktorý končí na skalnom masíve s výhľadmi do širokého okolia.

5.Via ferrata F-úha - obtiažnosť "F", dĺžka 45 m, previs 11 m. Najťažšia ferratová cesta na Slovensku, ktorú odporúčame skúseným lezcom. Pozor je extrémne náročná! V pravom slova zmysle je to horolezecká cesta obtiažnosti 7+ UIAA istená via ferratovým lanom. Je určená pre lezcov, ktorí povinne zvládajú uvedený stupeň obtiažnosti.

6. Via ferrata Malá výzva E-jha - obtiažnosť "E" , dĺžka 16 m, previs 3 m. Via ferratový svet sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie sú k dispozícii na zapožičanie v Relax centre na Skalke.

- podobné články o Skalke: Najdlhší ferratový most v Strednej Európe, 37 metrová lanová sieť a to všetko na Slovensku!

Viac informácií nájdete na webovej stránke www.visitkremnica.sk, www.kremnica.sk.