Trajektom po krajinách Stredomoria

Hádam každý z nás už zatúžil po dovolenke na luxusnej lodi uprostred šíreho oceánu, na míle vzdialený od každodenného stresu. Hoci exotická dovolenka v Karibiku je ešte stále pre našinca drahá, výhody trajektovej dopravy v Stredomorí môžete vyskúšať už tento rok...

Okružné plavby na komfortných výletných lodiach sú čoraz populárnejšie. „Plávajúce hotely“, križujú po všetkých svetových moriach a oceánoch, pričom klientelu tvoria ľudia všetkých vekových kategórii. Okružná plavba po Karibiku, Stredomorí alebo ostrovoch Tichého oceánu, však nie je lacná záležitosť. V prepočte stojí na osobu od tridsaťtisíc až po niekoľko stotisíc korún.

Sardínia, Elba, Korzika a Chorvátsko

Preto si pripomeňme ďalšiu možnosť lodnej dopravy – trajektovú. Plavba trajektom síce nieje klasickou výletnou plavbou je však vyhľadávanou a neraz aj nepostrádateľnou súčasťou dovolenky v prímorských štátoch. Pripomeňme si, že trajekty sú využívané najmä medzi Talianskom a Gréckom, nevyhnutné sú pri ceste autom na Korziku, Sardíniu, Elbu, či chorvátske ostrovy a donedávna boli nevyhnutnosťou pri ceste autom do Anglickom. Hojne sú však využívané medzi Dánskom, Švédskom a Nórskom, alebo Španielskom a Balleárskymi ostrovmi... Možností je ale ďaleko viac.

Slováci ako suchozemci, využívajú takúto formu dopravy v porovnaní s obyvateľmi prímorských štátov a ostrovov len v malom množstve. Postupne sa však situácia mení a čoraz viac našincov sa nechá zlákať aj na trajekt. Pokiaľ boli v minulosti najžiadanejšie lodné lístky z Talianska do Grécka, v súčasnosti patria medzi najvyhľadávanejšia trasy z talianskeho Livorna na Sardíniu /približne 290 EUR za 4 osoby a auto/, Korziku alebo Elbu. Ceny sa pritom menia podľa toho, či sa chystáte cestovať v noci alebo cez deň, víkend alebo v pracovnom čase, v zime alebo lete. Lístky si môžete zakúpiť vždy priamo v prístave alebo zarezervovať cez internet. V letnej turistickej sezóne ale doporučujeme objednať palubenky cez internet lebo sa môže stať, že bude vypredané. Väčšina Slovákov má pritom záujem o letnú dovolenku v Stredomorí.

Jedna z hlavných výhod trajektovej dopravy je pritom v preprave vlastného auta, samozrejme, pri prijateľnej vzdialenosti. Tu treba pripomenúť, že cesta trajektom je veľmi pohodlná a už samotná je veľkým zážitkom a pre mnohých aj netradičným dobrodružstvom. Bežnou súčasťou komfortu je bazén na palube, reštaurácia, lehátka, nadherný výhľad a možnosť relaxu po dlhej ceste. Okrem konzumácie v reštauráciie je prakticky všetko v cene lístku. Keďže nemáme more, musíme sa najprv do prístavu nejako dostať. Preto je minimálny záujem o plavbu trajektom medzi Španielskom a Marokom alebo Barcelonou a Mallorocou. Po prerátaní nákladov na pohonné hmoty a zvážení pohodlia, dá drvivá väčšina ľudí prednosť lietadlu. Iná je však situácia pri ceste z Talianska do Grécka alebo na chorvátske ostrovy. Spiatočný lístok s kajutou pre dve osoby a auto, stojí na trase Ancona – Patras, v sezóne približne 700 - 800 Euro. Palubenka, lístok bez kajuty s možnosťou nocovať na palube, stojí v takomto prípade približne 400 - 500 Euro. Zhruba rovnaká je cena pri plavbe do Patrasu z Benátok, takže sa dá ušetriť za benzín a poplatky na diaľnici. Aj tak však ide o pomerne drahú záležitosť.

Loďou do Grécka

Kto by sa napriek tomu rozhodol pre cestu do Grécka vlastným autom a chcel by sa vyhnúť útrapám pri prechode cez Balkán, má ďalšiu možnosť. Spiatočný lístok pre dve osoby a auto, stojí za deväť hodinovú plavbu z Brindisi do gréckej Igumenitse v sezóne približne 220 Euro. Pod pojmom sezóna sa ale v takýchto prípadoch nemyslí letné obdobie. Sezóna je počas piatku, soboty a nedele. Cez týždeň stojí cesta trajektom výrazne lacnejšie. Treba teda zistiť presnú cenu lístka na trajekt, zvážiť všetky výhody a nevýhody a správne sa rozhodnúť. Šťastnú cestu...

Zopár adries na trajektove spoločnosti: