Romantický Paríž

Paríž je mnohými považovaný za najkrajšie mesto sveta. Hlavné mesto Francúzska je obľúbeným cieľom turistov po celý rok. Navštíviť ho na jeseň je výhodné hneď z mnohých dôvodov.

Paríž je mnohými považovaný za najkrajšie mesto sveta. Hlavné mesto Francúzska je obľúbeným cieľom turistov po celý rok. Navštíviť ho na jeseň je výhodné hneď z mnohých dôvodov. Poradíme, ako sa tam najlacnejšie dostať, kde prespať a ktoré atrakcie navštíviť.

Ako do Paríža?

montmartreToto európske veľkomesto je veľmi dobre napojené na cestnú a železničnú sieť, v tesnej blízkosti sa nachádzajú tri letiská. Najmenej vhodná je cesta vlakom, zaberie najviac času a neobídete sa bez niekoľkých prestupov. Lepšou voľbou je autobus, priamo spojenie ponúka napríklad spoločnosť Student Agency za 69 Eur za jednu cestu z Bratislavy, ktorá trvá asi 17 hodín. Môžete ísť aj svojím autom cez Nemecko.

Vo Francúzsku je kvalitná diaľničná sieť, ale spoplatnená mýtom. Pri ceste vlastným autom je najväčším problémom parkovanie, v centre na ulici to neodporúčame. Nutnosťou je hotel s vlastnou garážou, to ale môže celý výlet výrazne predražiť. Najrýchlejšia a najpohodlnejšia je doprava lietadlom. Z Bratislavy lieta do Paríža Ryanair dvakrát týždne. Alebo lepšie z Viedne s Air Berlin. Každý deň lieta na letisko Charles de Gaulle kúsok od centra mesta. Čas od času je možné u nich nájsť veľmi lákavé ceny leteniek.

Doprava po Paríži

louvreParíž má prepracovaný systém mestskej hromadnej dopravy. Chrbtica je tvorená rozsiahlym a známym metrom. Ak sa budete pohybovať v centre, vystačíte si iba s ním. Staníc je mnoho a sú veľmi dobre značné. Je možné kúpiť si lístky na jednotlivé jazdy, balíček po desať vyjde na 11 EUR. Pre turistov sa vyplatí špeciálna karta Paris Visite, na ktorú dostaneme zľavy na vstupné do väčšiny múzeí a atrakcií. Ak chcete navštíviť zámok Verailles, použite prímestské vlaky RER. Lístok je potrebné kúpiť samostatne priamo na stanici.

Ubytovanie v Paríži

V Paríži nájdete všetky druhy ubytovania. Od tých najobyčajnejších nocľahární po luxusné päť hviezdičkové hotely. Je dobré vedieť, že hotelové izby sú tu menšie oproti štandardu v iných mestách. Najlacnejšie sa ubytujete v nocľahárňach prezývaných „Formula 1“, ktoré sú ale iba na okraji mesta. Dobrým kompromisom je zvoliť niektorý zo známych hotelových reťazcov, napríklad IBIS. Na jednu noc v dvojlôžkovej izbe si pripravte 40 Eur.

Čo stojí za to vidieť

Paríž má tú výhodu, že väčšina najväčších atrakcií je v pešej vzdialenosti. Za jeden deň môžete obísť väčšinu pamiatok vrátane slávnej Eiffelovej veže. Vedzte ale, že jeden deň je na takéto mesto málo. Len na návštevu Eiffelovky je dobré vyhradiť si pol dňa. Najslávnejšie múzeum, Louvre, zaberie s istotou celý deň. Na jeseň je výhodné navštíviť práve tieto najznámejšie atrakcie, v hlavnej sezóne bývajú preplnené turistami. Budete tak mať viac času užiť si prechádzku po jednom z mnohých parkov, hrajúcich na jeseň všetkými farbami. Cestu si dopredu dobre naplánujte, veľmi dobre k tomu poslúži niektorý z vreckových sprievodcov. Osobne odporúčam edíciu National Geographic. www.aletenky.sk