Parga - nové turistické centrum?

Pod husto zalesnenými kopcami leží v nádherne malebnej zátoke mestečko Parga. Ide o zatiaľ na Slovensku nie veľmi známe grécke letovisko. Ale ako to už býva, kvalita sa ku nám zakráda vždy akosi pomalšie.

V skutočnosti je Parga už dlhé roky navštevovaná nemeckými, anglickými, talianskymi, škandinávskymi, no už aj českými turistami... Parga sa nachádza približne 40 km južne od prístavu Igoumenitsa, oproti ostrovčekom Paxos a Antipaxos, pričom Korfu je vzdialené približne 30 km na sever.

Mesto sa rozprestiera medzi svahmi strmých hôr, ktoré patria do kraja Epirus. Okolité hornaté oblasti boli za každej vojny útočiskom domácich obrancov, ktorí sa vždy udržali aj proti mnohonásobnej presile. Bolo tomu tak v 19. storočí pri boji s Turkami, či za druhej svetovej vojny proti okupačným vojskám Nemcov a Talianov, načo sú domáci dodnes právom hrdí. Epirus sa tak dodnes nazýva aj prírodnou pevnosťou Grécka.

parga_1Onassis v Parge

Ak sa rozhodnete navštíviť Pargu lietadlom, najbližšie a najvhodnejšie letisko je v meste Perveza, od Pargy vzdialenom približne hodinu cesty autom. Taxík z Pervezy do Pargy stojí asi 65 EUR. Parga nie je moderné letovisko, s ohlušujúcim rámusom diskoték a množstvom pivárni, krčiem a diskoték. Ide skôr o stredisko so starobylou gréckou atmosférou, úzkymi uličkami /ktoré sú neraz na rozpaženie rúk/ a klasickými gréckymi tavernami s vynikajúcou ponukou gréckych jedál. Tu treba pripomenúť, že v Parge tvoria väčšinu turistov príslušníci vyspelých krajín.

Nemožno povedať, žeby tu boli pre Slovákov práve najpriaznivejšie ceny. To ale nemožno povedať celkovo o Grécku vôbec. A napriek tomu sa tento rok stalo Grécko pre Slovákov najnavštevovanejšou destináciou z hľadiska organizovaného cestovného ruchu. Parga tak bola po dlhé roky považovaná za veľmi peknú, veď milionár Onassis chcel svojho času kúpiť benátsku pevnosť nad mestom a prerobiť ju na kasíno, no pre naše autobusové zájazdy ťažko prístupnú a zároveň drahú.

Ale časy sa menia najmä s priaznivým vývojom kurzu slovenskej koruny a Parga sa tak postupne objavuje v ponuke cestovných kancelárii. Napríklad cez CK SATUR je ubytovanie v Parge za mimoriadne priaznivé ceny. V apartmánoch, ktorých súčasťou je kuchynka, kde možno variť. Ceny v gréckych obchodoch zase nie sú výrazne vyššie ako na Slovensku, čo úplne mení situáciu. Ak za desaťdňové ubytovanie zaplatíte mimo hlavnej sezóny cca. 2700,- Sk, nemožno sa čudovať, že niektorí klienti si berú dvojitý pobyt na dvadsať dní. Keď raz merajú cestu do Grécka, prečo tu nezostať dlhšie? Výrazný rozdiel cítiť najmä v cenách za služby alebo v reštauráciách. Možno ale povedať, že za desať EUR sa navečeria jedna osoba v kvalitnej reštaurácii.

Ostrovy Paxos a Antipaxos

pargaVráťme sa ale k popisu strediska. Parga je typická miniatúrnymi námestíčkami, obchodíkmi a kaviarňami, často s prekrásnymi výhľadmi na šíre more. Máme na mysli najmä tie, ktoré sú vysoko na hradnom kopci. Možno tak povedať, že Parga skôr pripomína grécke ostrovy a je predstaviteľom typicky gréckej destinácie, kde máte možnosť spoznať grécky naturel, kolorit a tradície.

Príjemnú atmosféru dotvára romantický záliv s malým ostrovom, kde po celú noc žiary vysvietená stavba bieleho kostola a ako strážna veža sa nad mestečkom vypína zrúcanina starej benátskej pevnosti. Mestečko ponúka množstvo aktivít. Od potápania pri skalách na neďalekých ostrovčekoch, až po jazdu na vodných skútroch, či adrenalín na banánoch. Pripomeňme aj možné fakultatívne výlety.

Medzi najatraktívnejšie patrí výlet loďou na neďaleké ostrovy Paxos a Antipaxos. Počas niekoľkohodinovej plavby sa môžete kúpať v krištáľovo čistej vode ostrova Paxos, pozriete si morské jaskyne a hlavné mesto ostrova Antipaxos. Výlet stojí 25 EUR na osobu a je možné ho zohnať v ktorejkoľvek miestnej cestovnej kancelárii, ktorých je v úzkych uličkách požehnane. Druhým tipom je výlet do Albánska. Stojí síce 80 EUR na osobu ale kedy sa budete mať opäť možnosť pozrieť do tejto záhadnej krajiny? A budete prekvapený...

Návšteva historického náleziska helénskej a rímskej civilizácie v Butrinte je veľmi zaujímavá najmä pre obdivovateľov histórie a budete pozerať s otvorenými ústami, ako dnes vyzerá vzmáhajúca sa albánska riviéra. Stojí to zato. S týmto výletom je ale dobré počítať už pred dovolenkou. Najmä kvôli finančnému rozpočtu. V Albánsku už síce miniete iba pár drobných na suveníry, keďže v cene výletu je kvalitný obed, ale 80 EUR na osobu je predsa len dosť a treba s touto sumou rátať dopredu.

Tri mestské pláže

parga_3Keďže pre väčšinu slovenských turistov je ešte stále najpodstatnejším merítkom kvalitná pláž, možno skonštatovať, že tu si prídu určite na svoje. Priamo Parga má dokonca tri pláže. Najväčšia je Valtos beach. Dlhá piesočná pláž s množstvom slnečníkov a lehátok, vzdialená od centra mesta asi desať minút chôdze. Keďže tu je otvorené more, práve na Valtos beach je možnosť adrenalínových vodných športov, ako sú spomínaný skúter, či jazda na banáne...

Hlavná pláž, Krioneri Beach je prakticky priamo pod pešou promenádou a je prevážne štrková. Mohli by sme ju nazvať aj mestská pláž. Je však mimoriadne romantická, vďaka panoráme ostrovčekov vzdialených cca. 100 metrov a siluete starej pevnosti. Hoci je blízko centra je čistá a udržiavaná, rovnako ako voda, ktorá je priezračná. Počas celého dňa sa o čistotu pláže stará údržba, takže v tomto smere nemusíte mať žiadne obavy. Krioneri beach tak možno doporučiť najmä pohodlnejším tipom dovolenkárov, ktorí uprednostňujú pohodu a nechce sa im presúvať na ďalšie pláže. Ako zrejme v celom Grécku ale treba upozorniť, že za servis - lehátka aj slnečník sa na všetkých plážach prevážne platí.

Rovnako je tomu aj v Parge. Cena sa pohybuje približne 8 EUR za dve lehátka a slnečník. V každom stredisku sa ale ceny rôznia. Tretia pláž – maličká Piso Krioneri je bokom od centra mesta v pokojnej časti. Je štrková a možno povedať, že rodinná. Tvorí ju malý záliv, ohraničený skalnými bralami. Počas horúcich dní tu ale veľmi nefúka vietor a na rozpálenom štrku je tak riadne teplo. Ide však o veľmi pokojné a kľudné miesto. Priamo z centra mesta - z prístavu sa každých 30 minút môžete odviezť miestnou dopravou – vodnými taxíkmi - na rozľahlú pláž Lichnos. Je vzdialená po mori asi dvadsať minúť loďou a je vlastne považovaná za štvrtú pláž Pargy.

Za vodný taxík zaplatíte za spiatočný lístok 7 EUR. Ak ste v Parge na viac dní, aspoň raz sa vám na Lichnos beach určite oplatí vybrať lebo podľa mnohých je práve Lichnos najkrajším miestom na kúpanie. Ešte pripomeňme, že z prístavu sa môžete dostať vodným taxíkom aj na Valtos beach, ktorá je na opačnej strane mesta. Za približne 2 eurá. Čo sa týka ubytovania, Parga nepatrí medzi typické turistické strediská, kde sú hotely priamo pri mori. Väčšina apartmánov sa nachádza v uličkách mesta, čo však dodá vášmu zážitku nový rozmer. Lepšie sa zžijete s prostredím, domácim koloritom, ľuďmi... Verte, klasická dovolenka v hotely s priamym výhľadom na more je jedna vec a ubytovanie v historických uličkách minútu - dve od mora dodá vašim dovolenkovým skúsenostiam úplne nový rozmer.

Možno skonštatovať, že Parga je vhodná najmä pre tipy turistov so sklonom k romantizmu a záujmom o históriu bez vekového rozdielu. Na svoje si tu ale prídu aj milovníci mora, či zábavy. Netreba pritom zabúdať, že spojenie týchto aspektov vám ani zďaleka neponúkne každé turistické stredisko v Grécku, hoci je na Slovensku známejšie. A možno práve preto...