10 Najkrajších európskych turistických trás

Expedičná turistika alebo inak povedané, dlhé pochody majú svoje jedinečné čaro. Prekonaná vzdialenosť, duševná očista, hľadanie samého seba, či prekonávanie sa, to všetko na človeka zapôsobí. Tento druh turistiky je veľmi populárny najmä v USA, no ak sa chcete realizovať v Európe, nie je najmenší problém. Ponúkame vám zoznam tých najkrajších pochodov, podľa rôznych kritérií. To svoje si nájde naozaj každý.

West Highland Way

Krajina: Škótsko
Dĺžka: 155 km
 
Tento škótsky pochod je pre nás Slovákov veľmi ľahko dostupný. Začína sa totiž v meste Milngavie vzdialeného približne hodinu tridsať minút od Edinburgu, kam lieta nízkonákladovka priamo z Bratislavy. Zo škótskeho mestečka sa trasa tiahne smerom na sever cez hory až do Fort Williams na brehu Loch Linnhe, najdlhšieho škótskeho jazera vlievajúceho sa do mora. Pochod kopíruje vojenskú cestu z 18. storčia a ponúka tie najkrajšie výhľady v krajine. Budete míňať jazero Loch Lomond, nádherné močiare Rannoch Moor, prejdete Diablove schody vedúce na hrebeň známy ako Aonach Eagach a neobídete ani base camp k výstupu na najvyššiu horu Škótska Ben Nevis s výškou 1 343 m n.m.
 
West Highland Way

Alta Via 1

Krajina: Taliansko
Dĺžka: 150 km
 
Pochod sa vinie cez dramaticky pôsobiace Dolomity a je považovaný za tú najkrajšiu trasu, ak si chcete vychutnať jedinečnú krásu severotalianskej prírody. Kopírovať budete chodník z Prvej svetovej vojny, teda miniete aj viacero miest, kde sa odohrali významné bitky. No v ponuke sú najmä posledné nedotknuté jazerá, nádherné lúky, vápencové útvary a výhľady na očarujúce trojtisícovky. Dolomity nefigurujú na popredných miestach rebríčkov najvyšších európskych pohorí, no rozhodne sú jedny z najcharizmatickejších hôr Európy. Región zapísaný vo svetovom dedičstve UNESCO si turistický život užíva a najmä sa ho všemožne snaží podporovať, preto na trase nájdete chaty, kde vás vždy radi privítajú a nakŕmia vás domácimi špecialitami.
 
Alta Via 1

Tour Du Mont Blanc

Krajina: Francúzsko
Dĺžka: 169 km
 
Mont Blanc je lákadlom pre mnohých milovníkov hôr. Najvyšší vrchol Ápl a Západnej Európy však nie je magický len pre vrcholový bod. Samotný masív Mont Blanc je doslova rozprávkový. Na Tour Du Mont Blanc obídete okolo celej hory. Začína sa a končí v Chamonix, prejdete cez tri krajiny, teda Francúzsko, Švajčiarsko a Taliansko, no a navštívite množstvo krásnych horských dediniek. Áno, vydať sa horský pochod a motať sa po dedinách nie je úplne ideálna kombinácia, no v záujme ochrany prírody sa počas túry nesmie kempovať, teda budete musieť hlavu zložiť, v niektorom z ponúkaných ubytovaní. Od luxusných hotelov po skromné turistické hostely. Je to na vás.
 
Tour Du Mont Blanc

Kungsleden

Krajina: Švédsko
Dĺžka: 435 km
 
Sever Švédska môžeme s kľudom označiť za extrémny. Kungsleden, čo v preklade znamená Kráľov pochod, sa naviac tiahne cez jednu z posledných západoeuróskych oblastí, ktorú možno s čistým svedomím nazvať divokou prírodou. Na trase prejdete cez tundry, dych vám zoberú ľadovce, brezové lesy vo vás vyvolajú zvláštny pokoj a neminiete ani najvyšší vrch Švédska Mt. Kebnekaise s výškou 2 105 m n.m. Trasa sa dá isť v lete pešo, v zime na bežkách a jej veľko výhodou je, že je prirodzene rozdelená do štyroch týždňových úsekov, takže ak aj nemáte dostatok času, či si netrúfate, môže ju absolvovať na viackrát.
 
Kungsleden

laugavegur trail

Krajina: Island
Dĺžka: 55 km
 
Cesta horúcej jari, ako znie preklad názvu tohto pochodu, môže evokovať kadečo. Napríklad aj to, že sa trasa dá zvládnuť za ideálnych podmienok v konkrétnom ročnom období. Opak je však pravdou. Rozsiahle ľadovce, aktívne sopky, smaragdovozelené trávnaté údolia a prekvapivo krikľavé pohoria vás budú na tomto legendárnom treku nadchýnať takmer po celý rok. Záleží len od toho, do akého extrému ste ochotný zájsť. Počas šliapania budete mať pocit, akoby sa krajina menila každý pár kilometrov.  Po ceste je až šesť chát, čo vám radostne odľahčí batoh.
laugavegur trail

Berner Oberland Trails

Krajina: Švajčiarsko
Dĺžka: rôzna
 
Pre nadšených turistov je Bernská vysočina vo Švajčiarsku podobná zábava, ako záhradné bludiská pre deti. Obrovské množstvo chodníkov vhodných ako na jednodňové túry, tak na viac denné, ponúkajú nespočet variácií pri plánovaní. Najčastejším východiskovým bodom sú dediny Mürren a Grindelwald. Švajčiarske Alpy vás okrem zeleňou pokrytých svahov dostanú tiež vodopádmi, ľadovcom tvarovanými skalami, lúkami plnými kvetov, či niektorou z tunajších legiend Eigerom, Mönchom alebo Jungfrauvom. No a keď ste hravý typ, tak určite v stádach miestnych kráv budete hľadať tú fialovú.
 
Berner Oberland Trails

Slovinský horský trail

Krajina: Slovinsko
Dĺžka: 499 km
 
Trasa pochádza z roku 1953, kedy sa podarilo nájsť riešenie, ako prejsť Pohorje, Julské Alpy, Alpy Kamnik-Savinja a Karavanku, vrátane Triglavu, najvyššieho Slovinského vrcholu s výškou 2 864 m n.m., súvislou trasou po vlastných. Začiatok je v meste Maribor. Počas pochodu si užijete nádherné hrebeňovky, zdoláte viacero vrcholov, zostúpite do nádherných údolí, spoznáte Panónsku nížinu, zasa vystúpite na náhorné plošiny, do hôr a na rozlúčku objavíte stredozemné vinice pred príchodom do cieľovej dediny Ankaran. V rámci pochodu je približne 80 kontrolných stanovíšť, okolo 50 chát a dokonca dve múzeá. Ak máte slabšiu orientáciu, nenechajte sa odradiť. Cesta je naozaj perfektne značená a jasne prešliapaná.
Triglav

Camino Santiago

Krajina: Španielsko
Dĺžka: 760 km
 
Pôvodne rímska obchodná cesta sa neskôr stala kresťanskou púťou. Dnes je El Camino del Rey najznámejším diaľkovým pochodom v Španielsku. Východiskových bodov je niekoľko, no cieľ je jeden jediný. A to v meste severného Španielska Santiago de Compostela, v katedrále sv. Jamesa. Ak by ste hľadali panoramaticky najpríťažlivejšiu verziu tohto pochodu, hľadajte podľa prezývky Francúzska cesta. Začiatok tejto verzie je vo francúzsko prístavnom meste Saint Jean Pied de Port vzdialenom od španielskej hranice len osem kilometrov. Prechádzať budete cez pompézne Pyreneje do kopcovitého galícijského vidieku. Pochod sa dá absolvovať relatívne na ľahko, nakoľko po ceste je nespočet dedín s možnosťou ubytovania a najmä reštaurácií, kde sa dá pohodlne prestravovať. 
 
Camino Santiago

GR 20

Krajina: Korzika
Dĺžka: 180 km
 
Najťažšia grande randonnées v Európe vytrápi aj tých najvytrvalejších a pre mnohých zostáva nedosiahnuteľným snom. A práve v tom je jej čaro. Korzická GR20 sa tiahne strmými zrázmi skalísk stredomorského ostrova. Jeden úsek je až tak nebezpečný, že aj napriek tomu, že ide stále o pochod, je istený reťazami po celej svojej dĺžke. Avšak príroda tu najvytrvalejším pripravila solídnu odmenu. Pohľad na ľadovcové jazerá nádhernej tyrkysovej farby, v ktorých sa zrkadlia okolité končiare. Celá GR20 je rozdelená do 15 úsekov, tak aby sa dal každý zvládnuť za jeden deň. Každý úsek začína a končí chatou.
GR 20
 

Knivskjellodden

Krajina: Nórsko
Dĺžka: 18 km
 
V porovnaní so zbytkom výberu je Knivskjellodden doslova nedeľná prechádzka. Avšak má svoje osobité čaro. Budete sa tu totiž cítiť absolútne, ale absolútne opustený. Dôvod je ten, že práve toto miesto je skutočne najsevernejším bodom kontinentálnej Európy. Prineste si stan, varič a prenocujte tu. Z pohodlia domova sa môže zdať, že ide len o akúsi nafúknutú bublinu, no na mieste vás prepadnú najrôznejšie pocity, ktoré, popravde, nemusia byť úplne nepríjemnejšie. No, a ráno späť do reality!
Knivskjellodden
zdroj: fodors.com foto: ice-factor.co.uk, macsadventure.com, wikipedia.org, distantnorth.com, outdoorresearch.com, ibtimes.co.uk, sydneysolesisters.org,