Sedem najkrajších turistických trás sveta? Toto je turistika vašich snov!

Turistika je šport, ktorý kombinuje krásy prírody s výkonom. Čo lepšie môže byť? Snáď len výber tých najkrajších turistických trás z celého sveta. Nebudete sa stačiť diviť, čo všetko po ceste objavíte a najmä uvidíte!

Inca Trail, Peru

Dĺžka: 43 kilometrov
Odhadovaný čas: 4 dni
Najvhodnejšie obdobie na trek: máj až september
 
Cesta Inkov - Inca Trail je očarujúcim spojením turistiky a tajomnej histórie. Na 43 kilometrov dlhom treku pôjdete po streche Ánd, miniete ruiny Tambo, no najmä si užijete čistý vzduch, ktorý je dnes vzácnosťou. Opisovať tento zážitok je veľmi náročné. Ako prvé vás ohromí nepoškvrnená príroda. Vaše nadšenie vystrieda až duchovný zážitok, keď prejde cez Slnečnú Bránu a prvýkrát uvidíte zabudnuté mesto Inkov, Machu Picchu. Ak si chcete trek spestriť naštudujte si vopred čo to o živote Inkov a pokúste sa počas pochodu napodobniť ich spôsob života.
Inca trail

Stratené mestá Kolumbie

Dĺžka: 44 kilometrov
Odhadovaný čas: 5 dní
Najvhodnejšie obdobie na trek: december až marec
 
Názov tohto treku vo vás vyvolá pocit akoby ste boli objaviteľ zo zlatej objaviteľskej éry. Počas celej túry budete spať v hojdacích sieťach v miestnych dedinách, čo vám pomôže lepšie nasať miestnu atmosféru a preniknúť do tajov miestnej kultúry. Trek ide cez džungľu, pretínajú ho rieky a potoky a finish je pri ruinách mesta Teyuna. Podľa archeológov sú tieto ruiny staršie o 650 rokov ako Machu Picchu a mali okolo 10 000 obyvateľov.

Base camp Mount Everest

Dĺžka: 62 kilometrov
Odhadovaný čas: 13 dní
Najvhodnejšie obdobie na trek: august až november
 
Milovníci turistiky a horolezectva sú pri rečiach o Evereste doslova vo vytržení. Aj keď si to mnohí nepriznajú, nakoľko sú striktne racionálni, túžba zdolať najvyššiu horu sveta nimi lomcuje viac ako čokoľvek iné. Tí odvážnejší rekreační turisti hovoria aspoň o treku do základného tábora - Everest Base Camp Trek. Ten sa často prezýva aj kroky do neba a pre milovníkov hôr je to skutočne celoživotný zážitok. Prejdete cez exotické lesy, navštívite dediny sherpov, ľadovcové morény vám vyrazia dych a okolité pohorie je neopísateľne krásne. No a keď prvýkrát na vlastné oči uvidíte Everest, budete mať pocit akoby ste sa pozerali na úplne iný svet. 
Base camp Mount Everest

Kilimandžáro, Tanzánia

Dĺžka: 34 kilometrov
Odhadovaný čas: 8 dní
Najvhodnejšie obdobie na trek: september až marec
 
Čaro Kilimandžára je aj v tom, že okolie hory je rovina. A práve tu si uvedomíte ako vysoko naozaj ste. 5 895 metrov nad morom nie je žiadna sranda, no ak je takáto hora v rámci masívu, ani vám to až tak nepríde. Naviac Kilimandžáro si odfajklo aj množstvo známych objavovatelov, takže vás počas výstupu neobíde pocit, že ste jedeným z nich. Na vrchol vedie viacero trás rôznych obtiažnosti, preto dôsledne vyberajte tú vašu. Pohodový výstup vám spríjemnia okúzľujúce noci plné žiarivých hviezd!
kilimadzaro

Mont Blanc

Dĺžka: 125 kilometrov
Odhadovaný čas: 8 dní
Najvhodnejšie obdobie na trek: jun až september
 
Tour du Mont Blanc prechádza troma krajinami. Švajčiarskom, Talianskom a Francúzsko. Náročná túra vás však za vašu snahu kráľovsky odmení. Nádherné výhľady na ľadovce, strmé údolia a, samozrejme, samotný Mont Blanc. Toto všetko vás každú chvíľu prinúti zastať a kochať sa krásou prírody. Chýbať samozrejme nebudú ani alpské lúky, priesmyky a vyhlásená vysokohorská kuchyňa na miestnych chatách. Ak máte ambíciu posúvať váš turistický level, toto je tá správna cesta!
Mont Blanc

Okruh Torres del Paine, Patagónia

Dĺžka: 133 kilometrov
Odhadovaný čas: 10 dní
Najvhodnejšie obdobie na trek: december až marec
 
Scenérie v menej navštevovanej časti národného parku, kade okruh Torres del Paine vedie, je poriadne zákerný. Nebudete sa totiž vedieť odtrhnúť od hľadáčiku fotoaparátu. Miestna vulkanická krajina je splneným snom fotografov. Spraviť tu zlý záber, na to treba “fakt talent”! Proste nádhera! Pred tým, než bolo toto územie vyhlásené za národný park, slúžilo ako pastviny pre ovce a divú zver. Park vnikol roku 1959 a dodnes sa miestna flóra celkom nespamätala z výdatného apetítu zvierat. 

Roirama, Venezuela

Dĺžka: 34 kilometrov
Odhadovaný čas: 6 dní
Najvhodnejšie obdobie na trek: november až apríl, no veľa cestovateľov tvrdí, že celoročne
 
Možno je vám názov stolovej hory povedomý. Sir Arthur Conan Doyle sa totiž posvätnou horou inšpiroval pre svoju knihu Stratený svet. A pravdu povediac počas tohto treku budete mať naozaj pocit, akoby ste sa ocitli v neznámom stratenom svete, kde zastal čas. Fauna a flóra sú tu ako z čias dinosaurov. Trek si môžete obohatiť aj o národný park Canaima a návštevu Anjelských vodopádov. Na vrchol stolovej hory sa ako prvý postavil Sir Everard Thurn roku 1884. Vyšliapal rovnakou trasou akou sa na horu chodí do dnešných dní.
Roraima, Venezuela
Samozrejme, nádherných turistických trás je vo svete oveľa viac. A zrejme si mnohí poviete, že vy by ste vybrali určite iný trek, ktorý by sa patrilo zaradiť do vyššie spísaného rebríčka. A nato má slúžiť diskusia pod článokom :)
Práve sem môžete napísať iné trasy, ktoré práve VY považujete za tie najkrajšie.
zdroj: gadventures.com foto: wikipedia.com, flickr.com